Հալեպում կիրառված քիմիական զենքի առնչությամբ՝ Իրանում ԱՄՆ շահերը ներկայացնող Շվեյցարիայի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ
Իրանը համարում է, որ Հալեպում կիրառված քիմիական զենքի պատասխանատուն Միացյալ Նահանգներն են:
Համաձայն հաղորդագրության՝ ԻԻՀ ԱԳ նախարարի՝ միջազգային հարցերով տեղակալ Մոհսեն Նազիրին, Իրանում ԱՄՆ շահերը ներկայացնող Շվեյցարիայի դեսպանին կանչելով ԱԳՆ, խստորեն դատապարտել է սիրիացի ապստամբների կողմից քիմիական զենքի կիրառման փաստը՝ դրա պատասխանատուն համարելով Սիրիայի ընդդիմադիր զինված խմբավորումներին աջակցող երկրներին:
Նշենք, որ Սիրիայի պետական «ՍԱՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Հալեպում զինյալ խմբավորումների կողմից քիմիական զենք կիրառելու հետևանքով 15 մարդ է զոհվել:
Նկատենք, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները խզվեցին 1979 թ. Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխությունից հետո: Ներկայում Թեհրանում ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնում է Շվեյցարիայի դեսպանությունը:

Iran says the responsibility for the use of chemical weapons in Aleppo falls on the United States, Iran’s Mehr news agency reported.
Iran’s Foreign Ministry summoned the Swiss charge d'affaires and told him "the American government has a responsibility to stop Syrian rebels from acquiring and using such weapons," Mehr said, quoting ministry official Mohsen Naziri.
Switzerland represents US interests in Iran, which severed diplomatic relations with Washington in 1979.
According to Syria’s state-run news agency SANA, Syrian rebels have fired chemical weapons in Aleppo, killing 15.