«ՎիմպելԿոմ»-ը սկսում է համագործակցել MasterCard-ի հետ բջջային վճարումների բնագավառում
Փետրվարի 26-ին` շարժական կապի համաշխարհային համաժողովին, «ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խումբը և MasterCard-ը հայտարարել են ռազմավարական համագործակցության մեկնարկի մասին: Համագործակցության շրջանակում աշխարհի 18 երկրում «ՎիմպելԿոմ»-ի 212 միլիոն օգտատերերի MasterCard–ը կառաջարկի վճարման լավագույն նորարարական լուծումներ: Նոր սերնդի օգտատերերին հասանելի կլինեն MasterCard-ի բջջային վճարումների նոր տեխնոլոգիաները, որոնք, ըստ ցանկության, կարող են նաև կցված լինել բաժանորդի բանկային հաշվին:
Ծրագրի փորձնական փուլը կմեկնարկի Իտալիայում 2013 թվականին և հասանելի կլինի Wind Italy ցանցի բաժանորդներին: Ծրագրի շրջանակում MasterCard-ը և «ՎիմպելԿոմ»-ը կառաջարկեն ապահով և ճկուն համատեղ լուծումներ, որոնք կբավարարեն ամենախստապահանջ հաճախորդներին անկախ նրանց գտնվելու վայրից:
«Բջջային հեռախոսներն այս պահին գտնվում են մարդկանց սոցիալական և առևտրային կյանքի կենտրոնում: Այսօր այն երկրներում, որտեղ«ՎիմպելԿոմ» ընկերությունը ծառայություններ է մատուցում, գերակշռող մեծամասնությամբ, ավելի դյուրին է ձեռք բերել բջջային հեռախոս քան բանկային հաշիվ: Ուրախ եմ, որ MasterCard–ի հետ մեր համագործակցությունը հնարավորություն կընձեռի մեր բջջային ցանցում առաջարկել հուսալի և նորարար ֆինանսական լուծումեր: Մենք կիսում ենք մեր առկա և ապագա բաժանորդներին հարմարավետ և ապահով վճարման տարբերակներով ապահովելու տեսակետը: Այս համագործակցությունը միաժամանակ հնարավորություն կընձեռի մեզ բարելավելու հաճախորդների սպասարկման որակը` առաջարկելով նրանց լրացուցիչ ծառայություններ, ինչպիսիք են, օրինակ, հաշիվների վճարումը կամ բջջային ծառայությունների վաճառքը»,-նշել է «ՎիմպելԿոմ»-ի Կոմերցիոն և ռազմավարական հարցերով գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Գերչուկը:
MasterCard Europe-ի ռազմավարական համագործակցության գծով նախագահ ՀենիՖամը նշեց. «Թվային և իրական աշխարհների միացումը հնարավորություն է ընձեռում առաջարկելու էլ ավելի շատ վճարման տարբերակներ հաճախորդների աճող պահանջարկին համապատասխան և ապահովել մաքսիմալ հարմարավետություն: Բազմաֆունկցիոնալ սարքավորումների, ինչպիսին են սմարթֆոների, դյուրակիր համակարգիչների և պլանշետների կիրառումը, վկայում է այն մասին, որ հաճախորդների վարքագիծը կտրուկ զարգանում է ամբողջ աշխարհում: Համագործակցելով ինտեգրված ծառայություններ մատուցող աշխարհի ամենամեծ ընկերություններից մեկի` «ՎիմպելԿոմ»-ի հետ, MasterCard-ը առաջարկում է բջջային վճարումների նոր տարբերակներ, որոնք կընդլայնեն ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունը ամբողջ աշխարհում»:

At Mobile World Congress on February 26, MasterCard and VimpelCom announced a strategic partnership combining MasterCard’s best in class mobile payments technology and solutions with VimpelCom’s globally integrated telecommunications services. The partnership will provide innovative payment solutions to a new generation of customers, both banked and underserved, to VimpelCom’s 212 million customers in 18 countries.
While key markets have been identified for the roll out of mobile money services, a prepaid program in Italy for Wind Italy’s customers, in partnership with CartaLIS. Italy will be the first program to launch in 2013.
Further country and market deployments will leverage the full range of both companies’ complementary solution suites. MasterCard and VimpelCom will bring secure and flexible solutions that answer consumers and merchants’ payment needs wherever they are in the world.
Mikhail Gerchuk, Group Chief Commercial and Strategy Officer of VimpelCom, comments: “Mobile phones are at the center of peoples’ social and commercial lives. Today, in many of the countries where VimpelCom operates, mobile penetration is much higher than ownership of a bank account. We are pleased to be partnering with MasterCard to deliver innovative and reliable financial services solutions over our mobile networks. We share the vision of providing our existing and future customers with quick, convenient and secure ways to pay locally and remotely. This collaboration will also help us to strengthen our customers’ experience by offering value add services including, but not limited to person to person payments, bill payments and mobile commerce.”
Hany Fam, President Strategic Alliances at MasterCard Europe concludes: “The convergence of the physical and digital worlds is increasingly offering more payment and commercial options along with increased consumer choice and greater convenience. Multiple access devices such as smartphones, laptops, and tablets mean that consumers’ behavior is dramatically evolving worldwide. By partnering with VimpelCom, one of the world’s largest integrated telecommunications services operators, MasterCard is addressing mobile payments that will replace cash in the day-to-day life of millions of people and drive financial inclusion across the globe.”