Իրանի դեսպանը Ադրբեջանի իշխող կուսակցության պատգամավորին կոչ է անում հարգել իր երկրի անկախությունը
Այդ մասին իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը:
Դեսպան Փաք Այինը, անդրադառնալով Ադրբեջանի Մեջլիսի իշխող կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Սիավուշ Նովռուզովի և ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրի նամակագրությանը, մասնավորապես նշել է. «Թեև վերոնշյալ պատգամավորների հայտնած տեսակետները չեն համարվում որպես երկրների պաշտոնական դիրքորոշումներ, այնուամենայնիվ, խորհրդարանականներն իրենց նամակագրության մեջ պետք է լինեն հարգալից, հարգեն այլ երկրների անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու պաշտոնական սահմանները»:
Հիշեցնենք, որ օրերս Ադրբեջանի իշխող կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Սիավուշ Նովրուզովն իրանցի իր գործընկերոջը գրած նամակում համոզմունք էր հայտնել, որ մի օր ինքը դառնալու է «Հարավային Ադրբեջանի» խորհրդարանի նախագահ: Ի պատասխան Նովռուզովի նամակին, ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրն ադրբեջանցի պատգամավորի հոգեկան վիճակի վերաբերյալ կասկած էր հայտնել:
Ադրբեջանի իշխող կուսակցության պատգամավորը նպատակ ունի դառնալ Իրանի Ատրպատականի խորհրդարանի նախագահ
Ադրբեջանի Մեջլիսի պատգամավոր Սիավուշ Նովռուզովի հոգեկան վիճակը կասկած է հարուցել իրանցի իր գործընկերոջ մոտ
ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավոր. Ադրբեջանը ժամանակին Իրանի մաս է կազմել
Իրանցի պատգամավոր. Պատմության մեջ «Ադրբեջան» անունով պետություն չի եղել, այն կեղծիքի միջոցով է ստեղծվել
«Ազարբայջանն Իրանի անքակտելի մասն է». Թավրիզի ֆուտբոլային թիմի երկրպագուների կարգախոսներից
Իրանական կայք. Թավրիզը պատկանել, պատկանում և պատկանելու է Իրանին
ԻՀՊԿ նախկին հրամանատարն արցախյան պատերազմում Ադրբեջանին ցուցաբերած օգնության մասին նոր բացահայտումներ է արել

Посол Ирана призывает депутата правящей партии Азербайджана уважать независимость своей страны
«В своих выступлениях депутаты должны проявлять уважение и уважать независимость других стран». Об этом, как передает иранский сайт «аранньюз.ир», заявил посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин.
Касаясь переписки между депутатом правящей партии парламента Азербайджана Сиявушем Новрузовым  и вице-председателем Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансуром Хакикат-пуром, посол в частности, отметил: «Несмотря на то, что мнения, озвученные этими депутатами, не считаются официальной позицией стран, тем не менее, парламентарии в своей переписке должны проявлять уважение и уважать независимость, территориальную целостность и официальные границы других стран».
Напомним, на днях депутат правящей партии Азербайджана Сиявуш Новрузов в письме своему иранскому коллеге выразил убежденность в том, что однажды он станет председателем парламента «Южного Азербайджана». В ответном письме Новрузову вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансур Хакикат-пур подверг сомнению душевное состояние азербайджанского депутата.
Иранский депутат: В истории не было государства под названием «Азербайджан», оно создано путем фальсификаций
Депутат правящей партии Азербайджана намерен стать председателем парламента иранского Атрпатакана
Душевное состояние азербайджанского депутата Сиявуша Новрузова вызвало сомнения у его иранского коллеги
Замглавы Комиссии по нацбезопасности и внешней политике Меджлиса ИРИ: Азербайджан некогда был частью Ирана
«Азарбайджан – неотъемлемая часть Ирана!». Из лозунгов болельщиков тебризского ФК
Иранский сайт: Тебриз принадлежал, принадлежит и будет принадлежать Ирану
Бывший командующий КСИР раскрыл новые подробности о поставках Ираном боеприпасов Азербайджану в годы карабахской войны