Արտակ Դավթյան. Հայաստանը արտաքին քաղաքական ասպարեզում լրջագույն առաջընթաց է գրանցել
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի Պատվիրակության այցը ևս մեկ անգամ ապացուցեց այն իրողությունը, որ վերջին տարիներին Հայաստանը արտաքին քաղաքական ասպարեզում լրջագույն առաջընթաց է գրանցել: Ամփոփելով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի գլխավորած պատվիրակության` մարտի 5-7-ը Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի արդյունքները, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, այս մասին ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությայն անդամ, ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը:
Անդրադառնալով այցի կարևորությանը` բանախոսը ընդգծեց երկու կարևոր հանգամանք:
Առաջին կարևոր գործոնը, ըստ Արտակ Դավթյանի այն էր, որ այցը տարածաշրջանային չէր և սահմանափակվում էր Հայաստան այցելությամբ: «Դա, իմ կարծիքով, բավական կարևորում է մեր երկիրը»,- նշեց Արտակ Դավթյանը` հավելելով, որ Գերմանիան ԵՄ տնտեսապես ամենահզոր երկիրն է և ունի ծանրակշիռ դերակատարում Եվրամիության կարևորագույն որոշումների ընդունման գործընթացում:
Երկրորդ կարևորագույն գործոնը, ըստ Արտակ Դավթյանի այն էր, որ այցը հաջորդում էր Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի Թուրքիա կատարած այցին:
«Այս առումով Գերմանիանի դաշնության երկրորդ պաշտոնական անձի այցը Հայաստան ոչ միայն կարևոր է երկու խորհրդարանների հետագա համագործակցության զարգացման համար, այլ նաև այն առումով, որ Գերմանիան բավականին արժևորում է Հայաստանի դերն ու նշանակությունը մեր տարածաշրջանում»,- նշեց Արտակ Դավթյանը:
Արտակ Դավթյանը նշեց, որ այցի ընթացքում ձեռք են բերվել կոնկրետ պայմանավորվածություններ ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության Գերմանիա այցելության և երկկողմ հարաբերությունների այլ հրատապ հարցերի վերաբերյալ:

German Bundestag delegation’s visit to Armenia once again confirmed that Armenia has made significant progress in foreign policy during recent years, member of RPA parliamentary faction, head of Armenia-Germany Parliamentary Friendship Group Artak Davtyan told a news conference when summing up the results of German Bundestag President Nobert Lammert’s official visit to Armenia on March 5-7.
Commenting on the visit, Davtyan pointed to two important circumstances. The first is that the visit was not regional. “I think this points to the important role of our country,” he said. The second important factor is that the German Bundestag delegation’s visit to Armenia followed the Turkey visit of German Chancellor Angela Merkel, according to Davtyan.
“In this respect, the visit of the second senior official of Germany was important not only in the respect of further development of inter-parliamentary cooperation, but also confirms that Germany gives importance to the role of Armenia in our region,” Davtyan said.
During the visit, the two sides reached agreements on Armenian parliamentary delegation’s visit to Germany as well as other topical issues related to the bilateral relations between Armenia and Germany, the parliamentarian said.