Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Մարտենսին ու ԵԺԿ-ին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 14-ին Բելգիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին, որտեղ քննարկվել են Եվրոպայի քաղաքական իրավիճակին, ԵՄ ֆինանսատնտեսական հիմնահարցերի կարգավորմանը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող խնդիրներ:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, գագաթնաժողովում Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է ս.թ. փետրվարի 18-ին կայացած ՀՀ նախագահի ընտրություններին, հետընտրական զարգացումներին, ՀՀ-ում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցությանն ու առաջիկա անելիքներին:
Ելույթում Հանրապետության ղեկավարը վերահաստատել է, որ Հայաստանը վճռական է շարունակելու համապարփակ բարեփոխումների քաղաքական ուղեգիծը, ինչպես նաև եվրոպական ինտեգրումը՝ որպես Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն: Խոսելով Արևելյան գործընկերության որոշ երկրների կողմից եվրոպական արժեքների և գործընկերության նպատակների ոտնահարման դեպքերից՝ Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ անընդունելի է Ադրբեջանի կողմից այդ արժեքներն ընտրողաբար կիրառելը:
Հանրապետության ղեկավարը գագաթնաժողովից հետո հանդիպում է ունեցել ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրիդ Մարտենսի հետ:
Սերժ Սարգսյանը հանդիպման սկզբում շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահի ընտրությունների ընթացքում անձամբ Վիլֆրիդ Մարտենսի և ԵԺԿ ամբողջ ընտանիքի աջակցության համար, ինչպես նաև ընտրություններից հետո նրա ջերմ շնորհավորական ուղերձի, դրանում Հայաստանի առաջընթացի մասին տեղ գտած դրական գնահատականների համար:
Կողմերը կարևորել են նաև միջկուսակցական համագործակցության հետագա խորացումը, այդ թվում` միջխորհրդարանական մարմինների շրջանակներում: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային խնդիրներին:

As part of his working visit to Belgium, on March 14, President Serzh Sargsyan attended the Summit of the European People’s Party (EPP).
Issues related to the political situation in Europe, regulation of the EU financial and economic problems as well as issues related to the prospects of the cooperation in the framework of the Eastern Partnership program were in the focus of discussion.
At the Summit, President Serzh Sargsyan made a statement in which he dwelt on the February 18 presidential elections in Armenia, post-election processes, reform process in Armenia as well as the cooperation in the framework of the Eastern Partnership program and forthcoming steps. In his statement, the President of Armenia reiterated Armenia’s determination to carry on with the political line of comprehensive reforms as well as with the European integration process, which is a priority of the Armenian foreign policy agenda. Speaking about abuse by some countries of the Eastern Partnership of the European values and cooperation objectives, President Sargsyan noted that Azerbaijan’s “pick and choose” policies regarding these values are unacceptable.
After the Summit, the President of Armenia met with President of the EPP Wilfried Martens.
At the beginning of the meeting, Serzh Sargsyan expressed gratitude personally to Wilfried Martens and the entire EPP family for the support during the RA presidential elections, as well as for Mr. Martens’ cordial congratulatory letter after the elections and for the positive assessment on progress registered by Armenia. The parties stressed the importance of deepening the party-to-party cooperation, including in the framework of the inter-parliamentary bodies.