Ադամ Շիֆ. Ադրբեջանական պետությունը հիշեցրեց ողջ աշխարհին, թե ինչու Արցախի ժողովուրդը պետք է ինքնուրույն որոշի իր ապագան
ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամ Ադամ Շիֆը մասնակցել է Սումգայիթի ջարդերի 25-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանն ու հանդես եկել կոնգրեսին ուղղված հայտարարությամբ:
Այս մասին գրում է «Ասպարեզ» պարբերականը:
«Այս շաբաթ լրացավ 1988 թ-ի փետրվարին Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում տեղաբնակ հայերի նկատմամբ իրականացված ողբերգական ջարդերի հերթական տարելիցը: Ադրբեջանցի ազգայնականների կողմից իրագործված այդ եռօրյա վայրագությունների արդյունքում բազում հայեր զոհվեցին, որոնցից մեծ մասը` ծեծի ու չարչարանքներից հետո, կենդանի այրվեցին կրակի վրա: Մեծ թվով կանայք, այդ թվում` անչափահասներ, բռնաբարվեցին: Ոճրագործության հետևանքով հազարավոր մարդիկ փախստականներ դարձան: Այդ հանցագործություններն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից դեռևս համարժեք հետաքննության չեն ենթարկվել, դրանց կազմակերպիչներն ու իրագործողներն ուղղակի ազատ են արձակվել, որոնցից շատերը ներկայումս ադրբեջանական կառավարության անդամներ են», - ասել է Շիֆը:
Այս առնչությամբ կոնգրեսականը վկայակոչում Ադրբեջանի Կոմունիստական կուսակցության այնժամ առաջնորդ Հիդայաթ Օրուջևի հնչեցրած սպառնալիքները հայկական բնակչության հասցեին, թե եթե վերջիններս չհրաժարվեն Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ վերամիավորվելու պահանջներից, ապա 100 0000 ադրբեջանցիներ հարակից բնակավայրերից կներխուժեն նրանց տներ, կբռնաբարեն կանանց և կսպանեն նրանց երեխաներին:
Շիֆը հիշեցրել է, որ հետո Օրուջևը մի շարք պաշտոններ է զբաղեցրել Ադրբեջանի պետական ապարատում՝ ընդհուպ մինչև Ադրբեջանի կրոնական կազմակերպությունների պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը:
«Սումգայիթյան ջարդերը սկիզբ դրեցին այդ երկրում բնակվող էթնիկ փոքրամասնությունների նկատմամբ առավել խոշոր հաշվեհարդարների, որոնցով հետևանքով անհետացման եզրին կանգնեց Ադրբեջանում 450 հազարանոց հայկական հզոր համայնքը, իսկ վայրագությունները գագաթնակետին հասան Լեռնայի Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ սանձազերծած պատերազմով», - ասել է Շիֆը:
Կոնգրեսականի խոսքերով, հակահայկական տրամադրություններն այժմ էլ իշխում են Ադրբեջանում, մասնավորապես երիտասարդության շրջանում, որպես օրինակ բերելով Հունգարիայում հայազգի սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելն ու հերոսացումը:
Հակահայկական քարոզչության համատեքստում Շիֆն անդրադարձել է նաև վերջին շաբաթներին Ադրբեջանում հայտնի գրող, 75-ամյա Աքրամ Այլիսլիի նկատմամբ մեկնարկած հասարակական ճնշումներին, ազգայնականների կողմից նրա ականջը կտրելու և գրողին այրելու սպառնալիքներին, նախագահ Ալիևի կողմից Այլիսլիին ժողովրդական գրողի կոչումից ու նախագահական թոշակից զրկելու փաստերին:
«Այս խայտառակ գործողություններով ադրբեջանական պետությունը հիշեցրեց ողջ աշխարհին, թե ինչու Արցախի ժողովուրդը պետք է ինքնուրույն որոշի իր ապագան և որ չի կարող նորից գլորվել Ալիևի ճիրանները: Քառորդ դար առաջ տեղի ունեցած Սումգայիթյան ջարդեր նշանավորեցին առավել մեծ ոճրագործությունների կանխատեսումները», - եզրափակել է Շիֆը:

Адам Шифф: Своими позорными действиями Азербайджан напомнил миру, почему народ Нагорного Карабаха должен сам решать свое будущее
13:08 01/03/2013
Член комиссии по армянским вопросам Конгресса США, конгрессмен Адам Шифф принял участие в мероприятии, посвященном 25-й годовщине Сумгаитских событий, и выступил с заявлением к конгрессу. Об этом сообщает издание «Аспарез».
«На этой неделе исполнилась очередная годовщина трагических погромов армян в азербайджанском городе Сумгаит, совершенных в феврале 1988 года. В результате зверств, совершенных азербайджанскими националистами на протяжении трех дней, погибло множество армян, многие из которых  после избиения и страданий были заживо сожжены на костре. Было изнасиловано множество женщин, в том числе и несовершеннолетних. В результате этого преступления тысячи людей стали беженцами. Власти Азербайджана пока не предприняли надлежащее расследование этих преступлений, а их организаторы и исполнители просто были выпущены на свободу, многие из них ныне являются членами правительства Азербайджана»,– отметил конгрессмен.
В связи с этим Адам Шифф напомнил угрозы бывшего лидера коммунистической партии Азербайджана Хидаята Оруджева в адрес армянского населения, а именно на его следующие слова: «Если вы не прекратите кампанию по присоединению Нагорного Карабаха к Армении, если вы не протрезвеете, 100 тыс. азербайджанцев из соседних районов нападут на ваши дома, сожгут их, изнасилуют ваших женщин и убьют ваших детей».
Адам Шифф напоминает, что после этого Оруджев занимал ряд должностей в государственном аппарате Азербайджана, вплоть до поста главы Государственного комитета по работе с религиозными организациями Азербайджана.
«Сумгаитские погромы положили начало еще более крупным бесчинствам в отношении этнических меньшинств, проживающих в этой стране, в результате чего перед угрозой исчезновения оказалась 450-тысячная крупная армянская община в Азербайджане, а эти жестокости достигли своего апогея спровоцированной против народа Нагорного Карабаха войной»,– заявил Адам Шифф.
По словам конгрессмена, антиармянские настроения царят в Азербайджане и сейчас, в частности, среди молодежи. В качестве примера он указал на помилование и героизацию Рамиля Сафарова– убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна.
Комментируя общественное давление на 75-летнего писателя Акрама Айлисли, а также лишения Айлисли звания народного писателя и президентской пенсии президентом Азербайджана, конгрессмен отметил:
«Этими позорными действиями азербайджанское государство напомнило всему миру, почему народ Арцаха должен сам решать свое будущее.
Произошедшие четверть века назад Сумгаитские погромы стали прогнозом еще более жестоких преступлений», – резюмировал Шифф.