Ռոբոտաշինությունը սկսվում է դպրոցից
Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գրասենյակում տեղի  է ունեցել մամուլի ասուլիս՝ «Ռոբոտաշինությունը սկսվում է դպրոցից» թեմայով: Ասուլիսի բանախոսներն էին` Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը,  ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը,  Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Աննա Սեդրակյանը,  «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության հայաստանյան ներկայացչության գործառությունների ղեկավար Շաղիկ Մարուխյանը:
Ընկերության մամուլի ծառայությունից հաղորդում են, որ Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության, «Քրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամի, «Վորլդ Վիժն Հայաստան»-ի և Քաունթերփարթի Հայաստանի հետ համագործակցությամբ, նախաձեռնում է Հայաստանի 50 դպրոցներում ստեղծել ռոբոտաշինության խմբակներ: Նախաձեռնության նպատակն է հետաքրքրություն առաջացնել աշակերտների մոտ ռոբոտատեխնիկայի ոլորտի նկատմամբ, զարգացնել ճարտարագիտական մտածելակերպը, ինչպես նաև ապագա ուսանողներին նախապատրաստել տեխնիկական համալսարաններում սովորելուն:
«Տարեցտարի ավելանում է ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրվող և ռոբոտների մրցույթներին մասնակցել ցանկացող երեխաների թիվը, ովքեր, ի դեպ, բավական մեծ հաջողություններ են գրանցում մրցույթների ժամանակ: Զարգացումներին ավելի մեծ ընթացք տալու նպատակով` միությունը նախագծել է ուսումնական խմբակի համար նախատեսված ռոբոտի կոմպլեկտ: Ներկայումս նախատեսվում է իրականացնել պիլոտային ծրագիր, ինչի շրջանակներում Հայաստանի 50 դպրոցների կտրամադրվեն համապատասխան ուսումնական ռոբոտների կոմպլեկտները»,- նշել է  ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Ռոբոտաշինության զարգացումը մեր երկրի մրցունակության ամրապնդման հեռանկարներից մեկն է: Հետևաբար՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցում է այդ ոլորտի զարգացումը խրախուսող նախաձեռնություններին: Դպրոցական տարիքին հատուկ ոգևորությունը, հետաքրքրությունը, նորը սովորելու և յուրացնելու՝ ներքին պահանջը, դպրոցը դարձնում են իդեալական միջավայր՝ Հայաստանում ռոբոտաշինության ամուր հիմքեր ստեղծելու համար: Վստահաբար, այս երեխաներից շատերը կցանկանան մասնագիտանալ հենց ռոբոտաշինության ուղղությամբ՝ դառնալով աշխարհի այդ գերկարևոր ոլորտում մեր երկրի մրցակցային առավելության կրողները», - նշել է է Ռալֆ Յիրիկյանը: «Ռոբոռաշինության զարգացումը նաև որոշակիորեն կնվազեցնի «ուղեղների արտահոսքը», - ավելացրել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը:
Դպրոցներում խմբակների դասընթացները նախատեսվում է սկսել 2013թ.-ի սեպտեմբերից: Ծրագրի շրջանակներում` հունիս-հուլիս ամիսներին, նախատեսվում է նաև համապատասխան դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստում: Ուսումնական ռոբոտները հնարավոր կլինեն ծրագրավորել Լաբվյու, «Մայքրոսոֆթ ռոբոտիքս ստուդիո» ծրագրերի միջոցով:
Մինչ այժմ ռոբոտաշինության խմբակներ առկա են Երևանում գործող Այբ դպրոցում, Քվանտ և Պոլիտեխնիկ վարժարաններում, իսկ մարզերից` Ախթալայում, Սիսիանում, Կապանում, Գյումրիում և Թալինում:

Today, a joint press conference was held at VivaCell-MTS Headquarters on the theme "Robotics starts from school". The conference was presided by:
• Karen Vardanyan, the Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises
• Ralph Yirikian, VivaCell-MTS General Manager
• Anna Sedrakyan, Cronimet Charity Foundation Director
• ShaghikMarukhyan, World Vision Armenia Operations Manager
The Union of Information Technology Enterprises, in cooperation with VivaCell-MTS, Cronimet Charity Foundation, World Vision Armenia and Counterpart International Armenia, plan to set up robotics groups in 50 Armenian schools. The aim of this initiative is to raise interest among pupils towards robotics, develop their engineering thinking, as well as to prepare potential students for studying in technical universities.
“Year by year the number of students interested in robotics and eager to participate in robotics competitions increases, and they, by the way, have great success during the competitions. In order to promote developments the Union has designed a robot set for the study groups. Currently it is planned to carry out pilot project within the frames of which 50 Armenian schools will be provided relevant sets of educational robots”, said the UITE Executive Director Karen Vardanyan.
“The development of robotics is one of the prospects of strengthening competitiveness in our country. VivaCell-MTS supports by all possible means the initiatives meant for the development of the field. The enthusiasm, interest, students’ own demand to learn new things make schools an ideal environment for establishing a sound basis for robotics field in Armenia. Certainly, many students would wish to be specialized particularly in the robotics filed as an essential area, thus becoming carriers of advantages for competitiveness in the word”, said VivaCell-MTS Ralph Yirikian. “The development of robotics will distinctly reduce the “brain outflow,”added VivaCell-MTS General Manager.
The courses for school groups will start in September 2013. Within the frames of this project it is envisaged to train the teaching staff from respective schools in June – July. The programming of educational robots will be implemented through Labview, Microsoft robotics studio programmes.
Today there are robotics groups in the following schools of Yerevan:“AYB” high school, Polytechnic basic college and Quantum College, as for the regions, in Lori (Akhtala), Syunik (Sisian, Kapan), Shirak (Gyumri) and Aragatsotn (Talin).