Սամաթիայի հանցագործությունների կասկածյալ. «Ես նման բան չեմ հիշում»
Ստամբուլի Սամաթիա թաղամասում վերջին ամիսներին տարեց հայուհիների վրա պարբերաբար հարձակումներ կատարելու կասկածանքով ձերբակալվածը ցուցմունքներ է տվել:
Թուրքական մամուլում հայտնված լուրերում նշվում էր, որ կասկածյալը 38-ամյա Մուրադ Ն.-ն է, ով արմատներով հայ է:
«Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքի տեղեկացմամբ, երբ Մուրաթ Ն.-ին նստեցրել են ոստիկանական մեքենա, նա արտասվել է ու խոստավանել իր մեղքը` պատմելով է, որ ինքն է սպանել է 84-ամյա Մարիցա Քյուչյուքին և վերջինիս տնից գողացած զարդերն էլ վաճառել: Սակայն, քիչ ուշ, երբ որ Մուրադ Ն.-ին տեղափոխել են ոստիկանական բաժանմունք, նա դեպքերի վերաբերյալ իր ցուցմունքում հերքել է իր մեղքը` ասելով «նման բան չեմ հիշում»:
Հիշեցնենք, որ միայն վերջին ամիսներին Սամաթիա թաղամասում հարձակման է ենթարկել և տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացել 4 հայ կին: Իսկ 84-ամյա հայուհի Մարիցա Քյուչուքը դաժանորեն սպանվել էր սեփական բնակարանում:

Подозреваемый в недавних нападениях на пожилых армянок в стамбульском районе Саматия дал показания. Турецкие СМИ сообщают о наличии у 38-летнего Мурада Н. армянских корней.
Как сообщает информационный сайт «Ermenihaber.am», в момент, когда подозреваемого сажали в машину, он расплакался, признав свою вину. Мужчина рассказал, что 84-летнюю Марицу Кючук убил именно он, а затем продал украденные из ее дома украшения. Однако позднее, когда Мурада Н. перевели в отделение полиции, в своих показаниях он стал отрицать вину, отметив, что «ничего подобного не помнит».
Напомним, только за последние 2 месяца в районе Саматия, где живет много армян, жертвами насилия стали 4 армянки. Так, вечером 21 января злоумышленники сломали очки подвергнувшейся нападению армянки, повредив глаз женщины. А недавно в собственной квартире была жестоко убита 84-летняя армянка Марица Кючук. На теле женщины было обнаружено 8 ножевых ранений. На похоронах Марицы Кючук присутствовала также Ракель Динк. Когда ее спросили, была ли она лично знакома с Кючук, Динк ответила: «Нет, я пришла, чтобы выразить свою ноту протеста».