Նելսոն Ստեփանյան՝ «բալթյան մրրկահավ», «խիզախ բազե», «դիպուկահար-օդաչու»…«Հայ ազգի հպարտություն»-ը 100 տարեկան է
«Լավ օդաչու-գրոհային` մարդկային ֆիզիկական և հոգևոր բարձրագույն որակների համադրությունն է, կատարելության հասցված թռիչքային վարպետությունն է»: Այսպես են բնութագրել «բալթյան մրրկահավին»` ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս Նելսոն Ստեփանյանին 1942 թ. «Կարմիր նավատորմ» թերթում լույս տեսած մի հոդվածում:
Այսօր Նելսեն Ստեփանյանի ծննդյան օրն է: Ուղիղ 100 տարի առաջ հենց այս օրն է Շուշիում ծնվել հայ հերոսը: Ծնողների հետ տեղափոխվել է Երևան, որտեղ սովորել է Գորկու անվան դպրոցում: Հինգերորդ դասարանից սկսած հետաքրքրվել է ավիացիայով և ավիամոդելավորմամբ: 1932 թվականին ավարտել է Ս. Օրջոնիկիձեի անվան Բաքվի ռազմական ուսումնարանը: 1935 թվականին ավարտել է Բատեյսկի քաղավիացիայի օդաչուական դպրոցը, որտեղ էլ աշխատել է մինչև 1938 թվականը որպես հրահանգավորող օդաչու: 1938-1941 թվականներին ծառայությունը շարունակել է Միներալնիե վոդի քաղաքում:
Հայրենական պատերազմի երկրորդ օրը զորակոչվել է ռազմաճակատ (1941 թ. հունիսի 23)` Սևծովյան նավատորմի գրոհային ավիացիա: Ռազմաճակատ մեկնելուց առաջ նա հարազատներին գրել է. «Քանի դեռ կրծքիս տակ բաբախում է սիրտս, իմ սուրբ պարտքն եմ համարում մինչև արյան վերջին կաթիլը պաշտպանել սիրելի Հայրենիքը, մեր երջանիկ խորհրդային ժողովրդին, մեր ծաղկող քաղաքները և գյուղերը: Իմ տեղը Հայրենիքի պաշտպանների առաջին շարքերում է»: Խոր ատելություն թշնամու նկատմամբ, անսահման նվիրվածություն և սեր դեպի հայրենիքը, արիություն և խիզախություն մարտերում՝ ահա հայ օդաչուի բնորոշ գծերը:
Նա 46-րդ գրոհային էսկադրիլիայի կազմում սովորել է Ил-2 կործանիչի հետ աշխատանքը և մասնակցել է Պոլտավայի, Զապորոժիեյի, Օդեսայի մատույցներում տեղի ունեցող պաշտպանական մարտերին: 20-րդ թռիչքի ժամանակ Ստեփանյանը վիրավորվել է զենիթային արկի բեկորից: Նա վիրավորվել էր ոտիքց և ստիպված էր որոշ ժամանակ հեռանալ մարտի դաշտից ու իր ընկերներից:
Առողջանալուց հետո նրան ուղարկում են Լենինգրադ: Լենինգրադի մատույցներում հերոսն իրականացրել է մոտ 60 մարտական թռիչք, իր օղակի հետ միասին ոչնչացրել և շարքից հանել է 8 տանկ, մոտ 90 ավտոմեքենա, ավելի քան 60 զենիթային հրանոթ և գնդացիր:
1944 թվականի ապրիլին Ստեփանյանը նշանակվում է 47-րդ գրոհային ավիագնդի հրամանատար: Այդ ավիագունդը մարտեր էր մղում Ղրիմի և Կուբանի երկնքում: Ղրիմի օպերացիայի ընթացքում Նելսոն Ստեփանյանը ոչնչացրել է 8 տրանսպորտային նավ, 12 արագընթաց դեսանտային բարժա, 9 պահակային կատեր, ավելի քան 3000 թշնամական զինվոր և սպա:
Ղրիմի ազատագրումից հետո, 1944 թվականի մայիսին, Ստեփանյանն իր 47-րդ գրոհային ավիագնդի հետ վերադառնում է Բալթյան ռազմաճակատ, մասնակցում է Ֆիննական ծոցի մարտերին: 1944 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Ստեփանյանը ուղևորվում է Լեպահայի նավահանգստի ռմբակոծմանը: Գրոհային խումբը հարձակման է ենթարկվում 30 գերմանական կործանիչների կողմից: Ստեփանյանն անցնում է հակահարձակման, սակայն նրա ինքնաթիռին հարվածում են է, և նա վնասված ինքնաթիռն ուղղում է դեպի թշնամական նավը:
Պատերազմի դաշտում նա կատարել է 239 մարտական թռիչք, անձամբ և խմբի կազմում խորտակել է թշնամական 53 նավ (անձամբ` 13), ոչնչացրել է 80 տանկ, 600 ավտոմեքենա, 27 ինքնաթիռ (2 Ju-88 ռմբակոծիչ օդային մարտում, 25 տարբեր տեսակի ինքնաթիռներ իրենց օդանավակայաններում), 105 թշնամական հրանոթ, 130 գնդացրային կետ, 5000 զինվոր: Ահա Հայրենական Մեծ Պատերազմում Նելսոն Ստեփանյանի մարտական հաշվի ոչ լրիվ ցանկը:
Բանակում Նելսոն Ստեփանյանն իր ամբողջ ներուժն ու գիտելիքները, կամքն ու էներգիան է գործի դրել: Նա երբեք, նույնիսկ մահվան ճիրաններում, չի մոռացել իր ընտանիքին ու հարազատ քաղաք Երևանը: «Ես կատարում եմ իմ պարտքը Հայրենիքի առաջ և համոզված եմ, որ մեր ամբողջ ընտանիքը նույնպես կկատարի իր պարտքը»,- հորն ուղղված նամակներից մեկում գրել է Նելսոն Ստեփանյանը: Իր բոլոր նամակներում նա խորհուրդ է տալիս հարազատներին չհուսահատվել, վստահ լինել, որ հաղթելու են: Իսկ իր մասին ընդամենը գրում էր. «Ես զգում եմ ինձ հիանալի»: Թերթերը հաճախ են գրել Նելսոնի թռիչքների, սխրանքների մասին՝ արտահայտելով իրենց հիացմունքը, նրան անվանել են սովետական ավիացիայի «խիզախ բազե»: Նա երբեք չի ունեցել աննպատակ որևէ օդային հարձակում, նա միշտ գտնում էր նշանակետը և հստակ դրանք վերացնում: Թռիչքների ժամանակ կատարած սխրանքերի համար նրան դիպուկահար-օդաչու որակումն են տվել:
Ստեփանյանի խառնվածքը կործանիչի միաձուլումն է ռմբակոծիչի հաշվենկատ վերլուծական մտքի հետ: Նա խիզախ էր, բայց ոչ երբեք ցուցադրական, սառնասիրտ, բայց ոչ ոք նրա սառնասրտությունը չէր համեմատում անտարբերության հետ: Նա տիրապետում էր ավիացիայի բոլոր հմտություններին, բայց հազվադեպ էր գոհ լինում իրենից. թեև հաջողությամբ ավարտում էր մարտը, բայց միշտ ինքն իրեն քննադատում էր, իր գործողություններում սխալներ էր գտնում և հաջորդ անգամ այդ սխալն այլևս չէր կրկնում: Նա սիրում էր դիմել ռիսկի: Ն. Ստեփանյանը դաժան անձնավորություն չի եղել: Ուրախ, հավատարիմ ընկեր է եղել: Նրան բնորոշ է եղել՝ կարգուկանոնին հետևող, պահանջկոտ ինչպես իր, այնպես էլ իր ենթակաների նկատմամբ: Իր գիտելիքներն ու ռազմական փորձը կարողանում էր փոխանցել ենթականերին:
Նելսոն Ստեփանյանն իր խիզախությամբ նոր, փայլուն էջ է գրել Հայրենական Մեծ Պատերազմի տարեգրության մեջ: ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահության 1942 թվականի հոկտեմբերի 23-ի որոշմամբ արժանացել է Խորհրդային Միության հերոսի կոչման: 1944 թ. օգոստոի 20-ին նա արժանանում է Սովետական Միության կրկնակի հերոսի կոչման, որը շնորհվում է 1945 թ.՝ հետմահու:
Նելսոն Ստեփանյանը զոհվել է 1944 թ. դեկտեմբերի 14-ին մարտի ժամանակ: Պատերազմի ամբողջ ընթացքում նա հավատացել է, որ հաղթելու են ու հենց այդ հաղթանակին հասնելու համար նա կռվել է անձնուրաց, ու հենց այդ հաղթանակին հասնելու համար է նա նվիրել իր երիտասարդ կյանքը: Ցավոք… Նա չտեսավ այդ հաղթանակը:
Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս Նելսոն Ստեփանյանն ապրել է ընդամենը 31 տարի: Կյանքի վեջին չորս տարիների ընթացքում՝ ռազմի դաշտում եղած ժամանակաշրջանում, նա այնքան անձնազոհ, քաջարի և շշմեցուցիչ գործեր է կատարել, որ շատերին է թվացել, թե նա մի գեղեցիկ լեգենդ է: Գրող Նարիա Զարյանը նրան անվանել է՝ հայ ազգի հպարտություն:
Նելսոն Ստեփանյանի մասին նյութեր ու լուսանկարներ մեզ տրամադրեցին նրա եղբոր թոռնուհիները: Նյութում օգտագործվել են Խորհրդային շրջանում լույս տեսած ռուսական տարբեր թերթերում ԽՍՀՄ կրկնակի հերոսի մասին լույս տեսած հոդվածներից մեջբերումներ, «Սովետական Հայաստան» թերթից:

Сегодня день рождения Нельсона Степаняна: легендарному лётчику-штурмовику исполнилось бы 100 лет
Нельсон Георгиевич Степанян (28 марта 1913 — 14 декабря 1944) — советский лётчик-штурмовик, дважды Герой Советского Союза (23 октября 1942 и 6 марта 1945 года — посмертно), гвардии подполковник.
Совершил 239 боевых вылетов; потопил лично и в группе 53 вражеских судна (лично — 13), уничтожил 80 танков, 600 автомашин, 27 самолётов (2 бомбардировщика Ju-88 в воздушном бою, 25 самолётов разных типов — на аэродромах). Также на его счету 105 уничтоженных вражеских орудий, 130 пулеметных точек, 5000 солдат, 80 взрывов, 70 пожаров.
Родился 28 марта 1913 года в городе Шуши. Вместе с родителями переехал в Эривань, где учился в школе имени Горького (ныне школа имени Шанта). Будучи учеником пятого класса, Нельсон увлекся авиацией и авиамоделированием. На его счету победы на соревнованиях по авиамоделированию в Москве, Киеве, Тбилиси и Баку.
В 1932 году оканчивает Бакинское военное училище имени С. Орджоникидзе. В 1935 году окончил Лётную школу гражданской авиации в Батайске, где и работал до 1938 года в качестве пилота-инструктора. С 1938 по 1941 год продолжал службу в Минеральных Водах.
На второй день Великой Отечественной войны был призван на фронт — в штурмовую авиацию Черноморского флота. В составе 46-й штурмовой авиаэскадрильи освоил штурмовик Ил-2 и участвовал в оборонительных боях под Полтавой, Запорожьем, Одессой, Каховкой, Николаевом. Во время 20-го вылета Степанян получил ранение осколком зенитного снаряда.
С августа 1941 в составе 57-го штурмового авиаполка ВВС Балтийского флота (впоследствии 7-й Гвардейский ШАП) оборонял Ленинград. Спустя почти месяц после возвращения в строй Степанян был назначен командиром звена. Указом Президиума Верховного Совета СССР от 23 октября 1942 года был удостоен звания Героя Советского Союза, а в ноябре того же года капитан Степанян назначается командиром эскадрилии 57-го штурмового полка. Под Ленинградом он совершил более 60 боевых вылетов, вместе со своим звеном уничтожил и вывел из строя 8 танков, почти 90 автомашин, более 60 зенитных орудий и пулемётов, множество другой техники.
Вскоре Степанян был назначен на курсы командиров звеньев ВВС Краснознамённого Балтийского флота, а затем и на Высшие офицерские курсы ВВС ВМФ, где принимал участие в подготовке квалифицированных кадров для авиации.
После многочисленных рапортов с просьбой о возвращении на фронт в апреле 1944 года Степанян назначается командиром 47-го ШАП (впоследствии «Феодосийский»), который вёл бои в небе Крыма и Кубани. Под его командованием полк участвовал в боях под Севастополем, Феодосией, Судаком.
Среди выполненных боевых заданий можно отметить, например, вылет 16 апреля 1944 года, когда Степанян, ведущий в бой группу из 12-ти самолётов Ил-2, лично потопил 3 десантные баржи. 22 мая он участвовал в разгроме конвоя, лично потопив при этом немецкий транспорт. В этом бою самолёт Степанян получил сильнейшие повреждения.
За время Крымской операции полк Степанян уничтожил 8 транспортов, 12 быстроходных десантных барж, 9 сторожевых катеров, свыше 3000 солдат и офицеров противника.
В мае 1944 г. после освобождения Крыма Степанян вместе со своим 47-м ШАП возвращается на Балтику, участвует в сражениях под Финским заливом. 22 июля за боевые заслуги полк получает звание Краснознамённого. 20 августа 1944 г. за героизм и мужество в воздушных боях в Прибалтике был вторично представлен к званию Героя. Однако получить орден при жизни ему было не суждено.
14 декабря 1944 года во главе группы «Илов» Степанян вылетел на бомбёжку порта Лиепаи. Штурмовая группа была атакована 30-ю немецкими истребителями, советские лётчики были вынуждены принять бой. Прикрывая остальных, Степанян перешёл в контратаку, но его самолёт был подбит и он своим самолетом протаранил вражеский корабль. Вместе со Степаняном погиб штурман 2-й эскадрильи 47-го авиаполка капитан А. Г. Румянцев.
6 марта 1945 года Нельсон Георгиевич Степанян был удостоен второй медали Героя Советского Союза (посмертно).
Памятники герою были поставлены в Шуши(был разрушен азербайджанцами в 1988 году) и Лиепаи, бюст — в Ереване. Власти Латвии после распада СССР потребовали убрать памятник, его перенесли в Калининград.
В Советском Союзе и Армении выпускались почтовые конверты и марки с изображением лётчика.
В Советской Армении Ереванская школа номер 71 носила имя Нельсона Степаняна.
В Советском Азербайджане пионерская дружина школы номер 11 г. Кировабада (ныне Гянджа) носила имя Нельсона Степаняна.
Имя Нельсона Степаняна носил большой морозильный траулер Рижского тралового флота.
К 30-летию освобождения Севастополя от немецко-фашистских захватчиков 6 мая 1974 г. одна из улиц города была названа именем дважды Героя Советского Союза Нельсона Георгиевича Степаняна.