Թուրքական «NTV» լրատվականի տեղեկացմամբ` ավարտին մոտեցող «Էրգենեքոնի» գործով դատավարության 281-րդ նիստում ներկայացվել է դատախազի մեղադրական եզրակացությունը, որտեղ պահանջվում է Թուրքիայի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի նախկին պետ բանակի գեներալ Իլքեր Բաշբուղին, պաշտոնաթող բանակի գեներալ Հասան Ըղսըզին և «Բանվորական կուսակցության նախագահ» Դողու Փերինչեքին դատապարտել ցմահ բանտարկության Թուրքիայի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 321 հոդվածի 1-ին մասի` «Ուժ կամ բռնություն կիրառելով Թուրքիայի Հանրապետության կառավարությունը տապալելու կամ նրա գործունեությունը ամբողջությամբ կամ մասամբ խոչնդոտելու» հատկանիշներով:
Ընդհանուր առմամբ ցմահ բանտարկություն է սպառնում ավելի քան 10 մարդու: Ընդ որում նրանցից մեկին` Արփասլան Ասլանի համար պահանջվել է քառակի խստացված ռեժիմով ցմահ բանտարկություն կիրառել: Դատախազ Ալի Փեքգյուզելը մեղադրական եզրակացության մեջ 5 հոգու համար արդարացման վճիռ կայացնելու պահանջ է ներկայացրել:

В Турции прокурор потребовал пожизненного заключения для 10 обвиняемых по делу «Эргенекон», включая экс-начальника Генштаба ВС
12:30 19/03/2013
На 281-ом заседании суда по тяжким преступлениям, рассматривающего дело террористической группировки «Эргенекон», было представлено обвинительное заключение прокурора, в котором требуется приговорить к пожизненному заключению бывшего начальника Генштаба ВС, генерала в отставке Илкера Башбуга, генерального секретаря Рабочей партии Турции Догу Перинчека и генерала армии в отставке Хасана Ыгсыза. Об этом сообщает информационная служба турецкого телеканала NTV.
В общей сложности пожизненное заключение грозит 10 обвиняемым. При этом для одного из них – Арпаслана Аслана – прокурор потребовал пожизненного заключения в условиях строгого режима.
Прокурор Мехмет Али Пекгюзельв своем обвинительном заключении потребовал также вынести оправдательный приговор 5 обвиняемым.