Ձախողված դիվերսիա կամ ինչո՞ւ է Ադրբեջանին ձեռնտու անկայունությունը
Վերջին օրերին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը անընդհատ տեղեկություններ է տարածում այն մասին, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին փոխհրաձգությունը շարունակվում է, իսկ իրավիճակը բավականին լարված է (ըստ նույն տեղեկությունների ադրբեջանական կողմից մեկ զոհ և 2 վիրավոր կա): Չնայած ՀՀ ՊՆ-ն հերքում է վերոնշյալ տեղեկատվությունը, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը շարունակում է պնդել, թե սահմանին թեժ իրավիճակ է:
Առաջին հայացքից բավականին տարօրինակ իրավիճակ է ստեղծվել: Ադրբեջանի համապատասխան կառույցները երկու օր է խոսում են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող լարված իրավիճակի, երկուստեք կորուստների մասին, սակայն ՀՀ ՊՆ-ն ոչ միայն հերքում է կորուստների, այլ առհասարակ փոխհրաձգության փաստը: Այս դեպքում հարց է առաջանում. ո՞րն է բարձրացված աղմուկի պատճառը և ինչ խնդիր է սրանով լուծում ադրբեջանական կողմը:
Ադրբեջանը խնդիր ունի մշտապես ցույց տալու, որ իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում բավականին լարված է: Դա պայմանավորված է երկու հանգամանքով՝ ներքին և արտաքին: Արտաքին առումով, Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, որ ԼՂ հիմնախնդիրը սառեցված հակամարտություն չէ, այլ իրականում իրական պատերազմական վիճակ է: Ի դեպ, հենց սա է պատճառը, որ Ադրբեջանը ոչ միայն դեմ է արտահայտվում դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերելու միջնորդների առաջարկին, այլ հրաժարվում նախագահների մակարդակով, սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի հետաքննության անցկացման մեխանիզմ ներդնելու, ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից:
Ինչ վերաբերվում է ներքին գործոններին, ապա Ադրբեջանում Ալիևների իշխանությունը 2 տասնամյակ է պահպանվում հենց այս «ռեսուրսի» օգնությամբ, երբ պետական քարոզչամեքենան մոտ 20 տարի է երկրում առկա բոլոր խնդիրները պայմանավորում է Ղարաբաղի պատերազմով ու այն իր կազմում ընդգրկելու հավակնոտ պլանով:
Երկրորդ, Ադրբեջանը նման սցենար է խաղարկում հատկապես այն դեպքերում, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանին կամ ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում ձախողում է դիվերսիոն գործողությունները, իսկ արձանագրված կորուստները փորձում է ներկայացնել այլ իրողությունների քողի ներքո: Անշուշտ, կորուստների բացակայության պայմաններում այդ երկրի պաշտպանության գերատեսչությանը միգուցե կհաջողվեր ինչ-որ ձևով քողարկելու ձախողված օպերացիան, սական երբ խոսք է գնում նաև կորուստների մասին, ապա և՛ քարոզչական տեսանկյունից, և՛ պատասխանատվության առումով, խնդիր է լինում տեղի ունեցածը ներկայացնել լրիվ այլ՝ Ադրբեջանի շահերից բխող տեսանկյունից:

Recently the Defense Ministry of Azerbaijan spreads information about the fact that the skirmishes on Armenian – Azerbaijani border continue and the situation is rather tensed (there is one victim and two injured from the Azerbaijani side, report the same sources). Though the RA MoD denies the abovementioned information, Azerbaijan insists that the situation on the board is tensed.
Very strange situation has occurred from the first site. The corresponding structures in Azerbaijan speak of the tensed situation that exists on Armenian – Azerbaijani border during the last 2 days, about the losses from both sides, while the RA MoD not only denies the fact of losses but also the fact of skirmishes. A question arises, what the reason of this noise is and what problems Azerbaijan solves by this step.
Azerbaijan is aimed to show that the situation on Armenian – Azerbaijani border and on the contact line of Karabakh – Azerbaijan troops is rather tensed. It is conditioned by two circumstances – internal and external. From the point of view of external factors Azerbaijan tries to persuade the international community that the NKR conflict is not frozen, and the war still continues. That’s the reason why Azerbaijan is against the suggestion of the mediators to take the snipers away from the front line and refuses to insert mechanisms of conducting investigation of incidents that take place on the border.
As for the internal factors, Alievs’ power exists for 2 decades already by the help of this “resource” as the propaganda machine of the state conditions the problems that exist in the country for 20 years by the Karabakh war and by his ambitious plan of making it a part of its territory.
Second, Azerbaijan performs such a scenario especially when it fails its sabotage on Armenian – Azerbaijani border or Karabakh – Azerbaijani contact line. It tries to present the recorded losses under the veil of other incidents. May be if there were no losses the country could conceal its failed operation, but when there are losses then the propaganda machine tries to present the situation within the interests of Azerbaijan.