Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող թուրքական «ŞEFKAT-DER» կազմակերպությունը հանդես է եկել հերթական արտասովոր նախաձեռնությամբ: Ինչպես հայտնում է թուրքական «Հյուրրիյեթ» օրաթերթը, այս անգամ «ŞEFKAT-DER»-ը պայքարի է դուրս եկել բոլոր նրանց դեմ, ովքեր Թուրքիայի հասարակաց տներում կանանց ստրուկի պես շահագործում են:
Այս կազմակերպությունը դիմել է Թուրքիայի ազգային մեծ ժողով «ԹԱՄԺ-TBMM» տղամարդկանց հասարակաց տուն բացելու առաջարկով: Դիմում-առաջարկի կրկնօրինակներն ուղարկվել են նաև ներքին գործերի նախարարություն, սոցիալական ապահովության նախարարություն և մի քանի այլ պետական գերատեսչություններ ևս: «ŞEFKAT-DER»-ի նախագահ Հայրեթթին Բուլանը տեղեկացրել է, որ իրենք պատրաստվում են մարտի 17-ին Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում այդ կապակցությամբ միջոցառում անցկացնել:
Բուլանը հիշեցրել է, թե ինչպես են պետական չինովնիկները բազմիցս հայտարարում, որ եթե հասարակաց տները փակվեն, ապա տարբեր խնդիրներ կծագեն, կհաճախակիանան բռնաբարության դեպքերը և այլն:
«Փոխարենը մինչև հիմա չենք լսել մի հայտարարություն կանանց ազատականացման, նրանց սոցիալական իրավունքների ճանաչման, անհրաժեշտության մասին: Հայտարարություն, հասարակաց տների գործունեությունը որպես հանցանք որակելու մասին: Պատճառաբանում են, թե դրանք պետք են, տղամարդիկ ունեն դրանց կարիքը: Այդ դեպքում ի°նչ է, կանայք չունե°ն նման կարիք: Դե եթե կանանց ստրուկի պես աշխատացնելը հասարակաց տներում նորմալ է դիտվում, այդ դեպքում տղամադրկանց հասարակաց տներ էլ բացեք, որտեղ նրանց կշահագործեն տրուկի նման»,- ասել է Հայրեթթին Բուլանը:

Парламенту Турции предложили открыть мужские бордели
Турецкая организация «ŞEFKAT-DER», занимающаяся защитой прав человека, выступила с очередной необычной инициативой. Как сообщает турецкая газета «Hurriyet», на этот раз «ŞEFKAT-DER» начала борьбу против тех, кто в публичных домах Турции эксплуатирует женщин, как рабынь.
Организация обратилась в Великое национальное собрание Турции (TBMM) с предложением открыть мужские публичные доме. Копии заявления-предложения направлены также в министерство внутренних дел, министерство социального обеспечения и в другие государственные ведомства.
Председатель «ŞEFKAT-DER» Хайреттин Булан сообщил, что в этой связи они готовятся 17 марта на площади Таксим в Стамбуле провести мероприятие.
При этом Хайреттин Булан привел заявления чиновников о том, что закрытие публичных домов приведет к возникновению многочисленных проблем, к учащению случаев изнасилования и т.д.
«Между тем, до сих пор мы не слышали ни одного заявления о необходимости освобождения женщин, признания их социальных прав. Нет заявлений, называющих деятельность публичных домов преступлением. Взамен заявляют, что публичные дома нужны, в них нуждаются мужчины. В таком случае, почему же женщины в них не нуждаются? Если эксплуатация женщин, как рабынь, в этих публичных домах рассматривается как нормальное явление, то давайте откроем и мужские публичные дома, где и мужчин будут эксплуатировать, как рабов», – сказал Хайреттин Булан.