«Իրանի բանակի ծովային ուժերի հրամանատար, ծովակալ Հաբիբոլլահ Սայյարին, անդրադառնալով Կասպից ծովում գտնվող «Սարդար Ջանգյալ» նավթահանքի առնչությամբ Ադրբեջանի հավակնություններին, հայտարարել է, որ այն գտնվում է Կասպից ծովի՝ Իրանին պատկանող 20 տոկոս տիրույթում, և ԶՈւ ռազմածովային ուժերը թույլ չեն տա, որ այդ տարածքները որևէ ուժի կողմից զավթվեն»:
Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի շուրջ Իրանի և Ադրբեջանի միջև առկա տարաձայնությունների, ինչպես նաև հնարավոր ռազմական բախման մասին Panorama.am-ը զրուցել է իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի հետ:
-Ո՞րն է Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի շուրջ Իրանի և Ադրբեջանի միջև առկա տարաձայնության հիմնական պատճառը:
-Բանն այն է, որ 1921թ. Իրանի և ԽՍՀՄ-ի միջև ստորագրված պայմանագրերի համաձայն՝ Խորհրդային կառավարությունը անվարձահատույց ձևով Իրանին փոխանցեց Կասպից ծովում գտնվող Աշուրադե և այլ կղզիները, ինչպես նաև ճանաչեց Կասպից ծովում սեփական դրոշով նավատորմ պահելու և ազատ նավարկելու Իրանի իրավունքը: Վերջին տարիներին իրավական կարգավիճակի հարցում Ռուսաստանը Ղազախստանի և Ադրբեջանի հետ կարծես թե համաձայնության եկավ, սակայն Իրանը, Ադրբեջանը և Թուրքմենստանը դեռևս որոշակի տարաձայնություններ ունեն: Իրանը գտնում է, որ ծովը պետք է բաժանվի հինգ հավասար մասի, և բացառում է որևէ այլ տարբերակի քննարկում:
-Այսինքն, խնդիրը զուտ իրավական դաշտի՞ն է առնչվում:
-Ոչ, բացի իրավական հարցերից, որոշակի տարաձայնություններ կան բնապահպանական և ինչպես նշեցիք, Կասպից ծովում գտնվող նավթային հանքերի պատկանելիության առնչությամբ:
Պաշտոնական Թեհրանը Իրանի փոխնախագահ, Բնության պահպանության կազմակերպության նախագահ Մոհամմադ Ջավադ Մոհամմադի Զադեի մակարդակով բազմիցս Ադրբեջանին մեղադրել է Կասպից ծովի ջրերը նավթային մնացորդներով աղտոտելու և բնապահպանական լուրջ խնդիրներ առաջացնելու մեջ: Այդ հարցում Իրանը նույնիսկ որոշել է միջազգային ատյաններին բողոք ներկայացնել ընդդեմ Ադրբեջանի:
Բացի այդ, Ադրբեջանն էլ իր հերթին, շահարկելով ծովի իրավական կարգավիճակի դեռևս լուծված չլինելու հանգամանքը, պնդում է, թե Իրանի կողմից հայտնաբերված և շահագործման փուլում գտնվող «Սարդար Ջանգյալ» նավթահանքը ոչ թե պատկանում է Իրանին, այլ այն գտնվում է Ադրբեջանին և Թուրքմենստանին հարող ընդհանուր ջրերի տիրույթում:
-Կարո՞ղ են արդյոք առկա տարաձայնությունները հանգեցնել ռազմական բախման:
-Ռազմական բախման հավանականությունը չեմ բացառում: Թեև մերձկասպյան երկրները հայտարարում են, թե իրենք Կասպից ծովը դիտարկում են որպես խաղաղ համագործակցության տիրույթ, սակայն առկա գործընթացները միանգամայն այլ բան են վկայում:
Բանն այն է, որ պաշտոնական Բաքուն հայտարարում է, թե Իսրայելից գնված ռազմական տեխնիկան ուղղված է Հայաստանի դեմ, սակայն ռազմական փորձագետների վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի տրամադրության տակ եղած հականավային հրթիռները միայն ուղղված են Իրանի և Թուրքմենստանի դեմ, քանի որ Հայաստանը դեպի ծով ելք չունի:
Իմ կարծիքով, Ադրբեջանի կողմից հնարավոր վտանգը չեզոքացնելու նպատակով էր, որ Իրանը օրերս Կասպից ծովի ջրեր իջեցրեց տեղական արտադրության «Ջոմարան 2» ռազմանավը:

Существует ли вероятность военного столкновения между Ираном и Азербайджаном на Каспии? Комментирует востоковед А. Исраелян…
«Командующий ВМС Ирана, адмирал Хабиболла Сайяр, касаясь претензий Азербайджана в связи с месторождением нефти „Сардар Джангал” в Каспийском море, заявил, что оно находится на территории 20 процентов иранской доли моря и ВМФ Ирана не допустят, чтобы эти территории были захвачены кем-то».
Корреспондент Panorama.am провел беседу с востоковедом, специалистом по Ирану Арменом Исраеляном относительно разногласий между Ираном и Азербайджаном вокруг правового статуса Каспийского моря, а также возможного военного столкновения.
-В чем состоит основная причина разногласий между Ираном и Азербайджаном вокруг правового статуса Каспийского моря?
-Дело в том, что согласно подписанному в 1921 году между Ираном и СССР договору, советское правительство безвозмездно передавало Ирану остров Ашур Ада и другие острова в Каспийском море, а также признало право Ирана иметь свой флот на Каспийском море.
В последние годы складывается впечатление, что в вопросе правового статуса Россия достигла согласия с Казахстаном и Азербайджаном, однако Иран, Азербайджан и Туркменистан пока еще имеют определенные разногласия. Иран считает, что море должно быть разделено на пять равных частей, и исключает обсуждение какого-либо иного варианта.
-То есть, вопрос относится к сугубо правовой сфере?
Нет, кроме правовых вопросов, существуют определенные разногласия и в связи с экологические, а также, как было отмечено, с принадлежностью месторождений нефти в Каспийском море.
Официальный Тегеран на уровне вице-президента Ирана, руководителя Организации охраны окружающей среды Исламской Республики Иран Мохаммада Джавада Мохаммади-Заде неоднократно обвинял Азербайджан в нарушении экологической ситуации на Каспии. В этом вопросе Иран даже решил обратиться в международные инстанции с протестом против Азербайджана.
Кроме этого, Азербайджан в свою очередь спекулируя тем, что вопрос о правовом статусе моря остается все еще нерешенным, утверждает, что обнаруженное Ираном и находящееся на стадии разработки месторождение «Сардар Джангал» не принадлежит Ирану, а находится на территории общих вод, примыкающих к Азербайджану и Туркменистану.
-Могут ли эти разногласия привести к военному столкновению?
Я не исключаю вероятность военного столкновения. Хотя прикаспийские страны заявляют, что они рассматривают Каспийское море как море мирного сотрудничества, тем не менее, нынешние процессы свидетельствуют о совершенно ином.
Дело в том, что официальный Баку заявляет, что приобретенная у Израиля военная техника направлена против Армении, однако исследования военных экспертов показывают, что находящиеся в распоряжении Азербайджана противокорабельные ракеты лишь направлены против Ирана и Туркменистана, так как у Армении нет выхода к морю.
На мой взгляд, именно с целью нейтрализации возможной угрозы со стороны Азербайджана Иран на днях спустил в воды Каспийского моря эсминец отечественного производства «Джамаран-2».