Ինչպես հայտնում է թուրքական «NTV» լրատվականը, ֆինանսների նախարար Մեհմեթ Շիմշեքը տեղեկացրել է, որ Թուրքիան ոչ նպաստավոր հանգամանքներում 2012 թվականին ունեցել է 2.2 տոկոսանոց տնտեսական աճ: Ոչ նպաստավոր հանգամանքներ են համարվում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական լարվածությունը, էներգակիրների բարձր գները, համաշխարհային տնտեսության զարգացման դանդաղ տեմպերը, Թուրքիայի ամենամեծ առևտրային գործընակեր ԱՄՆ-ի տնտեսական ճգնաժամի խորացումը և այլն:
Նախարարը նաև նշել է, որ ընթացիկ դեֆիցիտը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է շուրջ 28 մլրդ դոլար, ինֆլացիան կազմել է 6.2 տոկոս, որը վերջին 44 տարվա մեջ ամենացածր մակարդակն է: Թուրքիայում 2012-ին արձանագրվել է վերջին 11 տարվա գործազրկության ամենացածր մակարդակը (16 տոկոս): Այժմ աղքատության մակարդակը երկրում կազմում է 16 տոկոս:
Իսկ Էկոնոմիկայի նախարար Զաֆեր Չաղլայանն էլ հայտնել է, որ Թուրքիայի տնտեսությունը պիտի փորձի պահպանել զարգացման արագ տեմպը: Նպատակ կա 2023-ին Թուրքիայի տնտեսական աճը հասցնել 10 տոկոսի, իսկ ՀՆԱ-ն` 2 տրլն դոլարի:

Как сообщает турецкий информационный сайт «NTV», министр финансов Турции Мехмет Шимшек заявил, что Турция в 2012 году в неблагоприятных условиях зафиксировала 2.2-процентный экономический рост. Такими неблагоприятными условиями считают геополитическую напряженность, высокие цены на энергоносители, медленные темпы развития мировой экономики, обострение экономического кризиса с США – страной, являющейся самым главным торговым партнером Турции, и т.д.
Министр добавил, что текущий дефицит по сравнению с минувшим годом, сократился на около 28 млрд долларов, инфляция составила 6,2%, что является самым низким показателем за последние 44 года. В Турции в 2012 году был зафиксирован самый низкий за последние 11 лет уровень безработицы (16%). Сейчас уровень бедности в стране составляет 16%.
В свою очередь министр экономики страны Зафер Чаглаян сообщил, что экономика Турции должна попытаться сохранить динамичные темпы развития. Существует цель в 2023 году довести уровень экономического роста до 10%, а ВВП – до 2 трлн долларов.