Է. Անտինյան. «Հանգամանքները դասավորվել են այնպես, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հաղթելու շանս չունի»
«Նախորդ տարիների նախագահական ընտրություններից առաջ լիդերը պարզ էր, որին աջակցող ուժեր կային, իսկ ընտրություններից հետո վիճարկում էին արդյունքները և հավաքվում այդ լիդերի շուրջ: Այս ընտրություններում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ոչ միայն չեն ճանաչել որպես լիդեր, այլև ընտրությունն ավարտվելուց հետո վիճարկվում է նրա լիդերության հարցը: Բացի այդ ընտրությունները որակապես տարբերվում են նաև նրանով, որ թշնամանք չկա, երկրում ատելության մթնոլորտ ստեղծված չէ, որը ձեռքբերում է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով հետընտրական զարգացումներին, նշեց քաղաքագետ Էդուարդ Անտինյանը:
Նրա խոսքով, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը իր գործողություններում որևէ սխալ թույլ չի տվել, քարոզարշավը իրականացրել է փայլուն, սակայն «հանգամանքները իր համար դասավորվել են այնպես, որ ինքը հաղթելու շանս չունի»:
Ըստ քաղաքագետի, դա պայմանավորված է երեք հիմնական գործոններով: Առաջին գործոնը նա պայմանավորեց միջազգային ուժային կենտրոնների ազդեցությամբ, երբ մասնավորապես, Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն Հայաստանում փոփոխություններ իրականացնելու որևէ մտադրություն չեն ունեցել:
«Ռուսաստանը մտադրություն չուներ Հայաստանում փոփոխություն անելու, եթե ունենար, ապա ունեինք թեկնածու՝ Գագիկ Ծառուկյանը, ով Ռուսաստանի համար կարող էր ավելի ընդունելի լինել: ԱՄՆ-ի պարագայում վերջինս Հայաստանի հետ կապված երկու խնդիր ունի՝ հայ-թուրքական հարաբերություններն ու Ղարաբաղի հարցի կարգավորումը: Երկու դեպքում էլ ԱՄՆ-ն համոզվել է, որ Սերժ Սարգսյանի հետ կարելի է բանակցել, թեպետ Սերժ Սարգսյանը ոչինչ չի զիջել, բայց պատրաստ է գնալ բանակցությունների»,- նշեց քաղաքագետը:
Որպես երկրորդ գործոն քաղաքագետն առանձնացրեց «իշխանական բուրգի ճաքերը, երբ մարդիկ անցնեն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմը», ապա նշեց, որ դա ևս չի կարող տեղի ունենալ. «Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու իր թիմակիցները կառավարման համակարգում չեն եղել: Նրան, որպես գործընկեր, վարչական մեքենան չի ընկալում»,- համոզմունք հայտնեց Է. Անտինյանը:
Ինչ վերաբերում է երրորդ գործոնին, ապա քաղաքագետը նշեց, որ եթե ընտրություններին չեն մասնակցել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը, դա չի նշանակում, որ նրանք դերակատարություն չունեն:
«Կաջակցե՞ն նրանք արդյոք Րաֆֆի Հովհաննիսյանին: Ո՛չ: Որովհետև եթե նրանք ցանկանային կանգնել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողքը, ապա պետք է ցանկանային, որ հարթակի «հսկիչ փաթեթը» լիներ իրենց ձեռքում: Որևէ դեպքում իրենք խաղադրույք չէին կատարի Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խաղի վրա: Դա բացառվում է: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մեկ ասում է, որ ինքը նախագահ է, մեկ ասում, որ մինչև ապրիլի 9-ը պետք է իշխանությունը ամեն գնով վերցնել, մեկ էլ խոսվում է մայիսի 5-ի ավագանու ընտրությունների մասին , մեկ էլ, որ այս պայքարը կարող է մի քանի տարի շարունակվել: Ո՛չ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ո՛չ Գագիկ Ծառուկյանը, ո՛չ էլ Ռոբերտ Քոչարյանը սրբազան պատերազմ չեն հայտարարելու Սերժ Սարգսյանին, այն պարզ պատճառով, որ սա իրենց «ջիհադը» չի»,- ընդգծեց քաղաքագետը և հավելեց. «Եթե մինչև ավագանու ընտրությունները Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հստակ քայլ չանի, հաջողություն չի ունենա»:

«Ни Л.Тер-Петросян, ни Р.Кочарян, ни Г.Царукян не объявят священную войну Сержу Саргсяну». Комментирует Э. Антинян
14:07 06/03/2013
«Состоявшиеся 18 февраля президентские выборы в Армении качественно отличаются от предыдущих тем, что нет вражды, в стране не создана атмосфера ненависти, и это достижение». Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил политолог Эдвард Антинян, комментируя поствыборные события в Армении.
«Перед предыдущими президентскими выборами лидер оппозиции был известен, были поддерживающие его силы и после выборов оспаривались итоги голосования, все сплачивались вокруг этого лидера. На этих выборах Раффи Ованнисяна (председателя партии „Наследие”, занявшего второе место на выборах 18 февраля – прим. ред.) не только не признали лидером, но и после выборов оспаривался вопрос его лидерства», – сказал он.
По его словам, Раффи Ованнисян в своих действиях не допустил каких-либо ошибок, агиткампанию провел блестяще, однако «обстоятельства для него сложились так, что у него нет шансов на победу».
Как считает политолог, это обусловлено тремя основными факторами. Первый фактор связан с влиянием международных силовых центров, когда, в частности, Россия и США не имели никаких намерений по осуществлению изменений в Армении.
В качестве второго фактора политолог выделил «трещину пирамиды властей, когда люди встанут на сторону Раффи Ованнисяна», затем отметил, что это тоже не может произойти: «Рафии Ованнисяна и члены его команды не были в системе управления. Административная машина не воспринимает его в качестве партнера», – считает Антинян.
Что касается третьего фактора, то, по мнению политолога, если в выборах отказались участвовать первый президент Армении, лидер Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян, второй президент РА Роберт Кочарян и лидер партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян, это еще не значит, что они не играют никакой роли.
«Поддержат ли они Рафии Ованнисяна? Нет», – подчеркнул политолог.
«Ованнисян то говорит, что он – президент, то говорит, что до 9 апреля нужно взять власть, то говорит о предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана, то о том, что эта борьба может продолжиться несколько лет. Ни Левон Тер-Петросян, ни Роберт Кочарян, ни Гагик Царукян не объявят священную войну против Сержа Саргсяна», – сказал политолог, добавив, что «если до выборов в органы местного самоуправления Р.Ованнисян не сделает конкретных шагов, то не сможет достичь успеха».
Однако Раффи Ованнисян не согласен с итогами голосования, он заявляет о своей победе на выборах и проводит акции в Ереване и в областях республики. Кроме того, он инициировал поствыборное движение, которое получило название «Hello Revolution» (игра слов с армянским приветствием «здравствуй» – «барев» – БаРеволюция).
А 4 марта представители Раффи Ованнисяна и А. Гукасян подали в Конституционный суд Армении иск с требованием признать недействительными опубликованные ЦИК итоги голосования.