Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է տարեկան զեկույցի` էկոնոմիկայի նախարարության վերաբերյալ հատվածը:
Էկոնոմիկայի նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները.
• Դեռևս բավարար չէ փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանն ուղղված արդյունավետ օրենսդրական և այլ մեխանիզմների ներդրումը:
• Բազմաթիվ դեպքեր են արձանագրվել կապված` լիցենզավորման և թույլտվությունների գործակալության կողմից լիցենզիաների տրամադրման ընթացքում ոչ միասնական մոտեցում ցուցաբերելու դեպքերը կանխելու ուղղությամբ բավարար միջոցառումների կիրառման բացակայության հետ:
• Չեն իրականացվել անհրաժեշտ միջոցառումներ տնտեսության ավանդական ոլորտների զարգացումն ապահովելու և դրանք վերացումից պաշտպանելու համար:
• Բազմաթիվ խախտումներ են արձանագրվել ապրանքների պարտադիր մակնշմանն առաջադրվող պահանջների պահպանման վերաբերյալ:
• Խիստ մտահոգիչ է սպառողների իրավունքների ապահովման և պաշտպանության բնագավառում անհրաժեշտ համալիր միջոցառումների իրականացման արդյունավետության ցածր մակարդակը:
• Մի շարք թերություններ են գրանցվել՝ տեխնիկական կանոնակարգերի պահանջները և չափագիտական կանոններն ու նորմերը չպահպանելու կապակցությամբ:
Արձանագրված դրական զարգացումներ
• 2012թ. ընթացքում զբոսաշրջության զարգացման բնագավառում Նախարարության կողմից իրականացվել են մի շարք միջոցառումներ:
• Տարբեր ոլորտներում իրավախախտում թույլ տված մի շարք տնտեսավարող սուբյեկտներ ենթարկվել են պատասխանատվության:
• Նախարարությունը քաղաքացիների կողմից ստացել է 56 շնորհակալական նամակներ «Թեժ գիծ» ծառայության կողմից համապատասխան արձագանք ստանալու կապակցությամբ:

Омбудсмен Армении опубликовал годовой доклад о деятельности министерства экономики
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня представил ту часть своего годового доклада, которая касается деятельности министерства экономики.
В пресс-службе омбудсмена сообщили, что, согласно докладу, в деятельности министерства экономики Армении был зафиксирован ряд упущений:
• Внедрение эффективных законодательных и иных механизмов, направленных на развитие малого и среднего бизнеса, является пока недостаточным.
• Зафиксированы множество случаев, связанных с отсутствием применения достаточных мер, направленных на предотвращение случаев проявления раздельного подхода к лицензированию и предоставлению лицензий агентствами.
• Не были осуществлены необходимые мероприятия по обеспечению развития традиционных сфер экономики и их защите от исчезновения.
• Зафиксированы множество нарушений в связи с несоблюдением требований к обязательной маркировке товаров.
• Вызывает серьезную обеспокоенность низкий уровень эффективности осуществления необходимых комплексных мероприятий, направленных на обеспечение и защиту прав потребителей.
• Ряд упущений зарегистрирован в связи с несоблюдением требований технической дисциплины и метрологических правил и норм.
• В течение 2012г. министерство предприняло ряд мероприятий по развитию туризма.
• Были привлечены к ответственности ряд хозяйствующих субъектов, допустивших правонарушения в разных сферах.
• В адрес министерства поступили 56 благодарственных писем от граждан в связи с соответствующим реагированием на поступившие на телефон «Горячей линии» сообщения.