Մեսսին սրտխառնոց է ունեցել
Արգենտինայի ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստներն առողջական խնդիրներ են ունեցել աշխարհի 2014 թ. առաջնության ընտրական փուլի Բոլիվիայի հավաքականի հետ հանդիպման ժամանակ, որն ավարտվել է ոչ-ոքի` 1:1 հաշվով:
Թիմերը խաղում էին Լա-Պասում, որը 3,5 հազար մետր բարձր է ծովի մակարդակից: Նման պայմաններին անսովոր Անխել Դի Մարիան և Լիոնել Մեսսին իրենց լավ չեն զգացել և թթվածնի պակաս են ունեցել:
Մասնավորապես, «Ռեալի» կիսապաշտպանը 2-րդ խաղակեսում թթվածնային դիմակ է հագել, իսկ ընդմիջման ժամանակ «Բարսելոնի» առաջատարը սրտխառնոց է ունեցել, ինչի պատճառով արգենտինացիները խաղադաշտ են դուրս եկել ուշացումով:

Messi sick on pitch in Bolivia
Lionel Messi drew a blank again against Bolivia as the Argentine goal machine struggled with the rigours of playing at high altitude, the Daily Mail reported.
The forward, who has scored 51 goals for Barcelona this season and two goals behind Diego Maradona in Argentina's all-time scoring list, was reportedly sick on the pitch during half-time as he struggled in the thin air of La Paz, more than 13,000 feet above sea level.
Team-mate Angel Di Maria had to be given oxygen on the pitch during the 1-1 draw.
Reflecting on the altitude, Messi said: 'It is terrible to play here at altitude, so a draw is a good result for us. Every time you make an effort or play at high pace, you need time to recover.
'Some of the players had a headache and others felt a bit dizzy, but there was nothing wrong with me.'