Տ.Դավթյան. Հայաստանը պետք է և հստակ քայլերով առաջ է ընթանում բոլոր ինտեգրացիոն գործընթացներում
«Հայաստանը պետք է և հստակ քայլերով առաջ է ընթանում բոլոր ինտեգրացիոն գործընթացներում: Այդ թվում և Եվրասիական ինտեգրման, քանի որ այլապես 21-րդ դարում Հայաստանը չի կարող իրեն զգալ պետություն, որը ինտեգրված է գլոբալ գործընթացներում»,- «Եվրասիական ինտեգրման տնտեսական ասպեկտները և Հայաստանը» կոնֆերանսի մեկնարկին այսօր հայտարարեց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Գործընթացը հեշտ չէ, բայց կարևորը քաղաքական կամքն է, որը առկա է և գործընթացը հաջողությամբ կպսակվի: Դա մեծ աշխատանք է և մեծ պատասխանատվություն, բայց վերջին շրջանում Հայաստանը, նշեց նախարարը, լուրջ աշխատանք է տանում բոլոր մակարդակներում և մշտապես ակտիվ մասնակից է բոլոր այն միջոցառումներում, որոնք միտված են ինտեգրացիոն գործընթացներին:
«Հայաստանը շահագրգռված է ինտեգրացիոն գործընթացներում, մենք գտնում ենք, որ պետք է ակտիվ մասնակցություն ունենանք դրանցում և գտնենք փոխշահավետ համագործակցության եզրեր, ինչը միտված կլինի գործընթացների էլ ավելի զարգացմանը»,- ընդգծեց Տիգրան Դավթյանը:
Նշենք, կոնֆերանսին ներկա են ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքագետեր Հայաստանից և Ռուսաստանից, մի շարք երկրների դեսպաններ` ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, ՀՀ-ում Բելարուսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ստեփան Սուխարենկոն, ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը և այլք: Նշենք նաև, որ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը, նախքան ելույթին անցնելը, ընթերցեց նաև ՌԴ նախագահի աշխատակազմի միջտարածաշրջանային կապերի վարչության ղեկավար Վլադիմիր Չերնովի ողջույնի խոսքը կոնֆերանսի մասնակիցներին:
Կոնֆերանսը կազմակերպվել է «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական վերլուծական հասարակական կազմակերպության ջանքերով:

Тигран Давтян: Армения уверенными шагами движется вперед во всех интеграционных процессах
«Армения должна двигаться вперед и делает уверенные шаги во всех интеграционных процессах, в том числе и в процессе евразийской интеграции, поскольку иначе в 21 веке Армения не сможет чувствовать себя государством, интегрированным в глобальных процессах». Об этом на стартовавшей сегодня конференции по теме «Аспекты евразийской интеграции и Армения» заявил министр экономики РА Тигран Давтян.
По его словам, этот процесс непростой, но самое главное – политическая воля, которая есть, поэтому процесс этот увенчается успехом. Это большая работа и большая ответственность, но в последнее время Армения, как отметил министр, ведет серьезную работу на всех уровнях и принимает постоянное и активное участие во всех мероприятиях, которые направлены на интеграционные процессы.
«Армения заинтересована в интеграционных процессах, мы находим, что республика должна иметь в них активное участие и находить линии для взаимовыгодного сотрудничества», – подчеркнул Тигран Давтян.
На открытии конференции присутствовали депутаты НС Армении, российские и армянские политологи, послы ряда стран – чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Вячеслав Коваленко, чрезвычайный и полномочный посол Беларуси в Армении Степан Сухоренко, чрезвычайный и полномочный посол Казахстана в Армении А.Бозжигитов и др. Посол России в Армении, прежде чем преступить к своему выступлению, зачитал приветственное слово начальника управления администрации президента РФ по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Владимира Чернова участникам конференции.