Թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ 15 քաղաքացի հայց է ներկայացրել դատարան` բողոքելով, որ պոլսահայ գրող, լրագրող, լեզվաբան Սևան Նշանյանն իր կայքում հրապարակել է Մուհամեդ մարգարեին վիրավորող հոդված:
Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունն այդ կապակցությամբ քրգործ է հարուցել Սևան Նշանյանի դեմ: Վերջինս մեղադրվում է ժողովրդի մի մասի կրոնական արժեքները հրապարակավ նսեմացնելու` տվյալ դեպքում Մուհամեդի մասին վիրավորական կարծիք հայտնելու մեջ: Առաջիկա օրերին սպասվում է, որ Նշանյանին կկանչեն Ստամբուլի քրեական դատարան: Առաջադրված մեղադրանքով հայ լրագրողին սպառնում է 9 ամսից մինչև 1.5 տարվա բանտարկություն:
Հիշեցնենք, որ «Լրագրողներ առանց ահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպության 2012թ. զեկույցում Թուրքիան ճանաչվել էր աշխարհի միակ երկիրը, որտեղ բանտարկված լրագրողների թիվն ավելացել էր: «Ներկա դրությամբ 72 լրագրող է պահվում թուրքական բանտերում, որոնցից 42-ը ձերբակալվել են իրենց մասնագիտական գործունեությունը կատարելիս: Նման իրավիճակը Թուրքիային դարձնում է աշխարհի ամենամեծ բանտը լրագրողների համար»,- ասված է եղել զեկույցում:

В Турции армянскому журналисту Севану Ншаняну грозит 1.5 лет тюрьмы за оскорбление пророка Мухаммеда
12:16 06/03/2013
Турецкое информагентство «Anadolu» сообщает, что 15 граждан подали иск в суд с жалобой на то, что писатель, журналист, лингвист Севан Ншанян на своем сайте опубликовал статью, оскорбляющую пророка Мухаммеда.
В связи с этим республиканская прокуратура Стамбула возбудила уголовное дело в отношении Севана Ншаняна. Писатель обвиняется в публичном оскорблении религиозных ценностей части народа, в данном случае в выражении мнения, оскорбляющего пророка Мухаммеде. В ближайшие дни Ншаняна должны вызвать в уголовный суд Стамбула. В рамках предъявленного обвинения армянскому журналисту грозит лишение свободы сроком от 9 месяцев до 1,5 года.
Напомним, согласно докладу правозащитной организации «Репортеры без границ» (Reporters Without Borders) за 2012 год, Турция является единственной страной в мире, где возросло число арестованных журналистов.
Согласно информации, на данный момент в турецких тюрьмах находятся 72 журналиста, из которых 42 арестованы по причине своей профессиональной деятельности. Как пишут СМИ, эти цифры делают Турцию «самой большой тюрьмой для журналистов».