ՄԻՊ-ը մտահոգ է. Կարիք կա հսկողություն սահմանել այլ հուշարձանների նկատմամբ նույնպես
ՄԻՊ աշխատակազմն այսօր հրապարակել է Օմբուդսմենի տարեկան զեկույցի Սպորտի և երիտասարդության նախարարության և Մշակույթի նախարարության ոլորտում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ հատվածը:
Սպորտի և երիտասարդության նախարարության և Մշակույթի նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները.
Մշակույթի նախարարություն
• Նախարարության կողմից մշտադիտարկումներ են իրականացվել միայն առավել վտանգված հուշարձանների տեխնիկական վիճակի ստուգման ուղղությամբ, այնինչ փորձը ցույց է տալիս, որ կարիք կա հսկողություն սահմանել նաև այլ հուշարձանների նկատմամբ նույնպես:
• Շարունակում է չլուծված մնալ թատրոնների անբավարար նյութատեխնիկական հագեցվածության խնդիրը:
• Չեն ձեռնարկվել բավարար միջոցներ մշակութային կյանքի զարգացումը ՀՀ բոլոր մարզերում հավասարապես ապահովելու համար:
• Խիստ մտահոգության տեղիք է տալիս մշակութային հաստատությունների շենքերը հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար առավել մատչելի դարձնելու հարցը:
• Արդյունավետ միջոցներ չեն ձեռնարկվել բոլոր հաշմանդամություն ունեցող անձանց ՀՀ մշակութային կյանքին մասնակցելու իրավունքը հնարավորինս ապահովելու համար:
Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն
• Նախարարության կողմից 2012 թվականի ընթացքում իրականացվել են ընդամենը երեք միջոցառումներ և հանրապետության ոչ բոլոր մարզերում:
• Մտահոգիչ է ՀՀ մարզերում երիտասարդների և երիտասարդ ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական վիճակը:
• Առանձին դեպքերում, քաղաքացիների կողմից խնդիր է բարձրացվել «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրի գործընթացի թափանցիկության և չարաշահումների վերաբերյալ:
• Շարունակում է արդիական մնալ ՀՀ մարզերում բակերի, մասնավորապես` ֆուտբոլային դաշտերի, խաղահրապարակների կառուցապատման խնդիրը:
• Բացակայում է անհրաժեշտ ֆինանսավորում հաշմանդամություն ունեցող անձանց սպորտային կյանքը ակտիվացնելու, վերջիններիս սպորտային կյանքին ներգավելու և մարզիկներին պարաօլիմպիկ խաղերին մասնակցելու հնարավորություն տրամադրելու համար:
• Երիտասարդների համար զբաղվածության և աշխատատեղերի ստեղծման խնդիրը գործնականում լուծում չի ստացել:
• Նախարարության պետական երիտասարդական քաղաքականության շրջանակներում գործող առցանց դրամաշնորհային համակարգի միջոցով 2012 թվականի ընթացքում տրամադրվել է 50 դրամաշնորհ:
• Եկեղեցիների և այլ պատմամշակութային կենտրոնների վերանորոգման ու վերականգնման համար 2012 թվականին ձեռնարկվել են մի շարք միջոցներ, մասնավորապես` հուշարձանների տեխնիկական վիճակի մոնիթորինգ, վերջիններիս վերանորոգում և վերականգնում:
• Ազգային փոքրամաuնությունների մշակույթի բացահայտման, փոխճանաչման, զարգացման, պահպանման, մշակութային համագործակցության նպատակով իրականացվել են միջոցառումներ, մասնավորապես` արվեստի փառատոներ, մրցույթ-ցուցահանդեսներ, ինչպես նաև գրադարանային հավաքածուների կազմը համալրվել է ազգային փոքրամասնությունների մայրենի լեզուներով գրականությամբ:
• Իրականացվել է պետական պատվերով և աջակցությամբ հրատարակված 86900 միավոր գրականության անվճար բաշխում ՀՀ մարզային, համայնքային զորամասերի գրադարաններին, արտերկրի հայկական կազմակերպություններին, իսկ Հայաստանի ազգային գրադարանի գրադարանային հավաքածուն համալրվել է արտերկրից առաքված 2353 միավոր հայագիտական գրականությամբ:

Омбудсмен Армении обеспокоен социально-экономическим положением молодежи, проживающей в областях республики
13:57 22/03/2013
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня представил ту часть своего годового доклада, которая касается состояния защиты прав человека в системе министерства спорта и по делам молодежи Армении и министерства культуры РА.
В пресс-службе омбудсмена сообщили, что, согласно докладу, в деятельности министерств был зафиксирован ряд упущений.
Упущения в деятельности министерства культуры РА:
• Министерством осуществлен мониторинг лишь проверок технического состояния памятников, наиболее подверженных риску исчезновения, в то время, как показывает практика, есть необходимость проводить проверки состояния и других памятников.
• Продолжает оставаться нерешенной проблема недостаточного материально-технического оснащения театров.
• Не было предпринято достаточно мер по обеспечению равномерного развития культурной жизни во всех областях Армении.
• Вызывает серьезную обеспокоенность вопрос обеспечения доступности зданий культурных учреждений для лиц с инвалидностью.
• Не были предприняты эффективные меры по обеспечению права лиц с ограниченными возможностями на участие в культурной жизни страны.
Упущения в деятельности министерства спорта и по делам молодежи РА:
• В течение 2012 года министерством было организовало всего 3 мероприятия, причем не во всех областях республики.
• Вызывает обеспокоенность социально-экономическое положение молодежи и молодых семей, проживающих в областях РА.
• В отдельных случаях граждане поднимали вопрос о злоупотреблениях при реализации государственной целевой программы «Доступное жилье молодым семьям».
• Остается актуальным вопрос строительства в областях республики игровых площадок, в частности, футбольных полей.
• Отсутствует необходимое финансирование, направленное на активацию спортивной жизни лиц с инвалидностью, вовлечение последних в спортивную жизнь и предоставление им возможности для участия в паралимпийских играх.
• Решения на практике не получил и вопрос занятости молодежи и создания для них рабочих мест.
• В рамках проводимой министерством государственной молодежной политики за 2012г. было предоставлено 50 грантов. посредством действующей онлайн грантовой системы.
• В 2012г. был предпринят ряд мер по ремонту и восстановлению церквей и других историко-культурных центров, в частности, были осуществлены мониторинг технического состояния памятников культуры, их реставрация и реконструкция.
• С целью знакомства с культурой нацменьшинств, ее развития, сохранения ее наследия и культурного сотрудничества были проведены мероприятия, в частности, фестивали искусства, конкурсы и выставки. Кроме того, библиотечный фонд пополнился литературой на языках нацменьшинств.
• Министерство по госзаказу бесплатно предоставило 86900 книг библиотекам воинских частей, а также армянским зарубежным организациям. А библиотечный фонд Национальной библиотеки Армении пополнился 2353 арменоведческими книгами.