«Մեկ միլիոնանոց բողոքի երթը» հետաձգվում է մինչև մայիսի 1-ը. Անդրիաս Ղուկասյանը միացել է նախաձեռնությանը
Ապրիլի 8-ին նախատեսված «Մեկ միլիոնանոց բողոքի երթ»-ը դեպի նախագահական նստավայր հետաձգվում է և այն տեղի կունենա մայիսի 1-ին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց բողոքի երթի նախաձեռնող, ռեժիսոր Արշակ Զաքարյանը:
Նա այդ որոշումը պատճառաբանեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գլխավորած շարժման հետ ընդհանուր հայտարարի չգալու փաստով և ընդգծեց, որ ապրիլի 9-ին Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախատեսած միջոցառումներին չխանգարելու և քավության նոխազ չլինելու նկատառումով կայացվել է նման որոշում:
«Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ ընդդիմադիր շարժումը ի սկզբանե հակակրանքով վերաբերվեց «Մեկ միլիոնանոց բողոքի երթ»-ի նախաձեռնությանը: Շատերը համարեցին, որ կարող է սադրանք լինել, ինձ նույնիսկ համարեցին իշխանության մարդ, ասացին, որ այս երթը կարող է ժողովրդի մեջ պառակտում առաջացնել: Այնինչ սա քաղաքացիական նախաձեռնություն է, որը եկել էր այդ շարժումը լրացնելու, այլ ոչ թե խանգարելու համար»,- ասաց Ա. Զաքարյանը:
Բանախոսը մայիսի 1-ին՝ Աշխատավորների պաշտպանության օրն այդ երթն անցկացնելու նպատակահարմարությունը բացատրեց նրանով, որ Հայաստանում հենց աշխատավորների խավն է, որ դժգոհում է իր ապրելակերպից: Մյուս կողմից, ըստ նրա, արդեն մայիսի 1-ին պարզ կլինի, թե որ ուժերն են ժողովրդին ապացուցելու, որ արեցին արմատական բարեփոխումներ:
«Մայիսի 1-ին ժողովուրդը, ովքեր իրոք մտածում են, որ այսպես ապրել չի կարելի, դուրս կգա փողոց՝ հայտնելու իր դժգոհությունը: Թե ո՞ւմ, ինչպե՞ս ենք հայտնելու, ծրագիրը և մնացյալը մանրամասն կներկայացվի հանրությանը»,- նշեց Արշակ Զաքարյանը:
Ասուլիսին ներկա նախագահի նախկին թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը իր հերթին տեղեկացրեց, որ միանում է վերոնշյալ նախաձեռնությանը. «Համարում եմ, որ սա այն գործնական առաջարկն է, որը հնարավորություն է տալիս միավորել բոլոր քաղաքական և քաղաքացիական ուժերին՝ ցույց տալու, որ հանրությունը չի ենթարկվելու անօրինական իշխանությանը ու պատրաստ է իր քաղաքացիական անհնազանդությունը ցուցաբերել»,- նշեց նա:
Վերջինս նաև ասաց, որ անհրաժեշտ է համարում մինչև երթը, ապրիլի 12-ին, բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար ժողով հրավիրել, որոնք շահագրգռված են հաղթահարել «երկրում անօրինական և կոռուպցիոն համակարգը»:

Аутсайдер президентской гонки в Армении А. Гукасян: «Шествие миллиона» позволит продемонстрировать гражданское неповиновение
Намеченное на 8 апреля т.н. «Протестное шествие миллиона» к резиденции президента Армении откладывается на 1 мая. Об этом сегодня журналистам сообщил инициатор акции, режиссер Аршак Закарян.
Данное решение он мотивировал тем, что не удалось достичь согласия с представителями инициированного лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном поствыборного движения «Hello Revolution» (игра слов с армянским приветствием «здравствуй» – «барев» – БаРеволюция). По словам А. Закаряна, решение вынесено с целью не мешать планируемым Р. Ованнисяном на 9 апреля (день инаугурации переизбранного на состоявшихся 18 февраля выборах президента РА Сержа Саргсяна) мероприятиям и «не становиться козлом отпущенья».
А. Закарян подчеркнул, что представители Hello Revolution с самого начала проявили негативное отношение к инициируемому им шествию, по мнению многих, это может быть провокацией, которая приведет к розни среди граждан.
«Между тем, это гражданская инициатива призвана дополнить данное движение, а не мешать ему», – сказал инициатор шествия.
Присутствовавший на пресс-конференции участник президентских выборов Андриас Гукасян (набравший 0,57% голосов) в свою очередь заявил о присоединении к данной инициативе.
«Это деловое предложение, которое дает возможность объединить все политические и гражданские силы, продемонстрировать гражданское неповиновение и намерение общественности не подчиняться незаконным властям», – заявил А. Гукасян, предложив при этом 12 апреля созвать общее собрание всех «заинтересованных сторон».
Напомним, с 10 марта Р. Ованнисян проводит голодовку на ереванской Площади Свободы, сопровождающуюся пресс-конференциями, митингами и заседаниями т.н. «публичного гражданского форума».