Հայաստանյան մի շարք խոշոր ընկերություններ` ՀԿԵ-ն, ՀԷՑ-ը, բանկեր հրաժարվել են «Սկայպի» (Skype) ծառայություններից: Ընկերություններից մեկի ծրագրավորողը բացատրեց, որ «Սկայպը» (Skype) փոխարինել են այլ ծրագրով` անվտանգության նկատառումներից ելենելով: Բացատրեց, որ Skype-ի դեպքում սերվերը տեղադրված է ինտերնետում, իսկ իրենց կողմից օգտագործվող ծրագրի սերվերը օգտատիրոջ գործիքում է:
«Սկայպի» խոսակցությունները գաղտնալսելու վերաբերյալ տեղեկություններն այսօր ռուսական մամուլում կրկին ակտիվացան: Մասնավորապես, ռուսաստանյան կիբերհանցագործություններով զբաղվող Group-IB ընկերության տնօրենը ասել է, որ հատուկ ծառայությունները արդեն մի քանի տարի կարողանում են գաղտնալսել այդ զրույցները, ինչպես նաև բացահայտել, թե որտեղ է գտնվում օգտատերը: Այդ իսկ պատճառով իր ընկերության աշխատակիցներին արգելվում է գործնական խոսակցություններ տանել Skype-ով:
Մեկ այլ ընկերության` Peak Systems-ի տնօրենը հայտնել է, որ 2011թ-ի մայիսին, երբ Microsoft-ը գնեց Skype-ը, ընկերությունը ի սկզբանե համալրեց սերվիսը օրինական գաղտնալսման սարքավորմամբ:
Որքանո՞վ են ապահով հայաստանյան օգտատերերի խոսակցությունները:
Տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը Panorama.am-ին ասաց, որ մինչ «Մայքրոսոֆթ»-ի կողմից «Սկայպ»-ի գնումը այն անվերահսկելի էր, սակայն գործարքից հետո «Մայքրսոֆթ»-ը հայտարարեց, որ համագործակցելու է իրավապահ մարմինների հետ:
«Օրինակ, Ֆրանսիայում փորձում են հետապնդել ընկերությանը, համարում են, որ ամենայն բացությամբ չի համագործակցում իրավապահ մարմինների հետ: Ֆրանսիան հեղինակային իրավունքի վերահսկողության առումով բավականին կոշտ վերաբերմունք ունի»,-ասաց Ս. Մարտիրոսյանը, նշելով, որ կան այլ ծառայություններ, որոնք քիչ հայտնի են ու չենք գնում իրավապահների հետ համագործակցության:
Սամվել Մարտիրոսյանը չբացառեց, որ Հայաստանում «Սկայպի» խոսակցությունները գաղտնալսելը տեսականորեն հնարավոր է, բայց դա կարող է լինել միայն դատարանի որոշման առկայության պարագայում:
«Դրանից զատ «Սկայպի» անվտանգությունը բավականին լուրջ է, չեմ կարծում, որ Հայաստանի գաղտնի ծառայություններն ունեն այնպիսի տեխնիկական հնարավորություններ, որ առանց այդ ընկերության հետ համագործակցության, կարողանան գաղտնալսել»,-ասաց Ս. Մարտիրոսյանը:
«Մայքրոսոֆթ Հայաստան» ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը Panorama.am-ին վստահեցրեց, որ լինելով առաջատար ընկերություն և ունենալով օգտատերերի մեծ թիվ, ընկերությունը առաջնահերթ խնդիր է դիտարկում նրանց անվտանգությունը, պաշտպանվածությունը:
«Ես կարող եմ ենթադրություն անել, հեռահաղորդակցության ոլորտի ցանկացած ընկերություն որոշակի պարտավորություններ ունի օրենսդրության հետ կապված»,-ասաց Գ. Բարսեղյանը:
Նրա խոսքով, Ազգային անվտանգության ծառայությունը որևէ անգամ չի դիմել ընկերությանը գաղտնալսման խնդրանքով: «Հայաստանում նման պրակտիկա դեռ չկա»,-ասաց Բարսեղյանը, միաժամանակ ավելացնելով, որ իրենք ընկերության ներկայացուցչություն են Հայաստանում, հարցն իրենց իրավասություններից դուրս է:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի ղեկավար Արծվին Բաղրամյանն ասաց, թե չի կարող հարցին պատասխանել:
«Հատուկ, գաղտնի, թաքուն և այլն… համագործակցում է որևէ երկրի իրավապահ մարմինների հետ` շրջանցելով այդ երկրի օրենսդրությունը, վստահ եմ հնարավոր չէ»,-ասաց Գ. Բարսեղյանը:
Ինչ վերաբերում է օգտատիրոջ գտնվելու վայրին, ապա Բարսեղյանը անհեթեթություն է որակում այդ մեղադրանքները, քանի որ «սկայպը չէ, որ պետք է մարդկանց տեղը ցույց տա, կան բազմաթիվ ու մատչելի այլ տարբերակներ: Վստահ չեմ, որ ընդհանրապես սկայպը նման հնարավորություն ունի»:
Այդ պարագայում ինչո՞ւ են նման խոշոր ընկերությունները հրաժարվում «սկայպից»: Բարսեղյանն ասում է, թվային տվյալներ չունեն, բայց վստահ են, Հայաստանում ով ունի համակարգիչ, պլանշետ կամ հեռախոս, օգտվում է ծրագրից:
Ինչ վերաբերում է հիշյալ ընկերություններին, ապա ընկերության տնօրենի ներկայացմամբ, պատճառը ոչ թե անվտանգության հետ կապված մտահոգություններն են, այլ օգտվում են Microsoft Lync-ից, իսկ «Skype»-ն ավելի շատ սպառողական նշանակություն ունի:
Նմանատիպ բիզնես կազմակերպությունների համար առավել հարմար է Microsoft Lync տեխնոլոգիան»,-բացատրեց ընկերության ղեկավարը: Նրա խոսքով, ՏՏ օգտատերերի անվտանգությունը նախ և առաջ պայմանավորված է նրանց գրագիտությամբ, օրինակ բերելով գաղտնաբառի ընտրության օրինակը:
«Դրա համար մենք խնդիրը տեսնում ենք իրազեկման և կրթության մեջ, որպեսզի մարդիկ ու ընկերություններն ավելի լուրջ վերաբերվեն անվտանգության խնդիրներին»,--ասաց Բարսեղյանը, նշելով, որ այս հարցով համագործակցում է պետական մարմինների ու մասնավոր ընկերությունների հետ:
Ինչ վերաբերում է «Սկայպի» սերվերի գտնվելու տեղի վերաբերյալ քննադատություններին, Բարսեղյանը բերեց փողը բանկում, թե գրպանում պահելու օրինակը:
«Եթե դուք ձեր համակարգչի անվտանգության կանոնները չպահպանեք, քանի որ ՏՏ պրոֆեսիոնալ չեք, ապա ձեր համակարգչից ավելի հեշտ է որաշակի ինֆորմացիա գողանալ, քան եթե այդ ծառայությունը դուք ստանում եք պրոֆեսիոնալ ծառայություն մատուցողից: Լավ օրինակ են բանկերը, այսինքն որտեղ է անվտանգ գումարը պահելը, բնականաբար բանկում պահելն ավելի անվտանգ է ու պրոֆեսիոնալ»,-ասաց Բարսեղյանը:

Крупные компании в Армении отказываются от Skype. Эксперты о том, насколько защищены от прослушивания пользователи в РА…
Ряд крупных компаний Армении, в частности ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) и ЗАО «Электрические сети Армении», отказались от услуг Skype. Один из программистов компаний отметил, что, исходя из соображений безопасности, они сменили Skype на другой сервис. По его словам, в случае с Skype сервер располагается в сети Интернет, а сервер используемой им программы – в инструментарии пользователя.
Сегодня в российской прессе вновь активировались разговоры о прослушивании разговоров через Skype. По словам директора компании Group-IB, занимающейся киберпреступлениями, спецслужбы уже несколько лет прослушивают разговоры через Skype, они также могут установить местоположение пользователя. Именно по этой причине сотрудникам его компании запрещено вести деловые переговоры через Skype. Директор компании Peak Systems отметил, что в 2011 году, когда Microsoft купила Skype, компания официально дополнила сервис прослушивающим устройством.
Насколько защищены пользователи Skype в Армении?
Эксперт по вопросам информационной безопасности Самвел Мартиросян заявил в интервью Panorama.am, что Skype был неконтролируемым до его приобретения компанией Microsoft. После сделки компания заявила, что будет сотрудничать с правоохранительными органами.
«К примеру, во Франции компанию пытаются преследовать, считают, что они не полностью сотрудничают с правоохранителями. Франция отличается достаточно жестким отношением к вопросам авторского права», – сказал специалист.
С. Мартиросян также отметил, что есть и другие службы по предоставлению аналогичных услуг, которые мало известны и не идут на сотрудничество с правоохранителями. Он не исключил, что теоретически в Армении возможно прослушивать разговоры через Skype, но это возможно лишь при наличии соответствующего решения суда.
«Кроме того, безопасность Skype находится на высоком уровне, и я не думаю, что спецслужбы Армении имеют такие технические возможности, чтобы прослушивать разговоры Skype без сотрудничества с компанией», – сказал С. Мартиросян.
Директор компании «Microsoft Armenia» Григор Барсегян в беседе с корреспондентом Panorama.am заверил, что, будучи ведущей компанией и имея большое число пользователей, безопасность и защищенность юзеров рассматривается в качестве приоритетной задачи.
«Я могу предположить, что любая компания сферы телекоммуникаций имеет определенные обязательства, связанные с законодательством», – сказал Г. Барсегян.
По его словам, Служба национальной безопасности Армении ни разу не обращалась к компании с просьбой о прослушивании. «В Армении нет подобной практики», – заявил Г. Барсегян, отметив, что они являются представительством «Microsoft Corporation» в Армении, и вопрос находится вне рамок их полномочий.
Пресс-секретарь СНБ Арцвин Баграмян заявил, что не может ответить на вопрос.
«Специальное, тайное, секретное и т.д. Сотрудничество с правоохранительными органами какой-либо страны, в обход законодательства этой страны, уверен, невозможно», – подчеркнул Г. Барсегян.
Что касается местонахождения пользователей, то Г. Барсегян счел абсурдом эти обвинения, поскольку «Skype – отнюдь не единственный способ для определения местонахождения людей, для этого есть иные многочисленные и доступные варианты».
«Не уверен, что программа Skype вообще имеет такую возможность», – сказал он.
Так почему в таком случае такие крупные компании отказываются от Skype? На этот вопрос Г. Барсегян заявил, что данных о количестве у них нет, однако они уверены, что в Армении все, кто имеет компьютер, планшет или телефон, пользуются этой программой.
Что касается упомянутых компаний, то как отметили руководители компаний, причина вовсе не в обеспокоенности, связанной с безопасностью, они просто пользуются программой Microsoft Lync, а программа Skype предусмотрена больше для пользователей.
«Для аналогичных бизнес компаний максимально удобным является технология Microsoft Lync», – уточнил руководитель компании. По его словам безопасность пользователей сферы IT, прежде всего, обусловлена их грамотностью. В качестве примера он привел выбор пароля.
«Поэтому мы видим причину в информированности и образовании, чтобы люди и организации более серьезно относились к вопросам безопасности», – сказал Г. Барсегян, отметив, что в этом вопросе сотрудничает с государственными органами и частными компаниями.
Что касается критики относительно местонахождения сервера Skype, то Г. Барсегян привел в пример варианты хранения денег в кармане и банке.
«Если вы не будете соблюдать правила безопасности вашего компьютера, поскольку вы не профессионал сферы IT, то с вашего компьютера легче украсть определенную информацию, чем, если эту услугу вам будет оказывать специализированная компания. Хорошим примером являются банки, то есть, где более безопасно держать деньги: естественно, держать в банке деньги более безопасно и профессионально», – сказал Г. Барсегян.