Վայոց Ձորում բոտուլիզմից մահվան դեպք է արձանագրվել
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ փետրվարին Վայոց Ձորի Ջերմուկ քաղաքում արձանագրված սննդային թունավորման՝ բոտուլիզմի դեպքը մարտի 4-ին մահվան ելք է ունեցել: Սննդային թունավորման պատճառ էր հանդիսացել փետրվարի 9-ին տնային պայմաններում պատրաստված շուշանի պահածոյի օգտագործումը:
Փետրվարի 10-ին` Շուշանի պահածոյի օգտագործման հաջորդ օրը հիվանդի մոտ ի հայտ էին  եկել բոտուլիզմին բնորոշ հետևյալ ախտանշանները` թուլություն, գլխացավ, գլխապտույտ, ռնգախոսություն, երկտեսություն, պտոզ, կլման ակտի խանգարում: Հիվանդն անմիջապես հոսպիտալացվել է և ստացել հակաբոտուլինային շիճուկ: Հիվանդի վիճակը գնահատվում էր ծայրահեղ ծանր: Չնայած երկարատև բուժմանը և բժիշկների ջանքերին` ցավոք նրա կյանքը չի հաջողվել փրկել:

Пресс-служба Министерства здравоохранения Армении сообщает, что случай пищевого отравления – ботулизма, зафиксированный в феврале в городе Джермук Вайоц-Дзорской области Армении, 4 марта завершился смертельным исходом. Причиной пищевого отравления стало употребление 9 февраля приготовленных в домашних условиях консервов из бутеня (репный кервель или «шушан»).
На следующий день у пациента появились все присущие ботулизму симптомы: слабость, головная боль, рвота, двоение в глазах, гнусавость голоса, нарушение функции глотания. Житель города сразу же был госпитализирован и получил антитоксическую сыворотку. Состояние здоровья оценивалось как средней тяжести. Однако, несмотря на длительное лечение, медикам не удалось спасти ему жизнь.