«Ժողովուրդը Հովհաննիսյանին չի ների»
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պետք է հասկանա, որ չպեստք է հիասթափեցնի ժողովրդին: Սխալ է գնալ մարզեր այն ժամանակ, երբ Ազատության հրապարակում հավաքված ժողովուրդը հստակ քայլեր է սպասում: Այսօրվա ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը:
Ըստ բանախոսի՝ նման գործելաոճով «Ժառանգության» առաջնորդը երկու -երեք ամսից կարող է կորցնել ժողովուրդի վստահությունը:
«Եթե նա ժողովրդին չի խափում, պետք է ազնիվ լինի: Նա պետք է հասկանա, որ այս 36 տոկոսը նրա տոկոսը չէ, այլ՝ ՀԱԿ-ի,Դաշնակցության, մյուս քաղաքական ուժերի: 5 տոկոս հավաքողն իրա ուժերով չէր հասնի 36-ի», - ասաց քաղաքական գործիչը:
Նրա կարծիքով՝այսօր ժողովրդի համար կարևոր չէ, թե ով կլինի հանրահավաքների հարթակում՝ ԲՀԿ-ն, «Ժառանգությունը» կամ ՀԱԿ-ը: «Ժողովուրդն այլևս չի ների այն քաղաքական ընդդիմադիր առաջնորդներին, որոնք կխաբեն իրեն, այդ թվում՝ նաև Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, եթե պարզ դառնա, որ այս պայքարն զուտ ընդդիմադիր դաշտը վերահսկելու համար է»,- կարծիք հայտնեց քաղաքական գործիչը:
Ըստ բանախոսի՝ ընտրություններում երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուն գործում է իշխանություների նախագծած սցենարով: Նրա խոսքով՝ մտածելու տեղիք է տալիս այն, որ Րաֆֆին չկարողացավ ապացույցներ ներկայացնել, այլ հնչեցնում է զուտ խոսքեր:
«Որ եղել է նախապես սցենար, ես համոզված եմ: Բայց ժողովուրդը տվեց ձայն, որին ոչ ոք չէր սպասում: Եվ հիմա Հովհաննիսյանը պետք է հարգի ժողովրդին և ասի, կամ որ չի կարողանում իրականացնել սպասումները, վճռական է գնալ մինչև վերջ: Բոլորն այսօր գնահատում և խոսում են ժողովրդի անունից, քանի որ չգիտեն, թե ինչ կանի Հովհաննիսյանը», - ասաց նա:
Ըստ Արամ Հարությունյանի՝ այսօր «Ժառանգության» օրակարգում թիվ մեկ հարցը պետք է լինի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները:
Անդրադառնալով այս տարվա մարտի 1-ին ՀԱԿ-ի և «Ժառանգության» կողմից տարբեր վայրերում հանրահավաքներ գումարելու հնարավորությանը, քաղաքական գործիչը հույս հայտնեց, որ սա ամբիցիաների խնդիր չէ: Նա հիշեցրեց, որ 2011 թվականին, երբ ՀԱԿ-ը փորձում էր հանրահավաք իրականացներ Ազատության հրապարակում, բայց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նստեց հացադուլի: «Ամբիցիաների լինելությունը հստակ կերևա ժամանակի ընթացքում», - ասաց Արամ Հարությունյանը:

Арам Арутюнян: Подобным поведением лидер партии «Наследие» через 2-3 месяца может потерять доверие народа
Лидеру партии «Наследие» Раффи Ованнисяну следовало бы понять, что он не должен разочаровывать народ. Я считаю ошибочным его решение совершать «турне» по областям, в том время как собравшиеся на ереванской Площади Свободы люди ждут конкретных действий. Такое мнение на сегодняшней пресс-конференции выразил экс-кандидат в президенты, лидер партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян.
Подобным поведением лидер партии «Наследие» через два-три месяца может потерять доверие народа, считает Арам Арутюнян.
«Если он не обманывает народ, то он должен проявить искренность. Он должен понять, что 36% голосов, полученных им, это не его голоса, а голоса, отданные в пользу Армянского национального конгресса (АНК), АРФ «Дашнакцутюн», а также остальных сил. Лидер политической силы, получившей на парламентских выборах 5% голосов, не мог собственными усилиями получить 36% голосов на следующих выборах», – заявил экс-кандидат.
По его мнению, сегодня для народа не важно, кто будет выступать с трибуны на митингах – представитель партии «Процветающая Армения», «Наследие» или АНК. «Народ отныне не простит тем оппозиционным политическим лидерам, которые обманут его, в том числе и Раффи Ованнисяну, если выяснится, что эта борьба нацелена на осуществление контроля за оппозиционным лагерем»,– отметил Арам Арутюнян.
По словам Арама Арутюняна, поводом к размышлениям является и то, что Раффи Ованнисян не сумел представить доказательств, а лишь озвучивает заявления.
«Сейчас Раффи Ованнисян должен уважать народ, внести ясность и заявить, что либо не может осуществить их ожидания, либо решительно настроен и пойдет до конца. Все сегодня дают оценки и говорят от имени народа, так как не знают, что сделает Ованнисян»,- считает экс-кандидат.
Комментируя возможность проведения 1 марта текущего года митингов Армянским национальным конгрессом и партией «Наледие» в разных местах, политик выразил надежду на то, что это не вопрос, связанный с амбициями. При этом он напомнил события 2011 года, когда АНК пытался провести митинг на Площади Свободы, а Раффи Ованнисян объявил голодовку. «То, связано ли это с амбициями, выяснится с течением времени», – заявил Арам Арутюнян.