Սուր շնչառական հիվանդություններով պայմանավորված շտապօգնության կանչերը շատացել են
Վերջին օրերին սուր շնչառական հիվանդություններով պայմանավորված շտապօգնության ծառայության կանչերը շատացել են: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը։
Նա նշեց, որ օրինակ՝ մարտի 3-ին ժամը 9-ից մինչև այսօր առավոտյան ժամը 9-ը, 802 կանչ է սպասարկվել, 122 մարդ էլ հոսպիտալացվել է: «Չեմ կարող ասել, թե նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում որքան կանչ ենք սպասարկել, բայց վերջին օրերին գրեթե 400-ով ավելի կանչ է գրանցվել: Մեր կանչերը հիմնականում կապված են սրտային հիվանդությունների հետ, բայց սուր շնչառական հիվանդությունների պատճառով կանչերի թիվը սարսափելի մեծ է»,- ասաց նա:
Թ.Ստեփանյանը նշեց նաև, որ մարտի 1-ին Երևանում գրանցվել է 709 կանչ, որի արդյունքում 137 մարդ հոսպիտալացվել է, մարտի 2-ին գրանցվել է 745 կանչ՝ հոսպիտալացվել է 109 մարդ:
Այդուհանդերձ, նա նշեց, որ լինում են նաև բավականին անարդյունավետ կանչեր: Թ.Ստեփանյանի խոսքերով՝ կան մարդիկ, ովքեր չեն ցանկանում դիմել բժշկի և պարբերաբար շտապօգնություն են կանչում: Լինում են դեպքեր, երբ մեկ մարդուն շտապօգնությունը օրվա մեջ սպասարկում է 3-4 անգամ: «Դրա փոխարեն նրանք կարող են դիմել ընտանեկան բժշկին, որպեսզի համապատասխան բուժում ստանան, բայց լինում են նաև դեպքեր, երբ դիմում են ընտանեկան բժշկին, բայց դրանից հետո կանչում են նաև շտապօգնություն, որպեսզի շտապօգնության բժիշկը ևս ստուգի թոքերը, իսկ հետո հրաժարվում են հիվանդանոց տեղափոխվել: Սա լուրջ խնդիր է, հատկապես հիմա, երբ սուր շնչառական հիվանդություններով պայմանավորված կանչերի թիվը մեծացել է»,- ասաց նա:

В Армении увеличилось количество вызовов скорой помощи из-за ОРВИ
В последние дни в Армении участились случаи вызова бригад «скорой помощи»  в связи с острыми респираторными заболеваниями. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила директор ЗАО «Скорая помощь» Тагуи Степанян.
Она отметила, что, к примеру, с 3 марта и по сей день в службу «скорой помощи» поступило 802 вызова, были госпитализированы 122 человека. «Не могу назвать точное число вызовов, которые были обслужены за аналогичный период прошлого года, но в последние несколько дней было зафиксировано на почти 400 вызовов больше. Вызовы в основном связаны с  заболеваниями сердечно-сосудистой системы. Однако вызовов, связанных с острыми респираторными заболеваниями, довольно много», – заявила она.
Тагуи Степанян добавила, что 1 марта в Ереване было зафиксировано 709 вызовов: были госпитализированы 137 человек, а 2 марта – 745 вызовов с 109 госпитализированными.
Тем не менее, по ее словам, поступают также неэффективные вызовы. Тагуи Степанян сообщила, что есть люди, которые не желают обращаться к варчу и периодически вызывают скорую помощь. Бывают случаи, когда служба «скорой помощи» обслуживает одного человека по 3-4 раза в день. «Вместо этого они могут обратиться к семейному врачу для получения соответствующего лечения. Однако бывают случаи, когда обращаются к семейному врачу, но после этого вызывают скорую помощь, чтобы врач скорой помощи проверил работу легких, однако затем отказываются от госпитализации. Это серьезная проблема, в особенности сейчас, когда число вызовов в связи с острыми респираторными заболеваниями увеличилось»,– сообщила Тагуи Степанян.