Շարմազանով. ՀԱԿ առաջարկած հայտարարության նախագիծն ավելի շատ հիշեցնում է հանրահավաքային ելույթ
Հանրապետական կուսակցության` քաղաքացիական համաձայնության, հասարակական վստահության մթնոլորտի ամրապնդման և առկա խնդիրների համատեղ լուծման վերաբերյալ հայտարարության նախագիծն ավելի քան իրատեսական և պատեհաժամ է: Այդպիսի կարծիք է հայտնել ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը տարածած հայտարարության մեջ` խոսելով ՀՀԿ հայտարարության նախագծի մասին, որը պետք է քննարկվեր խորհրդարանական մեծամասնության կողմից երկրում ստեղծված հետընտրական իրավիճակից ելքին նվիրված արտահերթ նստաշրջան նախաձեռնելու դեպքում:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀԱԿ-ը տարածել էր հայտարարություն, ըստ որի մարտի 25-ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունը առաջարկ է փոխանցել Հայ Ազգային Կոնգրեսի խմբակցությանը` ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու և նիստում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություն ընդունելու վերաբերյալ: Փոխանցվել է նաև ՀՀԿ նախագիծը: Լևոն Զուրաբյանը Հանրապետական խմբակցության ղեկավարին է փոխանցել հնարավոր արտահերթ նիստում ընդունվելիք հայտարարության` «Հայ Ազգային Կոնգրես» խմբակցության նախագիծը և տեղեկացրել, որ միայն նման նախագծի շուրջ կարող է կայանալ համաձայնություն:
Շարմազանովը նշել է, որ Հայ ազգային կոնգրեսի առաջարկած հայտարարության նախագիծն, օրինակ, ավելի շատ հիշեցնում է հանրահավաքային ելույթ, քան Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծ:
Ըստ որում, Շարմազանովը կրկին հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ն պատրաստ է ստեղծված հետընտրական իրավիճակից ելքի շուրջ երկխոսության, սակայն այդ երկխոսությունը պետք է լինի առարկայական, այլ ոչ թե շոու հիշեցնի:
Փոխխոսնակը համոզմունք է հայտնել, որ իշխանությունների և ընդդիմության միջև երկխոսություն կհաստատվի, քանի որ իշխանությունը բաց է այդ երկխոսության համար: Սակայն, նա հաղորդել է, որ ՀՀԿ առաջարկած հայտարարության նախագծի նկատմամբ ընդդիմադիր խորհրդարանական ուժերի ոչ կառուցողական դիրքորոշումը հաշվի առնելով`կառավարող կուսակցությունն այսօրվա դրությամբ արտահերթ նստաշրջան անցկացնելու անհրաժեշտություն չի տեսնում`առնվազն մինչև ընթացիկ շաբաթվա վերջը:
Ինչպես նշել է Շարմազանովը, ՀՀԿ առաջարկած հայտարարության նախագծում, մասնավորապես նշվում է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը, մտահոգված լինելով Հայաստանի հետընտրական իրադարձություններով, գիտակցելով, որ քաղաքացիական համերաշխությունը, հասարակական և քաղաքական վստահությունը կնպաստեն երկրի զարգացմանը, կոչ է անում բոլոր խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերին, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին ջանք գործադրել`փոխհանդուրժողականության մթնոլորտում երկխոսություն ծավալելու նպատակով: ՀՀ ԱԺ-ն անհրաժեշտ է համարում նաև կառուցողական քննարկումներ սկսել սահմանադրական բարեփոխումների և ընտրական համակարգի բարելավման շուրջ: ՀՀ Ազգային ժողովը դիմում է երկրի բոլոր քաղաքական ուժերին և քաղաքացիներին`կոչ անելով զերծ մնալ ՀՀ Սահմանադրությանը և օրենքներին հակասող գործողություններից և գնալ երկխոսության ճանապարհով`փորձելով համատեղ ջանքներով լուծել գոյություն ունեցող խնդիրները:

Эдуард Шармазанов: Предложенный АНК проект заявления больше напоминает речь на митинге
Проект заявления Республиканской партии Армении относительно укрепления атмосферы гражданского согласия и общественного доверия, совместного решения имеющихся проблем является более чем реалистичным и своевременным. Такое мнение выразил вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов в распространенном им заявлении, касаясь проекта заявления РПА, которое должно было быть обсуждено в случае созыва парламентским большинством внеочередной сессии заседаний, посвященной поствыборной ситуации в стране.
Напомним, ранее оппозиционный Армянский национальный конгресс распространил заявление о том, что фракция Республиканской партии Армении передала фракции Армянского национального конгресса предложение о проведении внеочередного заседания НС Армении и принятии заявления о сложившейся ситуации. Сообщалось, что руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян передал главе фракции РПА проект заявления, которое будет принято на возможном внеочередном заседании, сообщив, что вокруг этого проекта может быть достигнуто согласие.
Эдуард Шармазанов добавил, что проект заявления, предложенного АНК, к примеру, больше напоминает речь на митинге, нежели проект заявления Национального Собрания.
Вице-спикер вновь заявил, что РПА готова к диалогу вокруг путей выхода из сложившейся поствыборной ситуации, однако этот диалог должен быть предметным, а не напоминать шоу.
Эдуард Шармазанов выразил убежденность в том, что диалог между властями и оппозицией состоится, так как власти открыты к диалогу. Однако, по его словам, учитывая деструктивную позицию оппозиционных парламентских политических сил относительно проекта предложенного РПА заявления, сегодня партия не видит необходимости в созыве внеочередной сессии.
Как отметил парламентарий, в проекте заявления, предложенного РПА, в частности, говорится, что Национальное Собрание Армении, выражая обеспокоенность в связи с поствыборными событиями, осознавая, что гражданская солидарность и политическое и общественное доверие будут способствовать развитию страны, призывает все парламентские и внепарламентские силы, представителей гражданского общества приложить усилия для начала диалога в атмосфере взаимной терпимости. НС Армении считает необходимым начать и конструктивные обсуждения вокруг конституционных реформ и улучшения избирательной системы. Национальное Собрание Армении обращается ко всем политическим силам и гражданам страны с призывом воздержаться от действий, противоречащих Конституции и законодательству Армении, и идти по пути диалога, пытаясь совместными усилиями решить существующие проблемы.