Ծառուկյան, Արսենյան, Ալեքսանյան…Հայաստանի ԱԺ-ն ունի 20 միլիոնատեր պատգամավոր
Ազգային ժողովի 20 պատգամավորներ, ըստ հայտարարագրած միջոցների, դոլարային միլիոնատեր են: Առաջին հնգյակում են չորս ԲՀԿ-ականներ` Գագիկ Ծառուկյանը, Վահան Կարապետյանը, Գուրգեն Արսենյանը, Գրիգորի Մարգարյանը և ՀՀԿ-ական Սամվել Ալեքսանյանը, որը իր կարողություններով զիջում է միայն Գագիկ Ծառուկյանին: Բոլոր քսան պատգամավորները միասին ավելի քան 1 մլն դոլար եկամուտ են հայտարարգրել:
Այսպիսի վիճակագրություն է անցկացրել «ՄԱՆԴԱՏ» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունը «ԱԺ օրենսդրական գործունեության մոնիթորինգ» ծրագրի շրջանակներում, Parliamentmonitoring.am կայքում:
Կայքի «5-րդ գումարման ԱԺ խմբակցությունների ֆինանսական հնարավորությունները» խորագրով հատվածը, ինչպես ներկայացրեց ծրագրի ղեկավար Լուսինե Վասիլյանը, նախորդ ծրագրի համեմատ նորություն է, իսկ տվյալները վերցված են պատգամավորների գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերից:
Այսպես, ըստ Վասիլյանի, ամենահարուստ խմբակցությունը ԲՀԿ-ն է, որի 36 պատգամավորներ միասին հայտարարագրել են շուրջ 98,1 մլն դոլար եկամուտ: Այնուհետև, դրանից կիսով չափ պակաս եկամուտներով երկրորդ տեղում է Հանրապետական խմբակցությունը: Իսկ ահա «Ժառանգություն» խմբակցության 5 պատգամավորների հայտարարագրած դրամական միջոցներն ամենահամեստն են` 118 հազար ԱՄՆ դոլար:

В парламенте Армении насчитали 20 долларовых миллионеров
Согласно задекларированному имуществу, 20 депутатов парламента Армении являются долларовыми миллионерами.
По данным представленной на сайте Parliamentmonitoring.am информационно-общественной организацией «МАНДАТ» статистики «Мониторинг законодательной деятельности Национального Собрания РА», в первой пятерке долларовых миллионеров оказались четыре члена фракции «Процветающая Армения»: лидер ППА Гагик Царукян, Ваан Карапетян, Гурген Арсенян и Григорий Маргарян.
На пятой позиции – представитель Республиканской партии Армении (РПА) Савмел Алексанян, который своим состоянием уступает лишь Гагику Царукяну.
Руководитель программы Лусине Василян представила и самые богатые фракции НС РА пятого созыва. Так, самой состоятельной фракцией является ППА, 36 депутатов которой задекларировали вместе 98,1 млн. долларов прибыли. На втором месте – РПА, у депутатов которой доходов вдвое меньше, чем у их коллег от ППА. Самой бедной фракцией является «Наследие», 5 депутатов которой вместе задекларировали 118 тыс. долларов доходов.