Թատերական գործիչ և ռեժիսոր Նիկոլայ Ծատուրյանը պատաստվում է իր թեկնածությունը դնել հաջորդ նախագահական ընտրություններում: «Ես կներկայանամ 4 դրույթների վրա հիմնված ծրագրով. նախ` ես կհամագործակցեմ մասոնների հետ` որպեսզի իմ վրա մահափորձ լինի, այնուհետ ես նոր էպոս կգրեմ, կփորձեմ մեկի կյանքը փրկել ինքաթիռում, որից հետո 3 ամիս կնստեմ հացադուլի, որպեսզի ազգը ևս մի ախմախից ազատվի», - ասաց նա այսօրվա ասուլիսի ժամանակ` որպես ապրիլմեկյան կատակ, իսկ որպես իրականություն` ռեժիսյորն իր դժգոհություն հայտնեց հայաստանյան հումորային ներկայացումներից՝ նշելով, որ դրանք կորցրել են իրենց նրբագեղությունը և միտված են հաճոյանալու «կրթական ցածր որակի»:
«Հումորը պետք է լինի նուրբ, ունենա շերտեր: Մեր ազգային նուրբ հումորի լավագույն օրինակ կարելի է տեսնել Հովհաննես Թումանյանի մոտ: Դրա մի օրինակներից է «Կիկոսի մահը»: Իսկ այսօր ներկայացվող հյումորը մի քիչ բաց է, «ափաշքյարա», - նշեց բանախոսը: Նրա խոսքով` երիտասարդ երգիծաբանների, հումորային ակումբների ներկայացումներում բացակայում է հենց ռացիոնալությունը, «կատակները» և «հումորը» առաջացնում են ոչ թե ժպիտ կամ իմաստալի ծիծաղ, այլ հիստերիա և «խրխնջոց»:
«Տխուր է, բայց «ափաշքյարան» գալիս է անգրագիտությունից, քիչ պատրաստվածությունից, ռուսի ասած՝ «տապոռ հումոր» է: Արիստոկրատը նման էժան հումոր չէր անի։ Մեզ մոտ շատ-շատ բաներ դրա հետևանք է։ Ցավոք, շատ քիչ են կարդում, համարյա չեն կարդում», - ասաց նա, մտահոգություն հայտնելով, որ հասարակության տարբեր շերտերում այսօր հումորի թելադրողը հեռուստատեսային անիմաստ հումորներն են։ Այդ տեսանկյունից նա դժգոհություն հայտնեց, որ հայտնի «КВН» խաղը վերածվեց շոուների, իսկ դրա նախկին խաղացողները` շոումենների, թերևս, ոչ այնքան փայլուն հումորով:
«32 ատամ է , ինչ է, մեկ-մեկ նայում եմ, դահլիճը «հա-հա-հա», ծիծաղում է, ասում եմ՝ կա՛մ ես եմ հիմար, կա՛մ ազգս` խելագար։ Դե, համեստանամ ու ասեմ, որ դժվար թե ազգը լինի: Այ, այսպիսի բաց հումոր է»,-նշեց նա։
Թատերական գործչի գնահատմամբ` հայերն այսօր կորցրել են տոնակատարության իրական ոգին: «Հայերը քեֆ էլ չեն կարող անել: «Տաշի~» կամ այլ նման վայրագ բացականչություններով, հարսանիքներում պարտադիր բերդպարերով` ուրախ տրամարդրություն չի արտահայտվում», - ասաց նա, և հավելեց, որ հայերի մյուս և հակադարձ գիծը «լացելն է»:
«Պետք է սովորել թեթև ապրել, չբարդացնել կյանքը, ամենածանր բաներն էլ թեթև տանել: Ժողովուրդն անընդհատ ասում է, թե վատ է ապրում, բայց մեքենա կանգնեցնելու տեղ չկա: Կամ թե ինչու է պետք տարիներով լացել և ասել «Եղեռն, Եղեռն»: Պարզապես պետք է ծրագիր ունենալ և իմանալ, թե ինչ ենք անելու, որ վերացնենք դրա հետրանքները և ամբողջ աշխարհն ընդունի դա», - ասաց Ն. Ծատուրյանը:
Բանախոսի կարծիքով` պետությունը պետք է առաջնորդի թատրոնը, առաջադրի հանդես գալ սոցիալական խնդիրներ ունեցող ներկյացումներով, և այդ դեպքում թատրոնը կվերականգնի իր դաստիարակչական դեմքը: Իսկ ներկայումս, ըստ ռեժիսորի, թատրոնին ոչինչ չի մնում, քան նմանակել դառը իրականությունը:
«Թատրոնը չի մեռնի, քանի դեռ կա խորհրդարանը, ամենամեծ թատրոնն այնտեղ է», - ասաց բանախոսը: Նրա խոսքով` Հայաստանում Հումորի միջազգային օրն այսօր ընկալվում է որպես զուտ խաբելու օր, բայց դա այդպես չպիտի լիներ: «Ապրիլի 1–ը չի կարող խաբելու օր լինել, որովհետև մեզ մոտ 364 օրն էլ խաբելու օր է»,- ասաց նա։

Первоапрельская шутка Н.Цатуряна – режиссер объявил о выдвижении своей кандидатуры на президентских выборах 2018 года
Первоапрельскую шутку сыграл с журналистами в ходе сегодняшней пресс-конференции театральный деятель и режиссер Николай Цатурян, уведомив их о своем намерении «выдвинуть свою кандидатуру на следующих выборах президента Армении».
«Моя предвыборная программа будет основана на 4 положениях: я буду сотрудничать с масонами, чтобы на меня было совершено покушение; напишу новый эпос; попытаюсь спасти кому-то жизнь на борту самолета; объявлю голодовку сроком на 3 месяца, чтобы освободить свой народ от еще одного глупца», – пошутил он, затем уже серьезно добавил: «Юмористические представления в Армении уже давно потеряли изящество».
«Юмор должен быть тонким, многослойным. Лучшие примеры нашего тонкого национального юмора можно увидеть в произведениях Ованнеса Туманяна. Ярким примером является сказка „Смерть Кикоса”. А сегодняшний юмор – несколько открытый, очевидный», – отметил он.
По его словам, в представлениях молодых юмористов и сатириков, юмористических клубов отсутствует именно рациональность, шутки и юмор вызывают не просто улыбку или осознанный смех, а «истерию и ржание». Причину этого Николай Цатурян видит в необразованности, в отсутствии соответствующей подготовки.
По мнению театрального деятеля, армяне сегодня потеряли и дух празднества. «Нужно научиться жить легко, не усложнять жизнь, самые сложные вещи переносить легко», – подчеркнул Николай Цатурян.
По его мнению, государство должно поддерживать театр, поставить перед ним задачу выступать с представлениями, поднимающими социальные вопросы, и в этом случае театр вновь начнет выполнять воспитательную функцию. А пока, по мнению режиссера, театру ничего не остается, кроме как отражать горькую действительность.
«Театр не умрет, пока существует парламент: самый большой театр там», – сказал Николай Цатурян, добавив, что в Армении, к сожалению, 1 апреля – Международный день смеха – воспринимается исключительно как день вранья, но так не должно быть.
«1 апреля не может быть днем вранья, так как у нас таковыми являются все 364 дня», – резюмировал он.
Напомним, сегодня, 1 апреля, отмечается День смеха (День дурака). О точном происхождении праздника спорят до сих пор. Как указывает «Календарь событий», первоапрельские шутки на редкость разнообразны и охватывают широкие слои как тех, кто шутит, так и тех, над кем шутят. Самые известные первоапрельские розыгрыши уже классифицированы в список 100 первоапрельских шуток всех времен (The Top 100 April Fool's Day Hoaxes of All Time), среди которых: падение Пизанской башни, фоторепортаж о летающих пингвинах, приземление НЛО в Лондоне, переход на десятичную систему измерения времени, изменение числа Пи с 3.14 на 3.0 и другие.