Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի սանձազերծումը կհանգեցնի նրա վերջնական մասնատմանը
Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի սանձազերծումը կհանգեցնի այս երկրի վերջնական մասնատմանը: Անդրադառնալով հարևան երկրում ընթացող զարգացումներին` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը:
«Ադրբեջանում վերջին ամիսների ճգնաժամային զարգացումների ամենավառ դրսևորումը հասարակության մեջ հակաբանակային տրամադրությունների ակտիվացումն է: Այն, որ ադրբեջանական բանակի հանդեպ այս առումով վստահություն չկար, հայտնի էր նաև նախկինում: Սակայն ներկայումս հակաբանակային դժգոհությունները դառնում են ակնհայտ և ադրբեջանական զինված ուժերում խաղաղ պայմաններում գրանցվող զոհերի պատկառելի թիվը հանդիսանում է հակաիշխանական դժգոհությունների կայուն պատճառներից մեկը: Ներկայումս Ադրբեջանում բանակի և հասարակության միջ առկա է բավական լուրջ անջրպետ»,- նշեց Դավիթ Ջամալյանը:
Փորձագետի կարծիքով, ստեղծված իրավիճակի կարևորագույն շեշտադրումներից մեկն այն է, որ Ադրբեջանում բանակը օգտագործում է որպես բնիկ ժողովուրդների ճնշման և խտրական վերաբերունքի դրսևորման կարևորագույն տիրույթ:
«Ադրբեջանական բանակում, շատ ավելի,  քան որևէ այլ պետական հաստատությունում, առկա է բնիկ ազգերի նկատմամբ կիրառվող խտրական վերաբերումքը: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ում խաղաղ պայմաններում գրանցված զոհերի մեջ բնիկ ազգերի ներկայացուցիչները մեծ թիվ են կազմում: Սա ավելի է խորացնում բնիկ ազգերի և անդրկովկասյան թուրքերի միջև առկա անջրպետը: Մյուս կողմից, այս ամենը հանդիսանում է այդ ազգերի մոտ ազգային ինքնագիտակցության ակտիվացման ամենակարևոր գործոններից մեկը»,- ասաց Դ. Ջամալյանը:
«Ներկայումս Ադրբեջանում ընթացող զարգացումները, հատկապես հակաբանակային տրամադրությունների աճը, օբյեկտիվորեն նվազեցնում են Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հավանականությունը: Երկրում ալիևյան կլանի դիրքերը դառնում են երերուն, ինչին գուհահեռաբար աճում է անվստահությունը բանակի հանդեպ: 1994 թ.-ին անդրկովկասյան թուրքերի բախտը բերեց, որ ադրբեջանական պետականությունը մինչև վերջ չքայքայվեց: Անկախացավ ամենաակտիվ, պասիոնար մասը՝ Լեռնային Ղարաբաղը: Ներկայումս պատերազմի սանձազերծման դեպքում, այս պետական միավորումը կարող է վերջնականապես վերանալ»,- նշեց Դ. Ջամալյանը:

Давид Джамалян: Развязывание Азербайджаном новой войны приведет к его окончательному раздроблению
Развязывание Азербайджаном новой войны приведет к окончательному раздроблению этой страны. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил военный эксперт Давид Джамалян, обратившись к последним развитиям событий в соседней стране.
«Самым ярким примером развивающихся в последние месяцы кризисных событий в Азербайджане является активизация в обществе антиармейских настроений. То, что в отношении азербайджанской армии в этом плане доверие отсутствовало, было известно и раньше. Однако сейчас антиармейские настроения становятся очевидными, и значительное число жертв в вооруженных силах Азербайджана в мирных условиях является одной из неизменных причин недовольства властями. В настоящее время в Азербайджане между армией и обществом существует достаточно серьезный барьер», – отметил Давид Джамалян.
Он особо подчеркнул, что в Азербайджане армия используется в качестве важнейшей сферы подавления коренных народов и проявления дискриминационного отношения к ним.
«В азербайджанской армии, больше чем в каком-либо другом государственном учреждении, присутствует дискриминационное отношение применительно к коренным нардам. Среди погибших в мирных условиях солдат азербайджанской армии большое число составляют представители коренных народов. Это еще больше углубляет пропасть между коренными народами и закавказскими турками. С другой страны, все это является одним из важнейших факторов активизации национального самосознания у этих народов», – сказал Давид Джамалян.
«В стране позиции клана Алиевых все более расшатываются, параллельно этому растет недоверие к армии. В 1994 году закавказским туркам повезло, что азербайджанское государство окончательно не развалилось. Стала независимой самая активная, пассионарная часть – Нагорный Карабах. В настоящее время в случае развязывания войны это государственное образование может окончательно исчезнуть», – резюмировал военный эксперт.