Ադրբեջանցիների մասնակցությունը սիրիական պատերազմին. Իրանական մամուլի անդրադարձը
Իրանական աղբյուրը, հղում կատարելով «ֆակտ խաբարին» նշում է, որ Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում գործող իսլամի սալաֆիական-վահաբիական ուղղությանը հետևող մարզիչներն իրենց սաներին նախ ծանոթացնում են սալաֆիական ուսմունքի հետ, այնուհետև հատուկ դասընթաց անցնելուց հետո նրանք ուղարկվում են Սիրիա կռվելու:
Վերջերս իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի միջնորդությամբ Սիրիայի ահաբեկիչներին 500 հազար եվրո օգնություն է հատկացրել: Իսկ ավելի ուշ, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը հաղորդել էր, որ Թուրքիայի հետախուզական կազմակերպությունը «Ալ-Քաիդայի» և «Թալեբան» խմբավորումների 93 անդամի է (Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի, Եմենի, Աֆղանստանի, Պակիստանի և Ուզբեկստանի քաղաքացիներ) տեղափոխել Ստամբուլ:
Հավելենք, նաև, որ 2012թ. հոկտեմբերի 19-ին «Ազատություն» ռադիոկայանը, հղում անելով Սիրիայի «ՍԱՆԱ» պաշտոնական լրատվական գործակալությանը, նշել էր, որ Հալեպում զինծառայողների և ահաբեկչական զինված խմբավորման միջև տեղի ունեցած մարտի ընթացքում սպանվել էր Ադրբեջանի քաղաքացի Հասին Ղազլին: Նոյեմբերի 9-ին իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքն էլ հաղորդեց, որ Հալեպում Սիրիայի կառավարական ուժերի և ահաբեկչական խմբավորումների միջև տեղի ունեցած բախումների արդյունքում տասնյակ ահաբեկիչներ են սպանվել, որոնցից մեկը եղել է Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի:
Իրանական կայք. Սիրիայում սպանված ահաբեկիչներից մեկն Ադրբեջանի քաղաքացի է
Իրանցի գեներալ. Ադրբեջանի Հանրապետությունը վերածվել է տարածաշրջանի ահաբեկիչների կենտրոնի
«ՄԵՀՐ». Հակաիրանական գործունեություն ծավալող «Մոնաֆեղին» ահաբերկչական խմաբավորման շուրջ 2000 անդամներ կտեղայվեն Ադրբեջանում

Представители молодежи Азербайджана участвуют в сирийской войне на стороне ваххабитов. Об этом говорится в статье, опубликованной на сайте «арастабар.ир».
Иранский источник, ссылаясь на «fact khabar», отмечает, что тренеры, примыкающие к действующему в городе Сумгаит в Азербайджане салафито-ваххабитскому направлению ислама, ознакамливают своих подопечных с салафитским учением, а затем после прохождения специальных курсов, их направляют воевать в Сирию.
Напомним, что иранский сайт «аранньюз.ир» сообщал, что при посредничестве Турции Азербайджан предоставил сирийским террористам помощь в размере 500 тыс. евро. Позднее иранский сайт «ФАРС» отмечал, что Разведывательная Организация Турции 10 сентября 2012 года на самолете Turkish Airlines, следующим рейсом №709, доставила из пакистанского района Вазиристан в Стамбул 93 членов группировок «Аль-Каида» и «Талибан» (граждан Саудовской Аравии, Кувейта, Йемена, Афганистана, Пакистана, Узбекистана).
Добавим, что 19 октября 2012 года Радио «Свобода», ссылаясь на данные сирийского официального информационного сайта «САНА», отмечало, что в ходе столкновения между военнослужащими и вооруженной террористической группировкой был убит гражданин Азербайджана Хасин Казли.
9 ноября 2012 года «аранньюз.ир» писал, что в ходе произошедших в Алеппо столкновений между правительственными силами и террористическими группировками были убиты десятки террористов, в том числе и гражданин Азербайджана .