«The Economist». ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների վերաբերյալ տերմինի արգելափակումը «աննման լկտիություն» է
«The Economist» պարբերականն Ադրբեջան-ԵԽ հարաբերություններին վերաբերյալ լայնածավալ հոդված է տպագրել:
Ստորև ներկայացնում ենք հոդվածը.
«Համաձայն «Freedom House» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցի, Ադրբեջանը ժողովրդավարական երկիր չէ: 1990 թվականից ի վեր, Ադրբեջանում ընտրությունները խորապես խեղաթյուրված են եղել: Այստեղ կաշառակերությունը համատարած բնույթ է կրում:
Տեսականորեն միայն ժողովրդավարական երկրները կարող են միանալ Եվրոպայի խորհրդին (ԵԽ), որը աջակցում է մարդու իրավունքների հաստատմանը: Սակայն Ադրբեջանը 2001 թ-ից ԵԽ անդամ է: Դրանից հետ ԵԽ անդամները հույս ունեին, որ անդամակցություները կարագացնի Ադրբեջանի՝ դեպի ժողովրդավարություն անցումը: Իսկ դա տեղի չունեցավ: Ավելին, ընտրությունների հարցում քաղաքական մանիպուլիացիաները վերջին տասնամյակների ընթացքում ավելի են աճել. անցյալ տարի Եվրոպական կայունության նախաձեռնությունը զեկույց հրապարակեց, որում Ադրբեջանում 2010թ.-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները որակեց ԵԽ անդամ պետությունների մեջ ամենաթերություններով լի ընտրությունները:
Իսկ ո՞ւմ է դա անհանգստացնում: Տասնամյակների ընթացքում արևմտյան դիվանագետները սկսել են «բռունցքով հարվածել» մարդու իրավունքների խնդիրներին: Սա ոչ թե պարզապես արևմտյան անտարբերության մասին պատմություն է: ԵԽ-ի միանալուց ի վեր, Եվրոպական կայունության նախաձեռնությունը պնդում է, որ Ադրբեջանն օգտագործում է իր «խավիարային դիվանագիտությունը», այդ թվում նվերներ, փող: Սա պետք է Արևմտյան կառույցներին մտահոգության տեղիք տա:
Չնայած 2010թ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ համատարած խախտումներին, ԵԽԽՎ-ն դրական է գնահատել այն: Արդյո՞ք ճիշտ է ԵԽԽՎ Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողներ Պեդրո Ագրամունտի ու Ժոզեֆ Գրեշի կողմից ներկայացրած զեկույցը Ադրբեջանի պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ:
Հեղինակները պետք է առնվազն արձանագրեին Ադրբեջանի ժողովրդավարական հիմնական թերությունների մասին: Սակայն Եվրոպական կայունության նախաձեռնությունը (ESI) Ագրամունտին անվանել է «Ալիևի ռեժիմի երկարատև պաշտպան»: Արդյունքում ESI-ն պնդում է, որ համազեկուցողների այս զեկույցը «տպավորիչ աճպարարություն» և «խորապես անազնիվ» քայլ է:
Ավելի վիճարկելի է քաղբանտարկյալների հարցը: 2009-ի դեկտեմբերին, ԵԽԽՎ-ն խնդրեց Քրիստոֆեր Շտրասերին` պաշտոնապես սահմանել «քաղբանտրակյալ» տերմինը: 2012թ հոկտեմբերին վերջինս ներկայացրեց սահմանումը և դա նույն սահմանումն է, որ ԵԽ-ն օգտագործում է 2001-ից ի վեր: Մի քանի պատվիրակություններ պնդում էին, որ ԵԽԽՎ-ն լիազորություն չունի գնահատելու մարդու իրավունքների նման խախտումները, քանի որ այս բնագավառը պատկանում է Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանին: Նրանց արգելափակելու փորձ Ադրբեջանի լոբբինգի արդյունք է, որը կարելի է բնութագրել որպես «աննման լկտիություն»»:

«The Economist»: Со дня вступления в Совет Европы Азербайджан практикует «икорную дипломатию»
Хотя теоретически только демократические страны могут быть членами Совета Европы, Азербайджан является членом этой организации с 2001 года. Об этом пишет британское издание «The Economist».
«Совет Европы надеялся, что членство поможет Азербайджану развивать демократию, однако этого не произошло. На самом деле фальсификации выборов увеличились за последние 10 лет. Организация «Инициатива европейской стабильности» (ESI) в своем докладе в прошлом году заявила, что парламентские выборы в Азербайджане 2010 года были самыми фальшивыми на территории всего Совета Европы», – говорится в статье.
Ссылаясь на правозащитную организацию «Freedom House», издание отмечает, что Азербайджан не является демократической страной. «С начала 1990-ых выборы постоянно фальсифицировались. Парламент только ставит штамп на решениях правительства. Коррупция повсеместна», – пишет «The Economist».
Согласно изданию, международное влияние Азербайджана основано на его энергоресурсах и стратегическом положении. В течение последнего десятилетия западные дипломаты старались избежать острого вопроса прав человека в этой стране.
«Однако дело не только в равнодушии Запада. ESI утверждает, что со дня вступления в Совет Европы, Азербайджан использовал «икорную дипломатию», куда входили подарки, бесплатные поездки и деньги, для создания группы апологетов внутри ПАСЕ, которые постоянно действуют в интересах Азербайджана», – отмечается в материале.
Издание подчеркивает, что после серьезно сфальсифицированных парламентских выборов 2005 года некоторые члены СЕ предлагали приостановить право голоса членов азербайджанской делегации, однако большинство выступило против и приняло вместо этого критическое заявление. Пять лет спустя даже этого не было сделано. Несмотря на сплошные нарушения на парламентских выборах 2010 года, наблюдатели ПАСЕ назвали выборы более успешными, чем наблюдатели БДИПЧ/ОБСЕ.
«Является ли принятие доклада мониторинговой группы по вопросу выполнения Азербайджаном обязательств перед СЕ, подготовленного Педро Аграмунтом и Джозефом Дебоно Грехом, шагом в правильном направлении?» – задается вопросом «The Economist», отмечая, что ESI считает Аграмунта защитником алиевского режима.
Самым острым вопросом, согласно статье, является вопрос политических заключенных. В декабре 2009 года ПАСЕ поручила Кристоферу Штрассеру дать определение понятию политический заключенных. «Несмотря на трехкратный отказ в визе для посещения Азербайджана, Штрассер составил доклад о ситуации с политзаключенными в Азербайджане, который был рассмотрен в ПАСЕ 23-го января. Мнения разошлись: некоторые делегаты считали неприемлемым отказ в визе. Другие считали доклад не заслуживающим доверия из-за того, что он не побывал в Азербайджане», – пишет издание.
В статье отмечается, что доклад Штрассера не был принят, а три дня спустя в Баку еще пять участников акций протеста были приговорены к лишению свободы.
«Хотя большинство проголосовало против этого доклада, но многие проголосовали «за». Все больше людей беспокоятся выходками Азербайджана. Согласно организации Amnesty International, правительство старается подавить инакомыслие в преддверие президентских выборов в октябре. В феврале был арестован кандидат в президент Ильгар Мамедов за «организацию» спонтанных восстаний в городе Исмаиллы в январе. А на прошлой неделе независимый журналист (редактор газеты «Хурал» Аваз Зейналлы. – Прим.ред.) был приговорен к девяти годам тюрьмы», – говорится в публикации.
Отмечается, что в 2014 году председательство в Совете министров СЕ перейдет к Азербайджану. «Авторитет Совета Европы висит на волоске», – пишет «The Economist».