«Երկիր» միության հրավերով մարտի 12-16–ին Հայաստան կայցելի Դիարբեքիրի քաղաքապետարանի կողմից կազմված պատվիրակությունը, որն ընդգրկում է Դիարբեքիրում բնակվող քուրդ անվանի մտավորականների և մշակութային գործիչների, որոնք նաև ներկայացնում են տարբեր ոչ–կառավարական կազմակերպություններ և կառույցներ։
ՀԿ-ից հայտնում են, որ Դիարբեքիրի քուրդ մտավորականների և մշակութային գործիչների այցը կրում է ինչպես ճանաչողական բնույթ, այնպես էլ հետապնդում է գործնական նպատակ, որն է` Թուրքիայում հայկական ժառանգության պահպանմանն ու վերականգնմանը ուղղված համատեղ մշակութային–հետազոտական ծրագրերի իրականացման հեռանկարների քննարկումը։

Армению посетят видные представители курдской интеллигенции Диарбекира
По приглашению Союза «Еркир» 12-16 марта Армению посетит делегация муниципалитета города Диарбекира, в состав которой входят проживающие в Диарбекире известные представители курдской интеллигенции и деятели культуры, которые также представляют ряд неправительственных организаций и учреждений.
Как сообщили в Союзе «Еркир», визит представителей курдской интеллигенции и деятелей культуры Диарбекира носит как ознакомительный характер, так и преследует практическую цель, которая заключается в обсуждении перспектив осуществления совместных культурно-исследовательских программ, нацеленных на сохранение и восстановление армянского культурного наследия на территории Турции.