ՄԻՊ. Բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկվել քաղաքացիների շուրջօրյա ջրամատակարարման խնդիրը լիարժեք լուծելու համար
11:40 16/03/2013
ՄԻՊ աշխատակազմն այսօր հրապարակել է Օմբուդմենի տարեկան զեկույցի Մարդու իրավունքների վիճակը Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ոլորտում հատվածը:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն
• Բազմաթիվ քաղաքացիներ մտահոգություն են հայտնել էլեկտրաէներգիայի շարունակական տատանումների, դրա հաճախակի ու կարճատև մարումների, ինչպես նաև դրանից բխող հետևանքների վերաբերյալ:
• Մտահոգիչ է, որ 2012 թվականի ընթացքում չեն ընդունվել ռիսկի վրա հիմնված ստուգումների մեթոդաբանության և ռիսկայնությունը որոշող չափանիշները:
• Սյունիքի մարզի սահմանամերձ Քաջարան և Հայաստան-Իրան միջպետական ճանապարհի շրջակա 4 տարածքները գերակա հանրային շահ ճանաչելու կապակցությամբ շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ չեն իրականացվել պատշաճ հանրային քննարկումներ:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով
• Ընթացիկ տարում եղել են էլեկտրաէներգիայի տատանումների կամ խափանման բազմաթիվ դեպքեր, որոնց հետևանքով որոշ սպառողներ կրել են նաև ֆինանսական վնասներ:
• Հանրապետությունում գազի, ջրի և էլեկտրաէներգիայի հաշվիչների այլընտրանքային լաբորատորիաների բացակայությունն որոշակի խնդիրներ է ստեղծել սպառողների համար:
• Բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկվել քաղաքացիների շուրջօրյա ջրամատակարարման խնդիրը լիարժեք լուծելու համար:
• Մտահոգիչ է Հանձնաժողովի թիվ 95-Ն որոշման համաձայն` առևտրային հաշվառքի սարքի ապահավաքակցմանը նախորդող տարվա դեկտեմբեր, հունվար և փետրվար ամիսներին՝ ծախս ունեցած ամիսների միջին օրական ծախսը հաշվառքի խախտման ամսում մատակարարված գազի քանակի որոշման համար հիմք ընդունելը:
• 2012 թվականի դեկտեմբերի 27-ին ուժի մեջ են մտել «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի Էներգետիկայի պետական տեսչության կողմից իրականացվող ռիսկի վրա հիմնված ստուգումների մեթոդաբանությունը և ռիսկայնությունը որոշող չափանիշների ընդհանուր նկարագիրը հաստատելու մասին» ու «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի պետական տեսչության կողմից անցկացվող ստուգումների ստուգաթերթերը հաստատելու մասին» համապատասխանաբար թիվ 1568-Ն և թիվ 1569-Ն որոշումները:
• Ողջունելի է այն փաստը, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից ձեռնարկած ջրային համակարգի կազմակերպությունների գործունեության մշտադիտարկումները կրում են շարունակական բնույթ և իրականացվում են ընկերությունների կողմից սպառողներին մատուցվող ծառայությունների որակի ցուցանիշների վերաբերյալ հանձնաժողով ներկայացվող եռամսյակային տեղեկատվությունների վերլուծության, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` տեղում ուսումնասիրություններ կատարելու միջոցով:
• Ողջունելի է այն, որ Հանձնաժողովը ծանոթացրել է սպառողներին իրենց իրավունքներին` հանձնաժողովի վեբ-կայքում տեղադրելով իր որոշումները, լրատվամիջոցներով պարբերաբար հանդես է եկել պարզաբանումներով, սպառողների իրավունքների ու պարտականությունների վերաբերյալ բուկլետներ հրապարակելու խնդրում աջակցել է հասարակական կազմակերպություններին:

Омбудсмен Армении опубликовал годовой доклад о деятельности министерства энергетики и природных ресурсов
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня представил ту часть своего годового доклада, которая касается деятельности министерства энергетики и природных ресурсов и Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ).
В пресс-службе омбудсмена сообщили, что, согласно докладу, в деятельности министерства энергетики и природных ресурсов и КРОУ был зафиксирован ряд упущений.
Упущения в деятельности министерства энергетики и природных ресурсов:
•Многочисленные граждане выразили обеспокоенность по поводу частых колебаний напряжения в электросети, частых кратковременных отключений электроэнергии, а также вытекающих из вышесказанного последствий.
• Вызывает беспокойство и тот факт, что в течение 2012 года не были утверждены критерии методологии оценки возможных рисков.
•Не были проведены общественные дискуссии на надлежащем уровне с участием заинтересованных лиц, в ходе которых были бы затронуты вопросы, касающиеся признания приоритетным общественным интересом 4 территорий, прилегающих к городу Каджаран Сюникской области Армении и автомагистрали Армения-Иран.
Упущения в деятельности Комиссии по регулированию общественных услуг:
•В текущем году были зафиксированы многочисленные случаи колебания напряжения в электросети, вследствие чего некоторые потребители понесли и финансовые потери.
•Отсутствие в республике альтернативных лабораторий для счетчиков газа, воды и счетчиков электроэнергии привело к созданию определенных проблем для потребителей.
•Не были предприняты соответствующие меры для полного решения проблемы обеспечения круглосуточного и бесперебойного водоснабжения населения.
• 27 декабря 2012г. вступили в силу решения № 1568-Н «Об утверждении общей характеристики стандартов, определяющих возможные риски и методологию проверок, проводимых Государственной инспекцией по энергетике министерства энергетики и природных ресурсов» и № 1569-Н «Об утверждении проверочных листов для проверок, проводимых Государственной инспекцией по энергетике министерства энергетики и природных ресурсов».
• Похвально, что проводимый Комиссией по регулированию общественных услуг мониторинг деятельности организаций, осуществляющих эксплуатацию систем водоснабжения, носит продолжительный характер. Он реализуется посредством анализа представляемых компаниями в Комиссию сведений о показателях качества предоставляемых потребителю услуг за триместр, а в случае необходимости и посредством проведения исследований на месте.
• Комиссия также ознакомила потребителей с их правами, разместив на официальном сайте свои решения. Кроме того, КРОУ периодически выступала с разъяснениями в СМИ и оказывала содействие общественным организациям в вопросе публикации буклетов о правах и обязанностях потребителей.