Պաշտոնական այցով Շվեդիայում գտնվող Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին երեկ ընդունել է Շվեդիայի թագավոր Գուստավ 16-րդը: Թուրքական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ` Գյուլը շքեղ ընդունելության է արժանացել:
Աղբյուրը նաև տեղեկացնում է, որ Գյուլի` թագավորական պալատ ժամանելուց առաջ Շվեդիայի հայկական համայնքը «թռչող անակնկալ» է մատուցել նրան: Շվեդիայի հայերը վարձակալել են հատուկ թչող սարք, որին ամրակցված է եղել « Թուրքիա, Ճանաչիր Հայոց ցեղասպանությունը» գրությամբ վահանակ: Այն մի քանի պտույտ է գործել թագավորական պալատի շուրջը` ի տես ամենքի:
Ընդունելության ընթացքում Աբդուլլահ Գյուլին ուղեկցել է կինը` Հայրունիսա Գյուլը, որի բարձրակրունկներն այս անգամ ևս չեն վրիպել հանրության ուշադրությունից:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի առաջին տիկնոջ կոշիկները զարմացրել էին Անգլիայի թագուհուն: Պաշտոնական հանդիպմանը հետևող տեսախցիկներն արձանագրել էին Թուրքիայի նախագահի տիկնոջ կոշիկներին գամված թագուհու հայացքը, ով չէր կարողացել թաքցնել իր զարմանքը:

Армянская община Швеции приготовила неприятный сюрприз президенту Турции А. Гюлю
Находящегося с официальным визитом в Швеции президента Турции Абдуллу Гюля вчера принял король Карл XVI Густав. По сообщениям турецких СМИ, до прибытия Гюля в королевский дворец, армянская община в Швеции преподнесла президенту Турции «летающий сюрприз».
Согласно информации, армяне Швеции арендовали специальный летательный аппарат, на котором был прикреплен плакат с надписью «Турция, признай Геноцид армян». Аппарат очертил несколько кругов вокруг королевского дворца.
На приеме президента Турции сопровождала его жена – Хайруниса Гюль, чьи туфли на высоких каблуках вновь не ускользнули от внимания общественности.
Напомним, что ранее туфли жены президента Турции удивили королеву Великобритании. Во время официального приема камеры зафиксировали прикованный к туфлям Хайрунисы Гюль взгляд Елизаветы II, которая не смогла скрыть удивления.