Իրանական նավթի արտահանման ծավալները կնվազեն՝ 1.1 միլիոն բարելից հասնելով 810 հազարի
«Ռոյթերզի» հրապարակած զեկույցում նշվում է, որ մարտ ամսվա ընթացքում իրանական նավթի արտահանման ամենացածր ցուցանիշները կգրանցվեն՝ 1.1 միլիոն բարելից հասնելով 810 հազարի:
Ըստ զեկույցի հեղինակների՝ Հարավային Կորեան և Հնդկաստանը իրանական նավթի ներկրման ծավալները նվազեցրել են 60, իսկ Ճապոնիան՝ 20 տոկոսով: Այսինքն՝ վերոնշյալ 810 հազար բարելից 703-ը բաժին է ընկնելու ասիական երկրներին (Չինաստան, Հարավային Կորեա, Ճապոնիա և Հնդկաստան) իսկ մնացյալը՝ Թուրքիային:
Իրանական աղբյուրի համաձայն՝ ընթացիկ մարտ ամսվա ընթացքում նավթի արտահանման ծավալների կրճատման պատճառով նավթից ստացված եկամուտները կնվազեն 1 միլիարդ դոլարով:
Հավելենք, որ Իրանի այս տարվա բյուջեի նախագծում նավթից ստացվելիք եկամուտները նվազել են 20 միլիարդ դոլարով:
Իրանի այս տարվա բյուջեն կազմում է 731 տրիլիոն թուման. նավթից ստացվելիք եկամուտները կնվազեն 20 միլիարդ դոլարով

Объемы экспорта иранской нефти сократятся с 1.1 млн баррелей до 810 тысяч. Об этом сообщает иранский сайт «асриран.ком» со ссылкой на Reuters.
В докладе, опубликованном Reuters, говорится, что в марте будут зафиксированы самые низкие показатели экспорта иранской нефти – с 1.1 млн баррелей до 810 тысяч.
Авторы доклада пишут, что Южная Корея и Индия сократили объемы импорта иранской нефти на 60%, а Япония – на 20%. То есть из вышеуказанных 810 тыс баррелей 703 барреля приходятся на долю азиатских стран (Китай, Южная Корея, Япония и Индия), а остальная часть – Турции.
Согласно информации иранского источника, из-за сокращения объемов экспорта иранской нефти в марте доходы, получаемые от продажи нефти, сократятся на 1 млрд долларов.
Добавим, что в проекте государственного бюджета Ирана на текущий год доходы, получаемые от нефти, снизились на 20 млрд. долларов.