Հայաստանի նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանի համար անհասկանալի են իր պաշտպանյալի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը և դրա հիմքերը:
«Չենք հասկանում ոչինչ, ինչ կապ ունեն մեղադրանքն ու դրա հիմքերը իմ պաշտպանյալի հետ, տեղյակ չենք մյուս երկու կալանավորվածներն ինչ ցուցմունքներ են տվել: Այդ պատճառով էլ ես այսօր միջնորդություն եմ ներկայացնելու քննիչին, որպեսզի մեզ տրամադրի հիմքերը», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց էպոսագետի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը:
Բացի միջնորդություն ներկայացնելը, Սիրունյանը պատրաստվում է նաև բողոքարկել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի երեկվա որոշումը, որի համաձայն, Վարդան Սեդրակյանը 2 ամսով կալանքի ենթարկվեց:
ԱԱԾ քննչական վարչությունը Վարդան Սեդրակյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-305-րդ հոդվածով՝ ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով` նրան ապօրինաբար կյանքից զրկելու փորձը պատվիրելու համար։ Սիրունյանն ասաց, որ իր պաշտպանյալը չի ընդունում իր նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը ու հաժարվում է ցուցմունքներ տալ:

Адвокат арестованного Вардана Седракяна собирается представить ходатайство следователю
Адвокат бывшего кандидата в президенты, специалиста по эпосу Вардана Седракяна Александр Сирунян считает непонятным обвинение, предъявленное в отношении его подзащитного, а также основания предъявления этого обвинения.
«Ничего не понимаю. Какое отношение имеет обвинение и его основания к моему подзащитному?! Мы не в курсе того, какие показания дали ли остальные двое арестованных, поэтому я сегодня собираюсь представить ходатайство следователю, чтобы нам предоставили основания»,– об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил адвокат специалиста по эпосу Александр Сирунян.
Кроме ходатайства, адвокат собирается обжаловать вчерашнее решение суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш, согласно которому Вардан Седракян был арестован сроком на 2 месяца.
Следственная служба СНБ Армении предъявила в отношении В. Седракяна обвинение по признакам ст. 38-34-305 УК Армении – за попытку организации незаконного лишения жизни кандидата в президенты Паруйра Айрикяна с целью приостановления его политической деятельности.
Сирунян добавил, что его подзащитный не признает выдвинутого против него обвинения и отказывается давать показания.