Ցեղասպանագետ. Պետք է ամրագրել Հայոց ցեղասպանության փաստը համամարդկային հիշողության մեջ
«Ներկայումս պետք է կենտրոնանալ ոչ թե ընդհանրական մոտեցմամբ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման, միջազգայնացման, այլ՝ մանրամասն ուսումնասիրություններով` համամարդկային հիշողության մեջ ամրագրելու վրա», «Հայոց ցեղասպանություն. Մարտահրավերներ հարյուրամյակի նախաշեմին» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովի շրջանակներում, լրագրողների հետ զրույցում, կարծիք հայտնեց Գերմանիայի Բոխու համալսարանի դասախոս, նույն համալսարանին կից Սփյուռքի և Ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր, դոկտոր Միհրան Դաբաղը:
Վերջինս գիտաժողովում հանդես է գալիս « Եվրոպական հիշողության քաղաքականությունը և Հայոց ցեղասպանությունը. ռիսկեր և մարտահրավերներ» զեկույցով:
Ըստ բանախոսի՝ այսօր անհրաժեշտ է ամրագրել համամարդկային հիշողության մեջ Հայոց ցեղասպանության դառը փաստերը՝ հետագա նմանօրինակ ոճրագործություները կանխելու համար: Նա մտահոգություն հայտնեց, որ 2014 թվականին Եվրոպայում կստեղծվի Առաջին աշխարհամարտի «Հիշողության թանգարան», որտեղ անտեսված է Հայոց ցեղասպանությունը, և հիմնական շեշտը կդրվի 1917 թվականի՝ Ռուսաստանում հեղափոխության հետևանքների վրա:
«Հիշողության ամրագրման քաղաքականությունը պետք է վարվի միջազգային ճանաչման գործընթացին զուգահեռ», - նշեց դասախոսը, խիստ կարևորելով ոչ թե զուտ ցեղասպանության ճանաչումը, այլ՝ թե ինչ հետևանքներ այն կունենա:

Мигран Дабаг: Необходимо закрепить в общечеловеческой памяти жестокие факты Геноцида армян
«В настоящее время мы должны руководствоваться не обобщенным подходом относительно международного признания Геноцида армян, а его детальным изучением для того, чтобы закрепить это в памяти человечества», – об этом в ходе беседы с журналистами в рамках международной научной конференции на тему «Геноцид армян. Вызовы накануне столетия» заявил преподаватель Бохумского Университета (Германия), директор института Диаспоры и Геноцида при университете, профессор, доктор Мигран Дабаг, который выступает на конференции с докладом на тему «Политика памяти в Европе и Геноцид армян: риски и вызовы».
Профессор отметил, что сегодня необходимо закрепить в общечеловеческой памяти жестокие факты Геноцида армян для предотвращения подобных преступлений в дальнейшем. Он также выразил обеспокоенность по поводу того, что в 2014 году в Европе будет создан музей памяти Первой мировой войны, в котором не указываются факты о Геноциде армян и основной акцент ставится на последствия революции в 1917 года в России.
«Политика закрепления фактов в памяти должна осуществляться параллельно с процессом международного признания»,– подчеркнул он, указав на важность не самого признания геноцида, а того, к каким последствиям это приведет.