Անհարգելի բացակայություններ. Հերթական վիճահարույց փոփոխությունը Էթիկայի հանձնաժողովի վերաբերյալ
Այսօր Ազգային ժողովում 32 դեմ և 58 կողմ ձայների հարաբերակցությամբ պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ ընդունեցին «ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որի համաձայն ԱԺ պատգամավորների բացակայությունների վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնում է ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովը:
Մինչև նախագծի ընդունումը ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը դեմ արտահայտվեց օրինագծին` նկատելով, որ չպետք է Էթիկայի հանձնաժողովի հնարավորություններն ընդլայնել:
Նշենք, որ ԱԺ պատգամավորների անհարգելի բացակայությունների հարցը մինչ այդ քննարկվում էր ԱԺ պետա-իրավական հարցերի հանձնաժողովում: Այժմ, խորհրդարանական մեծամասնությունը մտադիր է հարցը ներառել Էթիկայի հանձնաժողովի լիազորությունների շրջանակում:
Նախօրեին օրինագծին դեմ էր արտահայտվել Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը` նշելով, Աժ նիստերից բացակայելը պատգամավորի իրավունքն է, «դա նրա քաղաքական դրսևորումն է, և այն չի կարելի համարել էթիկական խախտում»: Նաև ասել էր, որ պատգամավորների բացակայությունների հարցը պետք է քննարկի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովը:
Բարգավաճ Հայաստան խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը երեկ օրինագծի քննարկման ժամանակ կարծիք էր հայտնել, որ օրինագծի ընդունման հարցում քաղաքական դրդապատճառներ կան:
«Այս նախագծի իրական նպատակները բոլորովին այլ են, իմ կարծիքով՝ կան քաղաքական դրդապատճառներ: Ես փորձեցի վերլուծել՝ ո՞վ է ասել, որ էթիկայի հանձնաժողովում նստած են այն բացառիկ օբյեկտիվ անձնավորությունները, ովքեր կարող են հայտարարել՝ բացակայությունները հարգելի են, թե ոչ: Նրանք մեզանից լավը չեն: Մենք բոլորս միասին պետք է որոշենք: Ես չեմ հասկանում էթիկայի հանձնաժողվն ի՞նչ կապ ունի բացակայությունների հետ: Ես նույնպես համաձայն եմ, որ այս հարցը պետք է քննարկի պետաիրավական հանձնաժողովը: Եթե էթիկայի հանձնաժողովը պարապ է մնացել և կրեատիվի պակաս ունի, ապա շատ պատգամավորներ կարող են մատուցել այդ կրեատիվը»,-ասել էր Զոհրաբյանը:
ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանն էլ երեկվա քննարկման ժամանակ նշել էր, որ ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովի հեղինակությունը բարձրացնելու ձգտումը այսպիսով կրկին ձախողվում է: «Էթիկայի հանձնաժողովում խորհրդարանական մեծամասնությունը կրկին չհանդուրժեց բազմակարծությունը, Աստված Ձեզ հետ, թող Աստված Ձեր որոշումներին դրական լիցքեր հաղորդի, այն, ինչ անում եք էթիկայի հանձնաժողովի հետ կապված, շուռ է գալու Ձեր դեմ»,- ասել էր նա:

В парламенте Армении развернулись страсти вокруг принятого законопроекта по борьбе с депутатами-прогульщиками
Сегодня в Национальном Собрании Армении соотношением голосов 32 –«против» и 58-«за» депутаты в первом чтении приняли законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон РА „Регламент Национального Собрания”», согласно которому позицию относительно отсутствия депутатов будет выражать Комиссия НС Армении по вопросам этики.
До принятия депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян выступила против законопроекта, отметив, что нельзя расширять возможности Комиссии НС Армении по вопросам этики.
Отметим, что до этого вопрос об отсутствии депутатов на заседаниях обсуждался в Комиссии НС Армении по государственно-правовым вопросам. Теперь, парламентское большинство намерено включить вопрос в рамки полномочий Комиссии НС Армении по вопросам этики.
Накануне против принятия законопроекта проголосовал руководитель фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян, отметив, что отсутствие на заседаниях парламента является правом депутатов, «это проявление его политической позиции, и нельзя считать это нарушением норм этики». Кроме того, он добавил, что вопрос об отсутствии депутатов должна обсуждать Комиссия НС Армении по государственно-правовым вопросам.
Секретарь фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян накануне на обсуждении законопроекта отметила, что в вопросе принятия законопроекта есть политические мотивы.
«Реальные цели принятия этого законопроекта совершенно другие. На мой взгляд, есть политические мотивы. Я попыталась проанализировать то, кто сказал, что в Комиссии по вопросам этики представлены исключительно объективные люди, которые могут сказать, являются причины отсутствия уважительными или нет. Они не лучше нас. Мы должны решать это вместе. Я не понимаю, какое отношение имеет Комиссия по вопросам этики к этим случаям отсутствия. Я также согласна с тем, что вопрос должен обсуждаться в Комиссии по государственно-правовым вопросам. Если Комиссии по вопросам этики нечего делать и она нуждается в креативе, то многие из депутатов могут проявить креативность»,– добавила она.
На вчерашнем обсуждении депутат фракции АРФ «Дашнакцутюн»Арцвик Минасян отметил, что стремление Комиссии по вопросам этики поднять авторитет вновь терпит фиаско. «Парламентское большинство в Комиссии по вопросам этики вновь не стерпело плюрализм мнений. Бос с вами! Все то, что вы делаете в рамках Комиссии по вопросам этики, в один день обернется против вас же»,- заявил парламентарий.