Ադրբեջանցիների մասնակցությունը սիրիական պատերազմին. Իրանական մամուլի անդրադարձը
Իրանական աղբյուրը, հղում կատարելով «ֆակտ խաբարին» նշում է, որ Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում գործող իսլամի սալաֆիական-վահաբիական ուղղությանը հետևող մարզիչներն իրենց սաներին նախ ծանոթացնում են սալաֆիական ուսմունքի հետ, այնուհետև հատուկ դասընթաց անցնելուց հետո նրանք ուղարկվում են Սիրիա կռվելու:
Վերջերս իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի միջնորդությամբ Սիրիայի ահաբեկիչներին 500 հազար եվրո օգնություն է հատկացրել: Իսկ ավելի ուշ, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը հաղորդել էր, որ Թուրքիայի հետախուզական կազմակերպությունը «Ալ-Քաիդայի» և «Թալեբան» խմբավորումների 93 անդամի է (Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի, Եմենի, Աֆղանստանի, Պակիստանի և Ուզբեկստանի քաղաքացիներ) տեղափոխել Ստամբուլ:
Հավելենք, նաև, որ 2012թ. հոկտեմբերի 19-ին «Ազատություն» ռադիոկայանը, հղում անելով Սիրիայի «ՍԱՆԱ» պաշտոնական լրատվական գործակալությանը, նշել էր, որ Հալեպում զինծառայողների և ահաբեկչական զինված խմբավորման միջև տեղի ունեցած մարտի ընթացքում սպանվել էր Ադրբեջանի քաղաքացի Հասին Ղազլին: Նոյեմբերի 9-ին իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքն էլ հաղորդեց, որ Հալեպում Սիրիայի կառավարական ուժերի և ահաբեկչական խմբավորումների միջև տեղի ունեցած բախումների արդյունքում տասնյակ ահաբեկիչներ են սպանվել, որոնցից մեկը եղել է Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի:
Իրանական կայք. Սիրիայում սպանված ահաբեկիչներից մեկն Ադրբեջանի քաղաքացի է
Իրանցի գեներալ. Ադրբեջանի Հանրապետությունը վերածվել է տարածաշրջանի ահաբեկիչների կենտրոնի
«ՄԵՀՐ». Հակաիրանական գործունեություն ծավալող «Մոնաֆեղին» ահաբերկչական խմաբավորման շուրջ 2000 անդամներ կտեղայվեն Ադրբեջանում

Iranian media on Azerbaijan’s role in Syrian war
Young Azerbaijanis participate in the Syrian war on the part of Wahhabis, says an article on Arastabar.ir.
Citing Fakt Xeber, the Iranian website reports that in the Azerbaijani city of Sumgait, Salafi/Wahabbist instructors acquaint their pupils with the Salafist teaching and then after a special training they are sent to participate in the military operations in Syria.
Arannews.ir reported recently that Azerbaijan gave 500,000 euros financial assistance to Syrian terrorists by Turkey’s mediation.
Iran’s Fars news agency said that Turkish National Intelligence Organization had transported 93 members of al-Qaeda and Taliban – nationals of Saudi Arabia, Kuwait, Yemen, Afghanistan, Pakistan and Uzbekistan - to Istanbul from Pakistan's North Waziristan region on September 10, 2012, via Turkish Airlines.
Radio Liberty, citing Syria’s state-run news agency SANA, reported on October 19 that Azerbaijani national Hasin Ghazli was killed in a fighting between servicemen and armed terrorists in Aleppo.
Dozens of terrorists were killed in clashes between Syrian government forces and terrorists in Aleppo, one of which was an Azerbaijani national, Arannews.ir said on November 9.