Երջանկություն բառը տարբեր մարդկանց կողմից տարբեր կերպ է ընկալվում: Երջանկությունը տարբեր մարդկանց համար տարբեր չափորոշիչներ ունի: Մեկ բան պարզ է. բոլորն էլ իրավունք ունեն լինել երջանիկ: Մարդն իր կյանքի ընթացում ունենում է հիասթափություններ, հուսալքություններ, ճանապարհներ գտնում այդ վիճակներից դուրս գալու համար` հարթելով իր երջանկության ուղին: «Նա չէ երջանիկ, ով այդպիսին է թվում ինչ-որ մեկին, այլ նա, ով իրեն զգում է այդպիսին» (Պաբլիլիոս Սիրոս):
Այսօր Երջանկության միջազգային օրն է: Այն նշվում է առաջին անգամ: Որոշումն ընդունվել Է 2012 թ. հունվարի 29-ին: Առաջարկությունը եղել է Բուտանի Թագավորության կողմից, դրա օգտին միաձայն քվեարկել են ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր 193 պետությունների ներկայացուցիչները: Սակայն չի հստակեցվել, թե Երջանկության միջազգային օրը ինչու է նշվելու հենց մարտի 20-ին: Գլխավոր վեհաժողովի բանաձևում նշվում է, որ կառավարություններին խորհուրդ է տրվում տոնը նշել «համապատասխան կերպով, այդ թվում` կրթական ծրագրերի օգնությամբ»:
«Կյանքիս ընթացքում, իհարկե, ունեցել եմ դժվարին պահել, հիասթափվել եմ, չեմ իմացել, ինչպես դուրս գամ այդ վիճակից: Բայց այն միտքը, որ խնդիրը լուծելվելուց հետո ես երջանիկ եմ լինելու, ինձ ստիպում էր առաջ ընթանալ: Երկար տարիներ ես չէի կարողանում երեխա ունենալ: Դիմել եմ տարբեր բժիշկների տարբեր երկրներում: Ամուսնությունից հետո հինգ տարի անց ես երջանիկ եմ. չորս ամսից ես մայր եմ դառնալու: Ահա թե ինչ է երջանկությունը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում իր կյանքի 30 տարիներն այսպես ներկայացրեց Անահիտը` փորձելով պատասխանել մեր հարցին` դու երջանի՞կ եք Ձեզ զգում:
Տիկին Գայանեն դժվարացավ պատասխանել` երջանիկ է ինքը, թե ոչ. «Երջանիկ եմ, որ ունեմ ընտանիք, երեխաներ, թոռնիկներ: Սակայն … անցնում է կյանքը ու տարեցտարի ես ինձ սկսում եմ ավելի դժբախտ զգալ, որովհետև հասկանում եմ, որ մի օր մոտենալու է իմ վերջը: Չնայած այդպիսին է կյանքի դրվածքը»:
Շատ մարդիկ, հիմնականում երիտասարդներ, մեր հարցին ի պատասխան նշում էին, որ երջանիկ կլինեն եթե ունենան այս կամ այն, սակայն, ինչպես պնդում են հոգեբաններ, նման կերպ մտածելն ընդամենը ինքնախաբեություն է: Երջանիկ լինելու համար հարկավոր չէ ունենալ այս կամ այն բանը, պետք է մարդ ներքուստ լինի երջանիկ, իր հոգով լինի երջանիկ: «Ես թեթև մարդ եմ: Դժվարություններին փորձում եմ նայել մակերեսորեն, այսպես ասած մատների արանքով, որպեսզի կյանքն էլ ավելի չդժվարացնեմ: Երջանիկ լինելու համար շատ բան պետք չէ. ուղղակի պետք է դու ինքդ քեզ համար ստեղծես երջանիկ պահեր, միաժամանակ երջանկացնելով նաև դիմացինին, քանի որ, կարծում եմ, եթե երջանիկ ես, իսկ դիմացինդ տխուր, հուսահատված, քո երջանկությունը լիարժեք չէ: Իհարկե, ես ինձ երջանիկ մարդ եմ համարում, որովհետև ես ապրում եմ»,- անկեղծացավ ու փորձեց երջանկության իր բանաձևը ներկայացնել 35-ամյա Տիգրանը:
Ինչպես տեսնում ենք` տարբեր մարդիկ, տարբեր ճակատագրեր, տարբեր մտածելակերպ: Բայց բոլորին միավորողը մեկ բանն է` ձգտել լինել երջանիկ: «Եթե երբևէ` հետամուտ լինելով երջանկությանը, դուք նրան գտնեք, ապա ակնոցը փնտրող պառավի նման դուք կհայտնաբերեք, որ այն միշտ եղել է ձեր քթին»,- Հենրի Շոուն:

Сегодня Международный день счастья
В 2012 году ООН провозгласила 20 марта Международным днем счастья (International Day of Happiness) с целью поддержать идею о том, что стремление к счастью является общим чувством для всех людей нашей планеты.
Также, по мнению учредителей Дня, сегодняшний праздник призван показать, что счастье является одной из основных целей человечества, в связи с чем учредители призывают все страны направить усилия на улучшение благосостояния каждого человека.
Учредив Международный день счастья, ООН также стремится обратить внимание мировой общественности на то, что экономическое развитие должно быть сбалансированным, равноправным и всеохватывающим. Результатом осуществления такой модели развития станет устойчивый экономический рост в странах с последующим снижением уровня нищеты. Кроме этого, ООН утверждает, что для достижения глобального состояния счастья на планете необходимо поддерживать экономический рост социальными и экологическими программами.
Интересно, что инициатива учреждения Международного дня счастья поступила из небольшой горной страны — Бутана (Bhutan). Считается, что жители Королевства Бутан являются самыми счастливыми людьми в мире — чемпионами по коэффициенту Валового Национального Счастья (Gross National Happiness Index), которым измеряется национальное благосостояние граждан. Кстати, само понятие коэффициента Валового Национального Счастья было введено и культивировано четвертым королем Бутана и стало одним из понятий неофициальной государственной философии страны.
Также для отражения благосостояния людей и состояния окружающей среды в разных странах мира в июле 2006 года был введен Международный индекс счастья (Happy Planet Index).
Явление счастья изучается такими науками как философия, этика, психология, а также богословием. Физиологи изучают счастье в тесной связи с так называемыми «гормонами счастья» — эндорфинами, серотонином и дофамином. На протяжении тысячелетий понятие счастья предоставляет широчайший простор для творчества поэтам, художникам, музыкантам, артистам. И, конечно, каждый человек, идущий по жизни со всеми ее радостями и заботами, обязательно постигает в пути свое неповторимое маленькое Большое Счастье.