Հռոմի նորընտիր պապն ասել է, որ փափագում է թաղվել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի տակ
Հռոմի նորընտիր Ֆրանցիսկոս պապը 2005թ. Բուենոս Այրեսում Հայոց ցեղասպանության 90- ամյակին` զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի տեղադրման ժամանակ ասել է, որ փափագում է թաղվել այդ հուշարձանի տակ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրել է Հայ առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի թեմի առաջնորդ Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանը «Մեր բարեկամ պապը» խորագրով հոդվածում բացահայտելով արգենտինացի Խորխե Մարիո Բերգոլիոյի ելույթի մանրամասները:
«Հռոմեական Կաթողիկե եկեղեցու նորընտիր Սրբազան պապը մեր բարեկամն է` անձնապես իմ, Բուենոս Այրեսի հայ համայնքի և ընդհանրապես հայ ժողովուրդի: Իմ ծանոթությունը նորընտիր պապի հետ, սկսվել է 2005 թվականից, երբ նշում էինք Հայոց ցեղասպանության 90 ամյակը և այդ առիթով Բուենոս Այրեսի Մայր տաճարի մեջ զետեղեցինք Հայաստանից բերված մի խաչքար` մեր նահատակների հիշատակին: Խաչքարի բացման ու օծման արարողությանը մասնակցեց նաև այդ օրերին Արգենտինայի արքեպիկոպոս և Բուենոս Այրեսի առաջնորդ կարդինալը՝ գերապատիվ Տեր Խորխե Մարիո Բերգոլիոն, որը, ի միջի այլոց, Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու և հայ ժողովրդի նահատակության մասին խոսելուց բացի, կոչ արեց Թուրքիային ընդունել Ցեղասպանության իրողությունը և խաղաղ լուծում փնտրել Հայկական հարցին: Նա շեշտեց նաև Հայ եկեղեցու Առաքելականությունը, Թադեոս և Բարդողիմեոս առաքյալների շնորհիվ, իսկ խաչքարի բացումից հետո ասաց նաև, որ փափագում է մի օր թաղվել այդ խաչքարի տակ: Տեղին է հիշեցնել, որ Մայր տաճարի ներսում թաղված են Բուենոս Այրեսի նախկին առաջնորդները: Ֆրանցիսկոս պապը միշտ էլ մասնակցել է ու ելույթ է ունեցել ապրիլյան նահատակներին նվիրված Մայր տաճարի մեր հոգեհանգստյան արարողություններին և այժմ վստահ եմ` որպես Հռոմի ու Կաթողիկե աշխարհի վեհապետ պապպ պետք է շարունակի մտածել ու գործել չքավորների և տառապյալների համար և պաշտպան կմնա անարդարության զոհ դարձած բոլոր ազգերին, որոնց թվում նաև` հայ ժողովուրդին և հայոց դատին: Հաջողություն և երկար կյանք ենք մաղթում մեր բարեկամ կարդինալ Խորխե Մարիո Բերգոլիոյին և մանավանդ Հռոմի այժմյան Ֆրանցիսկոս պապին»,- ըստ «Արմենպրես»-ի գրել է Արգենտինայի և Չիլիի առաջնորդ Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանը:
Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս 76-ամյա Խորխե Մարիո Բերգոլիոն Հռոմի 266-րդ պապ է ընտրվել կոնկլավում, որը մարտի 12-ին և 13-ին կայացել է Վատիկանի Սիքստինյան կապելլայում: Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու պատմության մեջ առաջին անգամ քահանայապետ է դարձել ոչ եվրոպացին և ճիզվիտը, որը նաև առաջին անգամ ընդունել է Ֆրանցիսկոս պապական անունը:

Новоизбранный Папа Римский Франциск I желал бы быть похороненным под памятником жертвам Геноцида армян
19:01 03/04/2013
Новоизбранный Папа Римский Франциск в 2005 году во время открытия в Буэнос-Айресе хачкара, посвященного 90-летней годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г., заявил, что желает быть похоронен под этим памятником. Как сообщает Арменпресс, об этом написал лидер епархии Армянской Апостольской Церкви в Чили и Аргентине архиепископ Гисак Мурадян в статье «Наш друг Папа».
Согласно информации, в этой статье архиепископ раскрыл некоторые подробности выступления аргентинского кардинала Хорхе Марио Бергольо.
«Новоизбранный глава Римской Католической Церкви является нашим другом, лично моим другом, а также другом армянской общины Буэнос-Айреса и вообще армянского народа.
Мое знакомство с новоизбранным Папой началось в 2005 году, когда мы отмечали 90-летнюю годовщину Геноцида армян и в связи с этим в Кафедральном соборе Буэнос-Айреса был размещен привезенный из Армении хачкар в память наших невинных жертв.
В церемонии освящения и открытия хачкара принял участие также кардинал Буэнос-Айреса Хорхе Марио Бергольо, который, кстати, кроме того, что выступил с речью об Армянской Апостольской Церкви и жертвах армянского народа, призвал также Турцию признать факт Геноцида и найти мирное решение Армянского вопроса.
Он подчеркнул также апостольское начало Армянской церкви благодаря апостолам Фаддею и Варфоломею, а после открытия хачкара сказал также, что желает когда-нибудь быть похороненным под этим хачкаром. Уместно напомнить, что в Кафедральном соборе Буэнос-Айреса похоронены бывшие руководители этого города.
Папа Франциск всегда принимал участие и выступал с речью на поминальных службах, которые проходили в апреле в память жертв Геноцида армян в Кафедральном соборе.
Я уверен, что глава Римско-католической церкви, Его Святейшество Папа должен продолжить думать и действовать ради неимущих и пострадавших и оставаться защитником всех наций, ставших жертвой несправедливости, в том числе и армянского народа.
Мы желаем успехов и долгих лет нашему другу кардиналу Хорхе Марио Бергольо и действующему Папе Римскому Франциску», – цитирует агентство статью армянского архиепископа.
Напомним, избрание нового Папы Римского состоялось 13 марта с.г. Новым понтификом стал архиепископ Буэнос-Айреса, 76-летний иезуит Хорхе Марио Бергольо. Конклав, на котором был избран Франциск, стал первым конклавом в истории современного католицизма, который был созван не после смерти, а после добровольного отречения Папы Римского (Бенедикта XVI) от Апостольского престола.