«Չեմ հավատում, որ մարդու դեմք է: Երևի ուղղակի մոտեցում են մարդու դեմքի: Իսկ եթե այդպես է, մուտացիա է»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչո՞վ կարող է պայմանավորված լինել, որ Թուրքիայի տարածքում մարդու դեմքով գառ է ծնվել, փորձեց բացատրել Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի անասնաբուժական կլինիկայի բաժնի վարիչ Վահան Խաչատրյանը:
Նշենք, ըստ թուրքական «Սոնդաքիքա» լրատվական կայքի` Թուրքիայում, Վանի նահանգի Բայրամլը գյուղում մարդու դեմքով գառ է ծնվել:
Անասնաբուժական կլինիկայի բաժնի վարիչի խոսքով, վերջին տարիներին շատ են նման անոմալիաները, իսկ հիմնական պատճառներն են` էկոլոգիան ու սնունդը:
ԵՊԲՀ սեքսապաթոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, սեքսապաթոլոգիայի համալսարանական կլինիկայի ղեկավար Սևադա Հակոբյանն էլ նշեց, որ սխալ են նրանք, ովքեր կենդանիների մոտ նման այլանդակությունները կապում են մարդկային գործոնի հետ. «Մարդկային գործոնը դեր չի կարող ունենալ»:
Ըստ մասնագետի, նման անոմալիաներ նաև մարդկանց մոտ է գրանցվում, որոնք համարվում են զարգացման կոպիտ արատներ ու պայմանավորված են գենետիկական փոփոխություններով, առաջանում են բեղմանավորման կամ պտղի հասունացման ժամանակ: Բժշկի խոսքով, նման անոմալիաների պատճառները բազմաթիվ են` քիմիական գործոն, սննդամթերք, ճառագայթում, որոնք օրգանիզում հանգեցնում են խիստ խախտումներին, ինչն էլ իր հերթին ազդում է սաղմի վրա:

Армянские специалисты развенчали турецкий миф о ягненке с человеческим лицом
Сегодня турецкий информационный сайт «Sondakika» сообщил, что в Турции, в селе Байрамлы в провинции Ван, «родился ягненок с человеческим лицом». Отмечалось, что ягненок, голова которого разительно напоминала человеческое лицо, появился на свет мертвым. Сельчане, которые пришли в ужас от такой аномалии, срочно похоронили ягненка.
В связи с этим корреспондент Panorama.am обратился за комментариями к руководителю Ветеринарной клиники Государственного аграрного университета Армении Ваану Хачатряну, который весьма скептически воспринял данную новость.
«Не верю, что это человеческое лицо, просто им кажется похожим. Даже если и есть сходство, то это следствие мутации», – сказал специалист, добавив, что в последние годы таких аномалий множество. По его словам, причиной подобных явлений становятся экология и корм.
Заведующий кафедрой сексопатологии Ереванского государственного медицинского университета имени М. Гераци (ЕГМУ), руководитель университетской клиники сексопатологии Севада Акопян в свою очередь отметил, что все, кто подобные аномалии у животных объясняют человеческим фактором, ошибаются.
«Человеческий фактор тут не может играть никакой роли», – сказал специалист. По его словам, такие аномалии фиксируются и у людей, это грубые нарушения развития, обусловленные генетическими модификациями, появляющиеся в период оплодотворения или созревания плода.
Как подчеркнул врач, причин таких аномалий множество: химический фактор, корм (продукты питания), облучение, которые приводят к серьезным нарушениям в организме, что в свою очередь влияет на формирование эмбриона.