Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչներ. «Ֆրանսիան չի կարող թույլ տալ, որ արտաքին ուժերն իրենց հակահայ ռասիզմը ներմուծեն մեր երկրի տարածք»
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Անրի Ժիբրայելը և Բուշ դյու Ռոնի Շրջանային Խորհրդի փոխնախագահ Քրիստոֆ Մասսը տարածել են համատեղ հայտարարություն, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Ֆրանսիական հանրապետության բարձրագույն ատյանում իրականացված սադրանքն ու անհարգալից վերաբերմունքը, որը դրսևորեցին երկու այսպես կոչված «ազերի ուսանողները», ոտնձգություն են խոսքի ազատության հանդեպ։ Այդ անընդունելի գործողությունները գալիս են վերահաստատելու, որ Ադրբեջանի Հանրապետության և նրա նախագահ Ալիևի հակահայ պրոպագանդայով սնվող ակտիվիստներն իրենց համարում են կատարելապես անպատժելի։ Ֆրանսիայի Հանրապետությունը չի կարող թույլ տալ, որ արտաքին ուժերը սողոսկելով մեր երկիր և մանիպուլացնելով այն` իրենց հակահայ ռասիզմը ներմուծեն մեր երկրի տարածք։ Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ` անհրաժեշտություն է այլևս, որպեսզի Ֆրանսիան վերահաստատի իր ինքնիշխան հեղինակությունը և սատար կանգնի ֆրանսահայ համայնքի ոտնահարված հիշողությունը։ Նախագահ Օլանդն իր նախընտրական արշավի ժամանակ ստանձնել է այդ հանձնառությունը։ Ֆրանսիայում Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը դատապարտող օրենքի ընդունումը կհանդիսանա հենց այն հզոր քայլը, որը թույլ կտա միաժամանակ պաշտպան կանգնել հայոց հիշողությանը և պահպանել մեր երկրում քաղաքացիական անդորրը»։

В ответ на азербайджанскую провокацию политики Франции требуют принятия закона по криминализации отрицания Геноцида армян
Депутат парламента Франции Анри Джибраил и зампредседателя окружного совета департамента Буш дю Рона Кристоф Масс распространили совместное заявление касательно недавней провокации азербайджанских студентов.
В заявлении, в частности, отмечается: «Осуществленная в верховной инстанции Республики Франция провокация и неуважительное отношение, которое проявили два так называемых азербайджанских студента, – это посягательство на свободу слова. Эти неприемлемые действия еще раз подтверждают, что питающиеся антиармянской пропагандой Азербайджана и президента Ильхама Алиева активисты чувствуют себя абсолютно безнаказанными. Республика Франция не может допустить, чтобы внешние силы, проникая в нашу страну и манипулируя ею, внедряли здесь свои антиармянские, расистские настроения. В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян становится необходимостью, чтобы Франция еще раз утвердила свой суверенный авторитет и встала на защиту попранной памяти армянской общины Франции. Президент Ф. Олланд в своей предвыборной кампании взял на себя это обязательство. Принятие закона, криминализирующего отрицание Геноцида армян, станет именно тем мощным действием, которое позволит одновременно встать на защиту памяти армян и сохранить гражданский покой в нашей стране».