Ադրբեջանցի նախարարը խոստովանել է, որ մեկ տարվա ընթացքում զոհվել է ներքին զորքերի 14 զինծառայող
Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարար Ռամիլ Ուսուբովը և Ներքին զորքերի հրամանատար Զաքիր Հասանովը խոստովանել են , որ 2012թ մարտ ամսից մինչև 2013թ մարտը ընկած ժամանակահատվածում ռազմական գորողությունների արդյունքում զոհվել է Ադրբեջանական ներքին զորքերի 14 զինծառայող: Հատկանշական է, որ այդ դեպքերի առնչությամբ որևէ տեղեկատվություն չի տրամադրվել:
Մեկ շաբաթ առաջ` մարտի 12-ին Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարար, գեներալ-գնդապետ Ռամիլ Ուսուբովը, Ադրբեջանի ներքին զորքերի կազմավորման 21- ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ հնչեցված իր ելույթում նշել է, որ կազմավորումից առ այսօր ռազմական գորողություններում զոհվել է ներքին զորքերի 510 զինծառայող: Այս մասին տեղեկացրել էր ադրբեջանական «Տրենդ» լրատվական գործակալությունը:
Հատկանշական է, որ գրեթե մեկ տարի առաջ` 2012թ մարտի 7-ին, Ադրբեջանի ներքին զորքերի հրամանատար, ներքին գործերի փոխնախարար, գեներալ-լեյտենանտ Զաքիր Հասանովը, հայտարարել էր այն մասին, որ ռազմական գորողությանների մասնակցել է ներքին զորքերի ավելի քան 5 հազար զինծառայող, որոնցից 496 զոհվել են: Այս մասին նույնպես տեղեկացրել էր «Տրենդ» լրատվական գործակալությունը:
Հետքրքրական է նաև այն փաստը, որ նախորդ տարիներին ռազմական գործողությանների ժամանակ զոհված ներքին զորքերի զինծառայողների թիվը չէր փոխվում: Այսպես` դեռևս 2008 թ., համաձայն «Նովոստի-Ադրբեջան» լրատվական գործակալության հաղորդած տեղեկությունների, Ադրբեջանի ներքին զորքերի հրամանատար Զաքիր Հարալովը, հայտարարել է այն մասին, որ ներքին զորքերի «16 ամյա գոյության ընթացքում 496 զինծառայող ընկել են երկրի տարածքային ամբողջականության համար մարտերում»:
Այսպիսով, ելնելով Ներքին գործերի նախարարության ղեկավարի և Ներքին զորքերի հրամանատարի խոսքերից, 2012 թ մարտից մինչև 2013 թ մարտ ընկած ժամանակահատվածում ռազմական գորողությունների արդյունքում զոհվել է Ներքին զորքերի 14 զինծառայող: Մինևույն ժամանակ, ռազմական-լրագրողական հետաքննությունների «Դոկտրին» կենտրոնի տվյալներով` 2012 թ ընթացքում զոհվել է Ադրբեջանի Ներքին զորքերի 4 զինծառայող: Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդած տեղեկություննների համաձայն` զոհվածներից երկուսը ինքնասպան է եղել, մեկը զոհվել է ճանապարհատրասպորտային պատահարի հետևանքով, իսկ ևս մեկը թունավորվել շմոլ գազից: Այս առումով բաց է մնում այն հարցը, թե ե՞րբ և ի՞նչ պայմաններում են զոհվել Ադրբեջանի ներքին զորքերի 14 զինծառայողներ:
Նշենք, որ Ադրբեջանի ներքին զորքերի ստորաբաժանումները ամեն տարի գործողություններ են իրականացնում տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդների` ավարների ևև լեզգիների բնակավայրերում: Սակայն ԶԼՄ-ները 2012 թ ընթացքում ավարների և լեզգիների հետ բախումներում զոհված Ներքին զորքերի զինծառայողների վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն չեն հաղորդել: Հիշատակման առժանի է նաև այն փաստը, որ Ադրբեջանի ներքին զորքերի ստորաբաժանումները 2013 թ հունվարին մասնակցել են Բաքվի «Բինա» առևտրի կենտրոնում, Իսմայիլի շրջկենրոնում և մի շարք այն վայրերում քաղաքացիական անհնազանդությունների ճնշման գործողությաններին: Սակայն այս դեպքերի հետ կապված ևս անձնակազմի շրջանում զոհերի առկայության մասին Ադրբեջանի ներքին զորքերը որևէ հայտարարության չեն արել:
Հիշեցնենք, որ ռազմական լրագրողական հետաքննությունների «Դոկտրին» կենտրոնի տվյալներով 2012 թ ընթացքում զոհվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ 97 զինծառայող, որոնցից չորսը ներքին զորքերի անձնակազմից: «Դոկտրին» կենտրոնի տվյալներով` մարտական պայմաններում զոհերի թիվը 19-ն է, որոնցից երեքը զոհվել են ականի պայթյունի հետևանքով: Զազմական պայմաններում զոհվածերի թվում հիշատակվել են միայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության զինծառայողներ:

За год боевые потери Внутренних войск Азербайджана выросли на 14 человек. Скандальное подтверждение главы МВД
Заявления министра внутренних дел Азербайджана Рамиля Усубова и командующего Внутренними войсками МВД Азербайджана Закира Гасанова говорят о том, что в период с марта 2012 по март 2013 года в ходе боевых действий погибло 14 военнослужащих Внутренних войск Азербайджана. При этом официально об этих жертвах не сообщалось.
Так, неделю назад, 12 марта 2013г., министр внутренних дел Азербайджана генерал-полковник Рамиль Усубов выступая на мероприятии, посвященном 21-й годовщине создания Внутренних войск Азербайджана заявил, что с момента создания ВВ МВД Азербайджана в боевых операциях погибли 510 военнослужащих Внутренних войск. Об этом сообщило азербайджанское информагентство «Тренд.аз».
Примечательно, что чуть более года назад, 7 марта 2012г., командующий Внутренними войсками Азербайджана, замминистра внутренних дел, генерал-лейтенант Закир Гасанов заявил, в боевых действиях участвовало свыше 5 тыс. человек из личного состава Внутренних войск, 496 из которых погибли. Об этом также сообщало азербайджанское информагентство «Тренд.аз».
Примечательно, что в предыдущие годы число погибших в боевых операциях военнослужащих Внутренних войск Азербайджана не менялось. Так, еще в 2008 году, согласно агентству «Новости-Азербайджан», командующий ВВ МВД Азербайджана Закир Гаралов заявил, что «за 16 лет своего существования 496 служащих внутренних войск пали жертвами в боях за территориальную целостность страны».
Таким образом, исходя из слов главы МВД и командующего Внутренних войск Азербайджана, за период год с марта 2012 года по март 2013 года в боевых действиях погибло 14 военнослужащих ВВ МВД Азербайджана. При этом, согласно данным Центра военных журналистских расследований «Доктрина» в 2012 году погибло 4 военнослужащих Внутренних войск Азербайджана. Согласно публикациям а азербайджанских СМИ, 2 из погибших совершили суицид, 1 погиб в ДТП, а еще один умер отравившись угарным газом. Остается открытым вопрос: где, когда и в каких боевых операциях погибли 14 военнослужащих Внутренних войск Азербайджана?
Отметим, что ВВ Азербайджана ежегодно проводят рейды в регионах исторического расселения коренных народов региона (аварцев и лезгин). Однако в СМИ не поступало сообщений о потерях внутренних войск в боестолкновениях с аварцами или лезгинами в 2012 году. Также стоит отметить, что в январе 2013г. ВВ Азербайджана участвовали в подавлении бунтов населения в торговом центре «Бина» в Баку, в райцентре Исмаилы и др. Однако и в связи с этими событиями Внутренние войска Азербайджана не объявляли о своих потерях.
Напомним, согласно данным Центра военных журналистских расследований «Доктрина», в 2012 году погибло 97 военнослужащих вооруженных сил Азербайджана, в том числе 4 – из состава Внутренних войск. Боевые потери, согласно «Доктрине», составили 19 человек, включая троих погибших в результате подрыва на минах. Среди погибших в боевых условиях назывались лишь военнослужащие Минобороны Азербайджана.