Ֆիրդուսի թաղամասի բնակիչները հայտնվել են դրսում. բողոքի ակցիա կառավարության շենքի առջև
ՀՀ կառավարության շենքի առջև այսօր բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Երևանի Ֆիրդուսի` 33-րդ թաղամասի բնակիչները: Նրանք նշում էին, որ իրենց բնկարանները գերակա շահ են ճանաչվել ու քանդվել: «Գրենդել Հիլզ» ընկերության հետ կնքվել է 3,5 տարվա պայմանագիր, որի համաձայն` վերը նշված ժամկետում բնակիչները պետք է բնակարաններ ստանային, սակայն անցել է հինգ տարի ու ոչ մի շենք չի կառուցվել, իսկ Ֆիրդուսի թաղամասի բնակիչներն էլ դրսում են մնացել:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպեց ՀՀ կառավարության նամակների և քաղաքացիների ընդունելության վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը, ով բնակիչներին հայտնեց, որ 33-րդ թաղամասի բնակիչների բնակարանային խնդիրների հարցով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հանձնարարականով ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի առկա խնդիրները:
«Միջգերատեսչական հանձնաժողովը տասնհինգօրյա ժամկետում գրավոր կներկայացնի ուսումնասիրության արդյունքները»,- ասաց Ա.Ղազարյանը:
Նրա խոսքերով ` խնդրի հետ կապված կան օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներ, որպես օբյեկտիվ պատճառ նա նշեց 2009 թվականի ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը:

Лишившиеся жилья жители 33-его квартала Еревана провели акцию у здания правительства Армении
Сегодня напротив здания правительства Армении акцию провели жители 33-го квартала Еревана, примыкающего к улице Фирдоуси.
По их словам, решением правительства, обусловленным приоритетными государственными и общественными интересами, их дома были снесены.
«Со строительной компанией „Глендел Хиллз” был подписан договор, согласно которому за 3,5 года жители снесенных домов должны были получить новые квартиры, однако прошло уже 5 лет и ни одного здания не было построено, а жители 33-его квартала остались буквально на улице», – указывают участники акции.
С участниками акции встретился заведующий отделом писем и приема граждан правительства Армении Александр Казарян. Он сообщил, что по вопросу жилищных проблем жителей 33-его квартала Еревана по поручению премьер-министра РА Тиграна Саркисяна сформирована межведомственная комиссия, которая изучит имеющиеся проблемы.
«Межведомственная комиссия в течение 15 дней письменно представит результаты исследования», – сказал А.Казарян.
По его словам, имеются объективные и субъективные причины возникновения проблемы. В качестве объективной причины А.Казарян назвал Мировой финансовый кризис 2009 года.