Ձախողված դիվերսիա կամ ինչո՞ւ է Ադրբեջանին ձեռնտու անկայունությունը
Վերջին օրերին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը անընդհատ տեղեկություններ է տարածում այն մասին, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին փոխհրաձգությունը շարունակվում է, իսկ իրավիճակը բավականին լարված է (ըստ նույն տեղեկությունների ադրբեջանական կողմից մեկ զոհ և 2 վիրավոր կա): Չնայած ՀՀ ՊՆ-ն հերքում է վերոնշյալ տեղեկատվությունը, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը շարունակում է պնդել, թե սահմանին թեժ իրավիճակ է:
Առաջին հայացքից բավականին տարօրինակ իրավիճակ է ստեղծվել: Ադրբեջանի համապատասխան կառույցները երկու օր է խոսում են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող լարված իրավիճակի, երկուստեք կորուստների մասին, սակայն ՀՀ ՊՆ-ն ոչ միայն հերքում է կորուստների, այլ առհասարակ փոխհրաձգության փաստը: Այս դեպքում հարց է առաջանում. ո՞րն է բարձրացված աղմուկի պատճառը և ինչ խնդիր է սրանով լուծում ադրբեջանական կողմը:
Ադրբեջանը խնդիր ունի մշտապես ցույց տալու, որ իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում բավականին լարված է: Դա պայմանավորված է երկու հանգամանքով՝ ներքին և արտաքին: Արտաքին առումով, Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, որ ԼՂ հիմնախնդիրը սառեցված հակամարտություն չէ, այլ իրականում իրական պատերազմական վիճակ է: Ի դեպ, հենց սա է պատճառը, որ Ադրբեջանը ոչ միայն դեմ է արտահայտվում դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերելու միջնորդների առաջարկին, այլ հրաժարվում նախագահների մակարդակով, սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի հետաքննության անցկացման մեխանիզմ ներդնելու, ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից:
Ինչ վերաբերվում է ներքին գործոններին, ապա Ադրբեջանում Ալիևների իշխանությունը 2 տասնամյակ է պահպանվում հենց այս «ռեսուրսի» օգնությամբ, երբ պետական քարոզչամեքենան մոտ 20 տարի է երկրում առկա բոլոր խնդիրները պայմանավորում է Ղարաբաղի պատերազմով ու այն իր կազմում ընդգրկելու հավակնոտ պլանով:
Երկրորդ, Ադրբեջանը նման սցենար է խաղարկում հատկապես այն դեպքերում, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանին կամ ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում ձախողում է դիվերսիոն գործողությունները, իսկ արձանագրված կորուստները փորձում է ներկայացնել այլ իրողությունների քողի ներքո: Անշուշտ, կորուստների բացակայության պայմաններում այդ երկրի պաշտպանության գերատեսչությանը միգուցե կհաջողվեր ինչ-որ ձևով քողարկելու ձախողված օպերացիան, սական երբ խոսք է գնում նաև կորուստների մասին, ապա և՛ քարոզչական տեսանկյունից, և՛ պատասխանատվության առումով, խնդիր է լինում տեղի ունեցածը ներկայացնել լրիվ այլ՝ Ադրբեջանի շահերից բխող տեսանկյունից:

Провалившаяся диверсия, или почему Азербайджану выгодна нестабильность. Анализирует эксперт…
В последние несколько дней Министерство обороны Азербайджана постоянно распространяет сведения о том, что перестрелка на армяно-азербайджанской границе продолжается (согласно тем же сведениям, с азербайджанской стороны погиб один и ранены двое военнослужащих). Несмотря на то, что Министерство обороны Армении опровергает вышеуказанную информацию, тем не менее, Азербайджан продолжает утверждать, что на границе сложилась напряженная ситуация.
На первый взгляд сложилась довольно странная ситуация. Соответствующие структуры Азербайджана уже два дня заявляют о напряженной ситуации, царящей на армяно-азербайджанской границе, о потерях с обеих сторон, однако Минобороны Армении опровергает факты не только о потерях, но и перестрелке. В таком случае возникает вопрос: в чем причина поднятого шума и какую задачу решает азербайджанская сторона этим?
Азербайджан имеет задачей постоянно показывать, что ситуация на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана достаточно напряженная. Это обусловлено двумя обстоятельствами – внутренними и внешними. С внешней точки зрения Азербайджан пытается убедить международное сообщество в том, что карабахский конфликт не является замороженным и в действительности имеет место военное положение. Кстати, именно в этом причина того, что Азербайджан не только выступает против предложения посредников об отводе снайперов с передовой линии, но и на уровне президентов отказывается от ранее достигнутой договоренности о внедрении механизмов расследования инцидентов на границе.
Что касается внутренних факторов, то в Азербайджане власть Алиевых сохраняется на протяжении двух десятилетий именно благодаря этому «ресурсу»: государственная агитмашина на протяжении двадцати лет обуславливает все имеющиеся в стране проблемы Карабахской войной и претенциозным планом включения Нагорного Карабаха в состав Азербайджана.
Во-вторых, Азербайджан разыгрывает такой сценарий в особенности в тех случаях, когда на армяно-азербайджанской границе или линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана проваливаются диверсионные действия, а зафиксированные потери пытается представить под завесой другой реальности.
Несомненно, в условиях отсутствия потерь оборонному ведомству этой страны, возможно, удалось бы каким-то образом скрыть обернувшуюся провалом операцию, однако когда речь идет и о потерях, то и с точки зрения пропаганды, и с точки зрения ответственности, становится задачей представить произошедшее в совершенно ином ракурсе, исходящем из интересов Азербайджана.