Մատաղիսի գործով վերաքննիչը հրապարակեց վճիռը. Տղաներն արդար են
Այսօր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը հրապարակեց «Մատաղիսի» գործով արդարացման դատավճռի դեմ տուժողի իրավահաջորդի և մեղադրող կողմերի բողոքների վերաբերյալ որոշումը` Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը թողնելով ուժի մեջ:
Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը արդարացրել էր 2003 թվականին Ռոման Եղիազարյանի և Հովսեփ Մկրտումյանի սպանության մեջ մեղադրվող Ռազմիկ Սարգսյանին, Արայիկ Զալյանին, Մուսա Սերոբյանին:
Հիշեցնենք, որ տուժողներից Ռոման Եղիազարյանի իրավահաջորդ Գոհար Մելքոնյանն իր բողոքով միջնորդել է վերանայել ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը և կայացնել ճիշտ վճիռ: Իսկ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունը պահանջում է ամբողջությամբ բեկանել դատարանի վճիռը, կայացնել մեղադրական դատավճիռ և Ռազմիկ Սարգսյանին դատապարտել 7, Արայիկ Զալյանին՝ 8, Մուսա Սերոբյանին` 8 տարի ազատազրկմամբ:
Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանը և Արայիկ Զալյանը մեղադրվում էին 2003 թ. ծառայության ընթացքում Մատաղիս գյուղի զորամասի ծառայողներ Ռոման Եղիազարյանի և Հովսեփ Մկրտումյանի սպանության մեջ:

Апелляционный суд Армении оставил в силе оправдательный приговор по «делу Матагиса»
Сегодня Апелляционный суд Армении огласил вердикт относительно жалоб праопреемника и потерпевшей стороны против оправдательного приговора по «делу Матагиса», оставив решение суда общей юрисдикции Ширакской области в силе.
В Апелляционный суд Армении были предъявлены сразу два иска по обжалованию вынесенного 18 декабря 2012г. в суде общей юрисдикции Ширакской области Армении оправдательного вердикта в отношении Араика Заляна, Мусы Серобяна и Размика Саргсяна по т.н. «делу Матагиса». Первый иск был подан прокурором Военной прокуратуры РА А. Арутюняном, а второй – правопреемницей одного из потерпевших (Романа Егиазаряна), Гоар Мелконян. Если Гоар Мелконян в своем иске требовала от суда пересмотреть приговор нижестоящей судебной инстанции и «вынести правильный вердикт», то Военная прокуратура требовала обвинительного приговора всем трем обвиняемым по данному делу с лишением Араика Заляна и Мусы Серобяна свободы сроком на 8 лет, а Размика Саркисяна – на 7 лет. 4 марта Апелляционный суд Армении начал рассмотрение исков.