ԼՂՀ ԱԳՆ. Առ այսօր սումգայիթյան ջարդերը չեն արժանացել միջազգային հանրության համարժեք քաղաքական և իրավաբանական գնահատականին
10:28 27/02/2013
ԼՂՀ արտգործնախարարությունը սումգայիթյան ջարդերի 25-րդ տարելիցի առթիվ հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«1988 թվականի փետրվարի 27-29 Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվից ընդամենը 30 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան հայերի զանգվածային սպանություններ և ջարդեր: Երեք օր շարունակ իշխանությունների թողտվության և իրավապահ մարմինների լիակատար անգործության պայմաններում մարդկանց սպանում էին, բռնաբարում և խեղում լոկ այն պատճառով, որ նրանք հայեր էին: Սումգայիթում տասնյակ սպանվածները, հարյուրավոր խեղվածներն ու հազարավոր վտարված հայերը դարձան առաջին զոհերն Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականության` ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, ովքեր դրանից մեկ շաբաթ առաջ պաշտոնապես հայտարարել էին ինքնորոշման իրենց իրավունքն իրականացնելու մտադրության մասին: Չնայած այդ պահանջներն իրենց բնույթով խաղաղ և օրինական էին, Ադրբեջանն ի սկզբանե հրաժարվեց երկխոսությունից, փոխարենը դիմելով սպառնալիքների և ահաբեկման լեզվին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման բռնաճնշումներին:
Ցավոք, առ այսօր սումգայիթյան ջարդերը չեն արժանացել միջազգային հանրության համարժեք քաղաքական և իրավաբանական գնահատականին: Ավելին, սումգայիթյան կոտորածի մասին ճշմարտության չբարձրաձայնումը, դրա իրական պատճառների պարտակումը և իսկական կազմակերպիչների անպատժելիությունը ճանապարհ բացեցին Ադրբեջանի ամբողջ տարածքով մեկ էթնիկ զտումներ իրականացնելու համար, որոնք իրենց գագաթնակետին հասան 1990 թ. հունվարին Բաքվում հայերի արյունահեղ կոտորածի և բռնատեղահանման ժամանակ, իսկ հետագայում էլ հանգեցրին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի դեմ ուղղված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի:
Սումգայիթի ողբերգական իրադարձությունները պարարտ հող ստեղծեցին և նպաստեցին հայերի և ամեն հայկականի նկատմամբ կույր ատելության հետագա սաստկացմանը, ինչը հետևողականորեն և հաջողությամբ սերմանվում է Ադրբեջանում և նրա հասարակության մեջ:
Այսօր Ադրբեջանում, չնայած միջազգային հանրության` իր բնակչությանը խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի նախապատրաստելու կոչերին, քարոզվում են այլատյացություն, անհանդուրժողականություն և ռազմամոլություն: Ցանկացած ոք, ով հանդես է գալիս հայերի հետ ինչ-ինչ հարաբերություններ հաստատելու օգտին, ահաբեկվում է և դաժան հաշվեհարդարի ենթարկվում իշխանությունների կողմից: Միևնույն ժամանակ ադրբեջանցի սպան, ով Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել իր հայ համակուրսեցուն սումգայիթյան ջարդարարների ձեռագրին համաձայն դաժանորեն սպանելու պատճառով, փառաբանվում է որպես ազգային հերոս և օրինակ երիտասարդ սերնդի համար:
25 տարի անց մենք գլուխ ենք խոնարհում սումգայիթյան ողբերգության անմեղ զոհերի հիշատակին և համաշխարհային հանրությանը կոչ ենք անում իր կտրուկ դիրքորոշումն արտահայտել մարդկության դեմ կատարված այդ հանցագործության նկատմամբ: Զանգվածային սպանությունների և ջարդերի հստակ ու միանշանակ գնահատականը, դրանց ետևում կանգնած ուժերի դատապարտումը թույլ կտան ոչ միայն կանխել նման հանցագործությունների կրկնությունը, այլ նաև կնպաստեն ադրբեջանական հասարակության բարոյական ապաքինմանը»:

NKR MFA: Sumgait massacre has not received adequate political and legal assessment of international community
The NKR Foreign Ministry has issued a statement on the 25th anniversary of Sumgait pogroms.
Mass murders and pogroms of Armenians took place from 27 to 29 February, 1988 in Sumgait, a city located less than 30 kilometers away from the Azeri capital Baku. For three days, upon the silent agreement of the authorities and complete inaction of the law enforcement agencies people were being murdered, raped and maimed for the mere reason of being Armenian. Dozens of killed, hundreds of maimed and thousands of Armenians expelled from Sumgait became the first victims of Azerbaijan’s policy of terror aimed at the Armenians of Karabakh who in the preceding week had officially declared their intention to exercise their right to self-determination. In spite of the peaceful and legitimate nature of those manifestations in Nagorno Karabakh, Azerbaijan from the very beginning rejected dialogue, resorted to the language of threats and intimidation and pursued policy of violent oppression of the free will of the people of Artsakh.
Unfortunately, the Sumgait massacre has not received an adequate political and legal assessment of the international community yet. Moreover, silencing the truth about the Sumgait tragedy, concealing its true causes, and the impunity granted to its masterminds paved the way for ethnic cleansing carried out throughout Azerbaijan. It reached its climax during the bloody massacres and mass deportations of Armenians of Baku in January 1990, which later led to a full-scale military aggression against the Nagorno-Karabakh Republic.
The tragic events in Sumgait laid the fertile ground and contributed to the further development of the zealous hatred towards Armenians and anything Armenian continuously and successively implanted in Azerbaijan and its society.
In today’s Azerbaijan, despite the international community’s calls to prepare its population for peace instead of war, xenophobia, intolerance and belligerence are being spread. Anyone in Azerbaijan, who stands for building any bridges to Armenians is severely intimidated and ostracized by the Government. At the same time, the Azeri officer, who was convicted in Hungary to a life sentence for the brutal Sumgait-type murder of the fellow Armenian classmate, is being glorified as a national hero and role model for youth.
25 years later, we pay tribute to the innocent victims of the Sumgait tragedy, and call on the international community to express its firm and unambiguous position in relation to that crime against humanity. A clear and unequivocal assessment of those mass murders and pogroms and condemnation of the forces behind them will both prevent the recurrence of such crimes and contribute to the moral improvement of the Azerbaijani society.