ՀՔԾ-ն մարտի 1-ի զոհերի մահվան փաստով բավարար արդյունավետությամբ նախաքննություն չի իրականացրել. ՄԻՊ զեկույց
11:45 07/03/2013
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանն այսօր ներկայացրել է իր ամենամյա զեկույցի այն հատվածը, որը վերաբերում է գլխավոր դատախազությանն ու Հատուկ քննչական ծառայությանը:
ՄԻՊ լրատվական ծառայությունից ներկայացնում են, որ ըստ զեկույցի դատախազության և Հատուկ քննչական ծառայության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները.
Դատախազություն
• Խիստ մտահոգիչ են դատախազական հսկողության թերացման հետևանքով բազմաթիվ քաղաքացիների իրավունքների սահմանափակումները և խախտումները, ինչպես նաև լիազորությունների չարաշահումները:
• Խիստ մտահոգիչ է, որ դեռևս լիարժեք և օբյեկտիվ բացահայտված չեն կամ չավարտված են մնում խաղաղ պայմաններում բանակում մահացած անձանց գրեթե տասնամյա հնության քրեական գործերը:
• Շարունակում է չլուծված մնալ հետաքննության կամ նախաքննության մարմինների կողմից հանցագործությունների մասին հաղորդումների քննարկման համար սահմանված տասնօրյա ժամկետի չպահպանելու խնդիրը:
• Չեն ձեռնարկվել բավարար միջոցներ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ընտրակաշառք տալու դեպքերը բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ ուսումնասիրման համար:
• Մտահոգիչ է այն, որ Դատախազությունը խափանման միջոց ընտրելու հարցը լուծելիս, նախապատվությունը մշտապես տալիս է կալանավորման միջնորդություն դատարան ներկայացնելուն:
• Գրանցվել են ՀՀ ոստիկանության ձերբակալվածների պահման վայրերում գտնվող ձերբակալված, ինչպես նաև կալանավորված անձանց իրավունքների մի շարք խախտումներ` դատախազական ոչ բավարար վերահսկողության հետևանքով:
Հատուկ քննչական ծառայություն
• Ծառայությունը հետամուտ չի եղել ուսումնասիրել կամ խորությամբ չի ուսումնասիրել ինչպես իրեն ուղղված գրություններում, այնպես էլ մամուլում առկա պաշտոնատար անձանց կողմից դաժան վերաբերմունքի դեպքերի մասին տեղեկությունը:
• Ծառայությունը բավարար արդյունավետությամբ չի կատարել իր գործառույթները` կապված մարտի 1-ի 10 զոհերի մահվան փաստով կատարված նախաքննության հետ:
• Բազմաթիվ դեպքերում տեղի են ունեցել ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտումներ, մասնավորապես` չեն պահպանվել քրեական գործերի նախաքննության օրենքով սահմանված ժամկետները: Ավելին, մի շարք դեպքերում վարույթ ընդունվել են արդեն իսկ ժամկետանց գործեր, սակայն որևէ պատասխանատվության միջոց իրավախախտների նկատմամբ չի կիրառվել:
• Արձանագրված մի քանի տասնյակ դեպքերում Ծառայությունը քննության առած գործերը հետագայում ուղարկել է այլ մարմիններ:
• Հաճախակի է դարձել դատախազության կողմից հարուցված քրեական գործերի փոխանցումը Ծառայությանը` ինչը նպաստել է այդ գործերի առավել արդյունավետ ուսումնասիրմանը:
• Դատախազության կողմից պատրաստվել են ոլորտում առկա օրենսդրական բացերը լրացնող մի շարք իրավական ակտերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծեր:
• Նախորդ տարվա համեմատ 2012 թվականի ընթացքում աճել է Ծառայության կողմից վարույթում քննված գործերի քանակը:
• Դատախազությունը և Ծառայությունը հիմնականում ապահովել են իրենց գործունեության թափանցիկությունն ու հրապարակայնությունը:

Омбудсмен Армении опубликовал годовой доклад о деятельности Генпрокуратуры и Специальной следственной службы
12:22 07/03/2013
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня представил ту часть своего годового доклада, которая касается деятельности Генеральной прокуратуры и Специальной следственной службы.
В пресс-службе омбудсмена сообщили, что согласно докладу, в деятельности Генпрокуратуры и Специальной следственной службы был зафиксирован ряд упущений:
Прокуратура
• Серьезную обеспокоенность вызывают ограничения и нарушения прав множества граждан, что является результатом упущений, допущенных в ходе прокурорского надзора, а также случаи злоупотребления полномочиями.
• Продолжает оставаться нерешенным вопрос несоблюдения десятидневного срока, предоставленного для обсуждения органами, осуществляющими предварительное следствие и расследование, сообщений о преступлениях.
• Не предприняты достаточные меры в направлении всестороннего изучения случаев раздачи взяток на парламентских выборах.
• Поводом для беспокойства является и то, что прокуратура при решении вопроса, касающегося меры пресечения, отдает предпочтение представлению ходатайства об аресте в суд.
• Зафиксированы случаи нарушений прав задержанных и арестованных полицией лиц, допущенных в результате недостаточной организации прокурорского надзора.
Специальная следственная служба
• Специальная следственная служба не приложила усилий в направлении изучения или глубокого изучения сведений о жестоком отношении должностных лиц, описанных в письмах, направленных в Специальную следственную службу, а также опубликованных в прессе.
• Специальная следственная служба недостаточно эффективно выполнила свои функции, связанные с осуществлением предварительного следствия по факту смерти 10 человек во время трагических событий 1 марта 2008 года.
• Во множестве случаев были допущены нарушения законодательства, в частности, не были соблюдены сроки, предусмотренные для осуществления предварительного следствия в рамках уголовных дел.
• В десятках случаев Специальная следственная служба направила принятые к рассмотрению дела в другие органы.
Положительные аспекты деятельности
• Участились случаи передачи прокуратурой возбужденных уголовных дел в Специальную следственную службу, что способствовало более эффективному изучению этих дел.
•Прокуратура подготовила проекты законов о внесении изменений и дополнений в ряд правовых актов, восполняющих имеющиеся пробелы в сфере.
• По сравнению с минувшим годом, в 2012 году увеличилось число уголовных дел, рассмотренных в производстве Специальной следственной службы.
• Прокуратура и Специальная следственная служба в основном обеспечили прозрачность и публичность своей деятельности.