Առողջապահության նախարարությունն արձագանքել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի մատնանշած թերությունների վերաբերյալ դիտողություններին:
Մասնավարոպես ՄԻՊ-ը տարեկան զեկույցում նշել էր, որ շարունակում է չլուծված մնալ «Բժշկական սխալ» եզրույթի օրենսդրական կարգավորումը, արդյունքում կրկին անգամ գրանցվել են բժշկի անփութության կամ բժշկական սխալի հետևանքով ոչ ճիշտ բժշկական միջամտություն ցուցաբերելու մի շարք անցանկալի հետևանքներ:
Առողջապահության նախարարությունից հակադարձում են, թե նման ստանդարտների մշակումը և ընդունումը չափազանց աշխատատար և ծախսատար գործընթաց է:
««Բժշկական սխալ» հասկացության սահմանման հետ կապված պետք է նշել, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզ դարձավ, որ այս հարցում չկա միջազգայնորեն ընդունված միասնական մոտեցում: Այդուհանդերձ խնդիրը ոչ թե «Բժշկական սխալի»` ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանումն է, որը ինքնին բարդ ընթացակարգ չէ, այլ ՀՀ-ում ընդունված բժշկական չափորոշիչների /ստանդարտների/ բացակայությունը, ինչի պարագայում հնարավոր չէ պարզել բուժաշխատողի արարքում սխալը առկա է, թե ոչ, քանի որ հիվանդությունների ախտորոշման, բուժման հստակ ուղեցույցներ չկան, որոնց հետ համեմատելու արդյունքում պարզ կդառնա բուժաշխատողի կողմից նման սխալ թույլ տրվել է, թե ոչ: Պետք է նկատի ունենալ, որ նման ստանդարտների մշակումը և ընդունումը չափազանց աշխատատար և ծախսատար գործընթաց է, որի իրականացումը նաև բավականաչափ ժամանակ կպահանջի: Միաժամանակ, ՀՀ առողջապահության նախարարությունը նախաձեռնել է բժշկական չափորոշիչների փուլ առ փուլ մշակման գործընթացը: 2012 թվականից սկսած ՀՀ ԱՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի կողմից սկսվել է բժշկական ստանդարտների մշակման և ներդրման գործընթացը»,-նշում են նախարարությունից:

Министерство здравоохранения Армении ответило на доклад омбудсмена Карена Андреасяна
Министерство здравоохранения Армении распространило заявление в связи с обнародованным 21 марта 2013г. омбудсменом Кареном Андреасяном ежегодным докладом (за 2012г.) касательно состояния защиты прав человека в системе Министерства здравоохранения РА.
В докладе омбудсмена, в частности, отмечается, что «остается нерешенным вопрос законодательного регулирования понятия „Врачебной ошибки”, в результате чего вновь были зарегистрированы случаи, приведшие к нежелательным последствиям вследствие врачебной халатности или врачебной ошибки, или неправильного медицинского вмешательства».
В ответ на это в Минздраве Армении отмечают, что разработка и принятие подобных стандартов – чрезвычайно трудоемкий и дорогостоящий процесс.
«В связи с определением понятия „Врачебной ошибки” стоит отметить, что в результате исследований выяснилось, что в этом вопросе отсутствует единый международный подход. Тем не менее, проблема не в законодательном регулировании понятия „Врачебной ошибки”, что само по себе является сложной процедурой, а в отсутствии в РА принятых медицинских стандартов, из-за чего невозможно выяснить есть ли ошибка в действиях медработника. Стоит иметь в виду, что разработка и принятие подобных стандартов – чрезвычайно трудоемкий и дорогостоящий процесс, для осуществления которого потребуется достаточно много времени. Вместе с тем, по инициативе Минздрава Армении проводится процесс поэтапной разработки медицинских стандартов. С 2012 года Национальным институтом здравоохранения МЗ РА проводится процесс разработки и внедрения медицинских стандартов», – говорится в заявлении министерства.
С комментариями Министерства здравоохранения Армении по поводу других упущений, отмеченных в докладе омбудсмена, можно ознакомиться здесь.