Թուրք նախկին դեսպան. «Պետք է հայերից ներողություն խնդրենք ու ասենք` սա նաև ձեր հողերն են, եթե գաք, ձեզ համար էլ այստեղ տեղ կա»
18:35 18/03/2013
«Թուրք արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության» (TÜSİAD) ղեկավար խորհրդի անդամ, նախկին դեսպան Վոլքան Վուրալը թուրքական «Բուգյուն» թերթին տված հարցազրույցում Հայոց ցեղասպնության հետ կապված ուշագրավ հայտարարություններ է արել:
Նա մասնավորապես ասել է. «Այս հողերում մոտ մեկ միլիոն հայեր են ապրել: Նրանք այս հողի զավակներն են: Մի շարք դեպքեր են տեղի ունեցել: Ոմանք սրան ցեղասպանություն են ասում, ոմանք` մեծ ողբերգություն: Ըստ իս` դա տեղահանություն է եղել: Բնականաբար, դրա պատասխանատվությունը կրում է այն ժամանակվա Օսմանյան պետությունը: Հենց այս պատասխանատվության պատճառով է, որ պետք է ներողություն խնդրել հայերից»:
Լրագրողի հարցին, թե այն դեպքում, երբ այս հարցը պատմաբանները չեն կարող լուծել, արդյո՞ք քաղաքական գործիչները կկարողանան լուծել, Վոլքան Վուրալը պատասխանել է. «Ըստ իս` սա քաղաքական խնդիր է և քաղաքական գործիչները կլուծեն: Կարելի է ներողություն էլ խնդրել և մահացածների ու տեղահանվածների հետնորդներին հետևյալ կոչն անել. «Սա նաև ձեր հողերն են, եթե գաք, ձեզ համար էլ այստեղ տեղ կա»: Եկողը կգա, չեկողը չի գա: Իսկ եկածներին էլ կարելի է քաղաքացիություն տալ»:
Վուրալը նաև նշել է, որ հայկական հարցի ընկալման հարցում վերջին տարիներին լուրջ տեղաշարժեր կան:
«Մենք մեր կազմակերպության շրջանակներում իրականությունը հասկանալու համար մտադիր ենք բաց քննարկումներ, սեմինարներ կազմակերպել և հրավիրել այս թեմաները ուսումնասիրող մասնագետների»:
Լրագրողի հարցին, թե 2015-ին Թուրքիան կբացի սահմանը Հայաստանի հետ, Վուրլաը պատասխանել է. «Կարծում եմ պետք է բացենք: Դա կարևոր է նաև Կարսի շրջանի զարգացման առումով: Մեր միջև անմիջական առևտրի բացակայությունից օգտվում են երրորդ երկրները»:

Представитель Союза промышленников и предпринимателей Турции: Нужно попросить прощения у армян и открыть границу
19:47 18/03/2013
Член совета директоров Союза промышленников и предпринимателей Турции (TÜSIAD), бывший турецкий дипломат Волкан Вурал в интервью турецкой газете «Бугюн» сделал примечательные заявления относительно Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Он, в частности, сказал: «На этих землях жили армяне. Произошел ряд событий. Некоторые называют это геноцидом, другие – большой трагедией. Я считаю, что это была депортация и трагедия. Разумеется, ответственность за это несет тогдашняя Османская империя. Именно за эту ответственность и нужно просить прощения у армян».
На вопрос журналиста, если данный вопрос не могут решить историки, смогут ли его решить политические деятели, Волкан Вурал ответил: «На мой взгляд, это политическая проблема и политические деятели ее смогут решить. Можно также попросить прощения у армян и обратиться со следующим призывом к потомкам погибших и выселенных людей: „Это также ваши земли, если приедете, то для вас здесь также найдется место”. Тем, кто решит приехать, можно давать гражданство».
Волкан Вурал также отметил, что в плане восприятия армянского вопроса в последние годы есть реальный сдвиг: «В рамках нашей организации мы намерены организовывать открытые обсуждения, семинары, приглашать компетентных по данному вопросу специалистов для того, чтобы установить истину».
На вопрос журналиста, откроет ли Турция в 2015 году границу с Арменией, бывший турецкий дипломат ответил: «Думаю, что надо открывать. Это важно также и в плане развития региона Карс. Отсутствием непосредственной торговли между нашими странами пользуются третьи страны».