Գ. Նազարյան. Այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա, արդեն անլրջության դաշտում է
«Իրավիճակն անսպասելի էր թե´ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, թե´ Սերժ Սարգսյանի համար, դա ակնհայտ է: Բնականաբար, եթե երկու կողմերն էլ չեն սպասում նման զարգացումների, ստացվում է այնպիսի իրավիճակ, ինչպիսին Հայաստանում է: Եթե ուշադրություն դարձնեք, նրանք երկուսն էլ րոպեական որոշումներ են, կայացնում են»,- այսօր, անդրադառնալով հետընտրական զարգացումներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանը:
Նա անդրադարձավ նաև Ր. Հովհաննիսյանի քայլերին ու նշեց. «Զարգացումը Ր. Հովհաննիսյանը դրեց մեկ այլ հարթության մեջ, երբ անակնկալ հացադուլ սկսեց: Կարծում եմ, որ կես միլիոնից ավելի ձայն ստացած թեկնածուն չպետք է դիմեր այդ քայլին: Հացադուլի դիմում են զինանոցի թույլ պաշար ունեցող մարդիկ` որպես վերջին հույսի քայլ»:
Բանախոսի համոզմամբ` «այս փակուղուց» դուրս գալը Ր. Հովհաննիսյանի համար շատ դժվար է լինելու, քանի որ, ըստ բանախոսի, շատ քիչ հավանական է, որ Ս. Սարգսյանը մինչև ապրիլի 9-ը կամ դրանից հետո էլ, հրաժարական տա. «Ր. Հովհաննիսյանի թիմակիցները պետք է հորդորեն նրան օր առաջ դուրս գալ հացադուլից»:
«Այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա, արդեն անլրջության դաշտում է: Մանավանդ, երբ Ր. Հովհաննիսյանը տեղի տվեց ոմանց ճնշումներին ու հորդորներին և սկսեց Ազատության հրապարակում կառավարություն-կառավարություն խաղալ»,- հավելեց Գ. Նազարյանը:
Բանախոսն անդրադարձավ նաև Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրություններին, և ընդգծեց, որ ընտրություններին մասնակից քաղաքական ուժերի հնարավորությունները գնահատելու համար պետք է հիմք ընդունել 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունենրի արդյունքները:

Political analyst on post-election developments: This is not serious
This situation was unexpected both for Raffi Hovannisian and Serzh Sargsyan, political analyst Gegham Nazaryan told a news conference, when commenting on the post-election developments in Armenia.
“With his unexpected decision to go on hunger strike Raffi Hovannisian moved the development to a different field. I think a candidate who received more than half a million votes should not have gone for this move. It is people who have weak resources who resort to hunger strike as their last hope,” Nazaryan said.
According to him, it will be very difficult to Raffi Hovannisian to get out of this deadlock as it is little probable that Serzh Sargsyan will resign before or after April 9.
“Raffi Hovannisian’s supporters should urge him to end the hunger strike as soon as possible,” said the expert.
“What takes place today is not serious, especially as Raffi Hovannisian yielded to some pressures and calls and began to play government at Liberty Square,” Nazaryan concluded.